Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodów Światłowód świecący bokiem + akumulator

28 Sie 2018 10:01 462 4
  • Poziom 11  
    Witam forumowiczów,

potrzebuję oświetlić schody w nowo-budowanym domu. Wpadłem na pewien szatański pomysł i potrzebuje weryfikacji. Czy to ma sens.

Koncepcja jest następująca:
    - Pod każdym stopniem przykleję światłowód świecący bokiem.
    - Na końcu każdego światłowodu przykleję diodę
    - a to wszystko podepnę pod akumulator samochodowy

Założenia są takie, że schody będą zawsze lekko oświetlone na tyle żeby w nocy dało się chodzić. Dzięki akumulatorowi schody by świeciły nawet jak by prądu nie było. Ten akumulator chciałbym lądować jak najrzadziej. Teraz moje pytania.

Jak to wszystko policzyć? Mam 16 stopni czyli tyle potrzebuje diod. Jak dobrać ich moc żeby to miało ręce i nogi.

Jeśli się okaże, że akumulator starczy na 2h to temat odpada.
  • Poziom 38  
    Światłowód z założenia nie świeci bokiem.
    Już lepiej skorzystać z taśmy fluorecencyjnej oświetlonej diodą UV.
  • Poziom 18  
    sanfran napisał:
    Światłowód z założenia nie świeci bokiem.

Światłowód z założenia nie świeci bokiem lecz światłowód świecący bokiem właśnie do celów dekoracyjnych służy i można go nabyć w wersji świecącej równomiernie i chaotycznie.

Icen napisał:
    potrzebuję oświetlić schody w nowo-budowanym domu. Wpadłem na pewien szatański pomysł i potrzebuje weryfikacji. Czy to ma sens.

Koncepcja jest następująca:
    - Pod każdym stopniem przykleję światłowód świecący bokiem.
    - Na końcu każdego światłowodu przykleję diodę
    - a to wszystko podepnę pod akumulator samochodowy

Zasilanie układu akumulatorem komplikuje układ z uwagi na spadki napięcia i jego wzrost podczas ładowania i prościej było by to zasilić zasilaczem, gdzie owe spadki nie występują.

Icen napisał:
    Założenia są takie, że schody będą zawsze lekko oświetlone na tyle żeby w nocy dało się chodzić. Dzięki akumulatorowi schody by świeciły nawet jak by prądu nie było. Ten akumulator chciałbym lądować jak najrzadziej. Teraz moje pytania.

Jak to wszystko policzyć? Mam 16 stopni czyli tyle potrzebuje diod. Jak dobrać ich moc żeby to miało ręce i nogi.

Jeśli się okaże, że akumulator starczy na 2h to temat odpada.

Sytuacje braku dostaw prądu zdarzają się na tyle rzadko, że nie widzę sensu komplikować układu stosując zasilanie akumulatorowe, a jest to na tyle istotne, że wahania napięcia wystąpić mogą spore, co przełoży się na jasność świecenia diod i wymagane było by zastosować dodatkowy stabilizator napięcia.
    Oświetlając jednostronnie 16 odcinków światłowodów chipami o mocy 1W, ich pobór prądu wynosić będzie 1,33A więc akumulator wystarczył by na 30-50h i zależy to od pojemności akumulatora. Jednak nie wiadomo czy chip montowany jednostronnie wystarczy aby odcinek światłowodu oświetlić równomiernie (zadowalająco) i doświadczalnie trzeba by dobrać moc chipów LED oraz sprawdzić czy nie będzie wymagane doświetlenie odcinka światłowodu dwustronnie. Link
  • Poziom 38  
    Okno jest blisko? Można przerobić gotowy układ lampek ogrodowych zasilanych panelem solarnym. Mam takie coś na ogródku i 20 diodek świeci się przez całą noc. Panel solarny wyprowadzić na zewnątrz i niech się ładuje za dnia.
  • Poziom 18  
    Trudno ocenić jakiego autor oświetlenia oczekuje i nie wiadomo jakiej długości odcinki światłowodów, bo jeśli tylko delikatny zarys to być może wystarczyło by podświetlenie diodami średniej mocy i np. 4x4 diody przy zasilaniu 12V miałby pobór prądu rzędu 0,5A co przy jednostronnym oświetleniu światłowodu pozwoliło by na ciągłą pracę z akumulatora około 100 godzin. Zastosowanie diody LED w technologii DIP ułatwiło by montaż poprzez scalenia światłowodu z diodą za pomocą koszulki termokurczliwej, przy odpowiednim doborze średnicy światłowodu do średnicy diody (3, 5, 8, 10mm). Zaś wąski kąt świecenie (10-30°) w pewnym zakresie pozwoliłby ograniczyć silne naświetlenie krańca światłowodu, co może mieć miejsce przy diodach LED o szerokim kącie świecenia. Wszystko trzeba dobrać eksperymentalnie aby uzyskać oczekiwany rezultat.