Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena mobilna do skanera częstotliwości.

28 Sie 2018 12:42 342 2
  • Poziom 4  
    Witam.

Posiadam skaner Uniden UBC75XLT. Szukam do niego anteny szerokopasmowej, najlepiej na magnesie, tak aby można było ją łatwo zdemontować. Wiem, że to nie jest najlepszy pomysł, ale przez najbliższy rok będę się dość często przemieszczał pomiędzy dwoma mieszkaniami i potrzebna antena, która będzie w miarę mobilna. Magnes ma być w celu okazjonalnego montażu na dachu samochodu np. pod lotniskiem. Zazwyczaj wykorzystuję skaner do AirBand, CB, służby, pasmo 2m i 70cm.

Znalazłem coś takiego:
    1
    2

Czy na którejś z tych anten odbiór będzie znacznie lepszy od fabrycznej? Warto się w coś takiego bawić? Która z nich powinna być lepsza? Ewentualnie może macie jakieś inne pomysły?

Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 28  
    Takie Link pitu pitu też się nada.
    Nie miałem sugerowanych przez Ciebie antena ale budowałem ten pierwszy typ we własnym zakresie - tzw DISCONE. Stroiłem ją od 108MHz do teoretycznych 1GHz.
    Otóż z moich doświadczeń discone działa bardzo podobnie jak antena 2 pasmowa pasma amatorskiego 2m / 70cm - czyli poza pasmami amatorskimi jak kawałek drutu. Nie ma znaczących różnic. Dodam, że obecnie w garażu UBC785XLT skanuje mi na antenie 1/4 lambda z pasma 2m (czyli 49cm druta ze starej anteny samochodowej FM zalutowanej do złącza i przykręconej do podstawy magnetycznej) i bardzo fajnie radzi sobie na UHF jak i np paśmie samolotów wojskowych.
    Problem zaczyna się, jak chcesz odbierać jeszcze CB. Oczywiście na tym kawałku druta odbierzesz silne stacje - ale nie da się pogodzić w 1 antenie pasma CB, VHF, i UHF. Zresztą posiadany przez Ciebie skaner nie będzie grzeszył czułością na tym paśmie...