Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel- formuła zwracająca ilość godzin oraz datę i godzinę.

28 Sie 2018 13:47 225 5
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie.
    Chciałabym prosić o pomoc przy tworzeniu formuły, która, jak w temacie, zwróci ilość godzin oraz datę i godzinę szukanego punktu (końca odcinka AC).
    Postaram się zrozumiale opisać co mam na myśli.
    Np. wiem, że punkt O wypada dnia 21,08,2018 o godzinie 4:00, punkt A dnia 21,08,2018 o godzinie 19, punkt B dnia 22,08,2018 o godzinie 2:00, nie znam odniesienia w czasie dla punktu C. (załączam zrzut, bo być może niejasno się wypowiadam). Biorąc, naturalnie, pod uwagę 24 godzinny okres, jak również możliwość wystąpienie poszczególnych punktów w odległości nawet kilku dni.
    Czy istnieje możliwość, by Excel liczył, gdy podam poszczególne godziny, coś takiego (załączam również wzór)?.
    Chodzi mi o to, by ręcznie nie liczyć świec na wykresie.
    Adekwatnie, kolejna formuła (odrębna) dla wyliczenia odcinków, ale dla podanego zakresu dni, zamiast godzin.
    Będę wdzięczna za pomoc. Przyznam, że jestem u szczytu załamania nerwowego, gdyż nie potrafię sobie z tym poradzić.

pozdrawiam Wszystkich
    Excel- formuła zwracająca ilość godzin oraz datę i godzinę.Excel- formuła zwracająca ilość godzin oraz datę i godzinę.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Excel potrafi obliczyć wszystko, co mu się dokładnie opisze. Podstawą jest załącznik z danymi numerycznymi, a nie obrazek. Należy wyjaśnić dokładnie jak zostały obliczone współrzędne punktów O, A i B oraz w jaki sposób ma być określone położenie punktu C. Z obrazka to zupełnie nie wynika, te linie zostały poprowadzone dość dowolnie, tak to przynajmniej wygląda. Odnośnie pokazanego wzoru również nie jest jasna jego interpretacja. Wzór wykorzystuje zależności między punktami O, A i B, i na tej podstawie ma coś wyliczyć dla punktu C - skąd taka koncepcja? co leży u jej podstaw, czy np. założono, że linie OA i BC są równoległe? Proszę w dołączonym pliku pokazać użycie tego wzoru i sprawdzić, czy faktycznie da się z niego obliczyć odległość AC (bo chyba taki jest sens tego symbolu).
  • Poziom 2  
    Witam Panie Macieju.
    Dziękuję za odpowiedź. Postaram się to doprecyzować .
    Muszę jednak nanieść małą korektę dla punktu C. Poprzedni załącznik, miał złe wskazanie.
    Punkt y: O,A i B, to ekstrema na wykresie ceny. W tym przypadku, gdy O=21-08-2018 04:00:00, A= 21-08-2018 19:00:00, B= 22-08-2018 02:00:00, według wzoru, punkt C powinien mieć miejsce (w przybliżeniu) 22-08-2018 22:50:00 (lub 22:30:00- nie wiem jak to do końca interpretować.).
    Po wyliczeniu, że odcinek OA= 15 godzin, AB= 7 godzin i pierwiastek z podanego wzoru zwraca , w zaokrągleniu 27,50 nie potrafię stworzyć formuły i za chwilę wyjaśnię dlaczego.
    Nie jest problemem wyliczyć odległość w czasie między odcinkami OA i AB. Wartości te wyrażone są w czasie trwania, nie potrafię ich zamienić na liczby całkowite, by podstawić do wzoru i potem by wartość tego pierwiastka ponownie zamienić na wartość wyrażoną w czasie. Robię to przepisując wartości, które otrzymałam i dodając do wartości, którą otrzymałam spod pierwiastka, po czym tę wartość, znów ręcznie przedstawiam w kolejnej kolumnie jako wartość wyrażoną w czasie trwania i dodaję do punktu A, by otrzymać wartość wyrażoną datą i godziną.
    Innymi słowy, wynik pierwiastka (jako czas wyrażony w ilości godzin), po dodaniu do punktu A, powinien zwrócić kolejną datę i godzinę, w tym przypadku, jak wspomniałam C=22-08-2018 22:50:00.
    Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc.
    Dla zobrazowania, bo być może niezbyt jasno się wypowiadam, załączam zrzuty.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wydaje mi się, że to wszystko jest jednym wielkim nieporozumieniem. Ja rozumiałem, że te punkty O, A, B i C, to są punkty na płaszczyźnie wykresu (tak jak to pokazano na rysunku), tymczasem Pani interpretuje to jako punkty na osi czasu, czyli osi poziomej (czyli rzuty tych punktów z wykresu na oś czasu). Wykonanie obliczeń według pokazanego wzoru przy takim założeniu nie stanowi trudności, nieważne czy obliczenia będziemy robić w godzinach, czy w jednostkach czasu stosowanych w Excelu, gdzie jednostką jest doba. Zawsze będą to wartości względne, odniesione do punktu O.
    W załączonym pliku obliczenia w dwóch wersjach. Wynik to 22.08. ok. godz. 22.30.
    Cały problem w tym, że ten wynik ma niewiele wspólnego z wykresem, do którego miałby się odnosić. Na wykresie punkt C wypada 22.08. ok. godz. 7.00 i żadne znaki na niebie ani na ziemi nie wskazują na to, że tak rozumianą współrzędną czasową punktu C można obliczyć z podanego wzoru.
    Dlatego napisałem na początku o nieporozumieniu.
  • Poziom 2  
    Dziękuję Panie Macieju pięknie :-)
    Fakt, wynik niewiele ma wspólnego z załączonym wykresem. Pierwotnie popełniłam błąd w wyliczeniu, a nie widziałam jeszcze tego co widzę dziś na wykresie. To jednak są badania statystyczne i tak czy inaczej meritum mojego problemu stanowiła formuła.
    Czy mogłabym jeszcze się do Pana uśmiechnąć i poprosić o jeszcze jedną rzecz?
    Mianowicie, czy można by wyłączyć z obliczeń soboty i niedziele? Pewnie tak, bo jak Pan wspomniał, Excel potrafi obliczyć wszystko. Ale ja nie potrafię mu tego opisać ;-)
    pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 33  
    A może by tak konkretnie sformułować pytanie i poprzeć to załącznikiem z przykładowymi danymi (plik Excela, a nie obrazek)?
    W pliku wyjaśnić, jakie będą dane i jaki jest oczekiwany wynik.
    Tak wstępnie, sugeruję zapoznać się z funkcją DNI.ROBOCZE.