Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica IR do małych elementów smd i bga.

Stani12 02 Wrz 2018 13:18 9501 48
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol przekaźniki
    Stani12
    Poziom 27  
    Myślę, że można ale trzeba by było dorabiać obudowę. Poza tym widzę, że gwint jest E27 więc było by to urządzenie dość duże. Ideą moją było stworzenie urządzenia jak najmniejszego a jednocześnie w miarę profesjonalnego. Dlatego zdecydowałem na zastosowanie gotowej "rączki".
    Wawrzyniec
    Poziom 34  
    Stani12 napisał:
    7. Już pisałem wyżej. Schematy modułów można ściągnąć z internetu. Wystarczy wpisać hasło w Google.
    I tutaj kolega nie do końca ma rację. Przedstawiając projekt dobrze jest załączyć schemat, a jeżeli już nie to przynajmniej link do schematu, a nie"jak chcecie schemat to wyszukajcie go sobie w goglach". To brzmi tak jak po niewygodnych pytaniach lub odpowiedziach "odczepcie się ode mnie". Bo ta wypowiedź tak zabrzmiała:
    Stani12 napisał:
    Proszę o zamknięcie tematu bo zszedł na inne tory.
    Stani12
    Poziom 27  
    W celu uzupełnienia załączam materiały dotyczące zastosowanych modułów.
    Timer.
    Pomiar napięcia, prądu i.t.d. - nie jest niezbędny ("wodotrysk").
    Zdjęcie modułu regulacji mocy gdzie jest oznaczone wejście 12V (Power) i wyjście 12V (motor).
    Myślę że zasilacza nie trzeba pokazywać.
    Sposób podłączenia wyłącznika lampy z jednoczesnym włączeniem timera do pozostawienia włączonego chłodzenia lampy jest pokazany na schemacie blokowym.

Linki do modułów były podane. Jest na nich też dokumentacja.

Rolę przycisku wyzwalania timera spełnia pokazany na schemacie blokowym kondensator. Ponieważ timer reaguje na opadające zbocze, po wyłączeniu lampy następuje podanie krótkiego impulsu na wejście 2 układu NE555.

Zamknięcie tematu proponowałem ze względu na zejście tematu na "szkodliwość promieniowania IR" a nie na niewygodne pytania czy sugestie.
  • Relpol przekaźniki
    MiSiEk#
    Poziom 20  
    A ja mam pytanie do autora, jak wygląda sytuacja z temperaturą. Zastanawiam się czy powiedzmy na 60% tego regulatora PWM lampa jest w stanie nagrzać okolice elementu do np do 250stopi czy jest możliwość przegrzania układu... ? Czy nie byłoby dobrym pomysłem dołożenie termostatu i czujnikiem termoparowym który przykładało by się w okolicę lutowanego elementu?
    CMS
    Administator HydePark
    Ja tam się na okulistyce nie znam. Mam jednak silne wrażenie, ze pomyliliście IR z UV.
    Ja rozumiem, że otwarcie piekarnika rozgrzanego do 250°C z twarzą przy samych drzwiczkach i szeroko otwartymi oczyma nie należy do przyjemnych przeżyć, Tak samo, jak zajrzenie do włączonej suszarki, ale promieniowanie IR (czyli ciepło) szybciej uszkodzi nam zewnętrzną powierzchnię oka (rogówkę) niż doprowadzi do uszkodzenia wewnętrznej (siatkówki).

Promieniowanie z zakresu UV natomiast, faktycznie może narobić spustoszenia w naszych oczach, ale tutaj praktycznie możemy je pominąć.

Tak więc, dajcie koledze spokój w tej kwestii, albo niech ktoś zawoła jakiegoś zawodowego okulistę i niech on się wypowie.

Ja pozwolę sobie zacytować internet:

internet napisał:
    Rozróżniamy promieniowanie podczerwone długofalowe i krótkofalowe. Źródłem promieniowania podczerwonego długofalowego są gorące metale już w stanie czerwonego żaru i ogień różnych palenisk. Na działanie tych promieni narażeni są pracownicy zatrudnieni przy gorącej obróbce metali, np.: kowale, pracownicy walcowni, hutnicy, palacze, piekarze itp. Promieniowanie podczerwone długofalowe jest stosunkowo mało przenikliwe. Jest ono prawie w całości absorbowane przez łzy, rogówkę i spojówkę. Jeśli promieniowanie podczerwone długofalowe jest szczególnie silne, może wywołać oparzenie termiczne. Promieniowanie podczerwone długofalowe mniej intensywne, lecz działające przez długi okres, może wywoływać zapalenie przewlekłe spojówek i brzegu powiek.

Źródło.

I dalej z tego samego źródła (bo i tak większość z was nie klinie w link):

internet napisał:
    Promieniowanie podczerwone krótkofalowe powstaje wszędzie tam, gdzie spotyka się duże powierzchnie roztopionego szkła lub płynnego metalu. Działanie kataraktogenne promieniowania podczerwonego było znane od dawna, a po raz pierwszy zaobserwowane u dmuchaczy szkła, stąd nazwa „zaćma dmuchaczy szkła”. Ten typ zaćmy występuje tylko po wieloletnim narażeniu na działanie promieni podczerwonych. Powstałe w wyniku tego napromieniowania uszkodzenie polega na zmętnieniu korowym tylnym soczewki, połączonym z charakterystycznym blaszkowatym rozszczepieniem torebki przedniej soczewki. Jest to tzw. zaćma hutnicza. Rozszczepienie torebki może towarzyszyć tylnemu zmętnieniu kory soczewki lub może występować jako osobna jednostka kliniczna. Ostatnio coraz częściej pojawiają się zaćmy hutnicze bez rozwarstwienia torebki przedniej. Callahan obserwował tylko jeden wypadek rozwarstwienia torebki w ciągu dziesięcioletniego badania pracowników przemysłu metalowego.

Według ,Vogta zaćma hutnicza powstaje wskutek bezpośredniego efektu cieplnego na soczewkę, natomiast Goldmann sądził,- że promienie podczerwone zostają pochłonięte przez nabłonek barwikowy tęczówki, tam przetworzone na ciepło, które wtórnie uszkadza pobliski nabłonek soczewki.

Pomocnicy spawacza, pracujący bez ochronnych okularów i osoby przyglądające się spawaniu, narażeni są na silne działanie promieni podczerwonych krótkofalowych. Promieniowanie to może wywołać uszkodzenie siatkówki w okolicy plamki żółtej. Objawia się ono nagłym obniżeniem ostrości wzroku i wystąpieniem mroczka centralnego, nieraz w postaci pierścienia. Na dnie oka, w przypadkach lekkich, możemy obiektywnie nie znaleźć żadnych zmian, w przypadkach cięższych możemy spotkać obrzęk siatkówki w okolicy plamki żółtej. W przypadkach najcięższych do obrzęku mogą dołączyć się wybroczyny krwi w okolicy plamki żółtej. Zmiany te, w przypadkach lekkich, mogą cofnąć się nie leczone, w przypadkach cięższych terapia jest nieskuteczna.

Także śmiało Panowie (i Panie) lutujcie sobie podczerwienią i się nie stresujcie.
    Oczywiście zalecam stosowanie bezbarwnych gogli ochronnych, bo jak już wspomniałem jakimś temacie, "czasem coś się pod układem zagotuje, i może być niemiło...
    Stani12
    Poziom 27  
    MiSiEk# napisał:
    A ja mam pytanie do autora, jak wygląda sytuacja z temperaturą. Zastanawiam się czy powiedzmy na 60% tego regulatora PWM lampa jest w stanie nagrzać okolice elementu do np do 250stopi czy jest możliwość przegrzania układu... ? Czy nie byłoby dobrym pomysłem dołożenie termostatu i czujnikiem termoparowym który przykładało by się w okolicę lutowanego elementu?

Zastanawiałem się nad tym i pierwotnie zakładałem zmianę zakresu działania regulacji temperatury układu AVT jaki zastosowałem. Obecnie działa do 150st. C. Później uważałem, że można to zrobić ograniczeniem prądowym.
    Wymagało by to zmiany wiązki przewodów do lampy.
    W końcu po próbach uznałem to za zbędne. Ponieważ jest to urządzenie ręczne i przy pewnej dozie wprawy szybko można ocenić do jakich układów jakiej używać mocy. Poza tym mam miernik UT151C, który ma termoparę do pomiaru temperatury do 1000st.C. i mogę się nim wspomagać.
    Przyznać muszę, że pierwsze doświadczenia skończyły się bąblami na powierzchni układu ale to były próby na płytach "dawcach".
    Niemniej mogę to rozbudować i mam taki regulator, który używałem do pierwszej wersji rozbudowanego preheatera (teraz mam oryginalne regulatory ze stacji bga).
    Konsterukcja zmieniła by się bo wtedy niepotrzebny by był regulator mocy.

Dodano po 5 [minuty]:

Mishot napisał:
    Akurat "szkodliwość promieniowania IR" jak najbardziej wpasowuje się w ten wątek -wszak chodzi o Twój "wyrób" co prawda na gotowej konstrukcji lampy, a w propozycjach padły "zamienniki" np żarówki halogenowej, niczym nie osłoniętej.

Żarówka nieosłonięta parzyła by w twarz. Nawet w tej jaką zastosowałem jest wentylator, który chłodzi zewnętrzną, górną powierzchnię lampy. Otwory wylotowe w obudowie są widoczne na zdjęciu.

Dodano po 1 [minuty]:

Stosuję też okulary przeciesłoneczne.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Stani12 napisał:
    Nie wiem jakie urządzenia kolega naprawia i czy ma doświadczenie w naprawie nowych laptopów oraz telefonów komórkowych. W tych urządzeniach elementy postawione na topnik już przy bardzo małym nadmuchu zmieniają swoją pozycję, którą ustawiam przy pomocy kamery:

Posiadam prywatnie stację ZM-R 6200 . A jakie doświadczenie posiadam ? Projektuje w Siemensie zasilacze dużej mocy oraz falowniki dużej i wielkiej mocy. Co naprawiam ? A no wszystko co mi przynoszą bo wolą do mnie niż do serwisu typu '' krzak " stacji rebaling na jednej płycie i jednym układem testowo wykonałem aż 9 razy z powodzeniem 100% jednak przy 10 już pady na płycie PCB ze zmęczenia odmówiły współpracy ( metalizacja padów puściła ). Chodziło o to ile powtórzeń pełnego procesu rebalingu wytrzyma układ BGA oraz 7 warstwowa płyta PCB z laptopa. Jeszcze kilka lat temu zwykłym HotAirem naprawiałem raczej z nudów nowe ( na gwarancji ) telefony LG i Samsung. Natomiast laptopy, tablety, komputery to chleb powszedni o ile mam na nie ochotę oraz czas po pracy.
    Co do IR to w Siemensie mamy 4 profesjonalne stacje serwisowe ( obecnie się kurzą ) na których nikt nie chce robić gdyż wymagane przepisami gogle ochronne przed IR są dość niewygodne , podobne do tych laserowych. Dlatego serwisanci wolą stacje na gorące powietrze, gdzie wystarczają lekkie białe okulary ochronne. Promieniowanie IR z biegiem czasu, powoduje tzw zaćmę dmuchaczy szkła. Ten typ zaćmy występuje tylko po wieloletnim narażeniu na działanie promieni podczerwonych. Powstałe w wyniku tego napromieniowania uszkodzenie polega na zmętnieniu korowym tylnym soczewki, połączonym z charakterystycznym blaszkowatym rozszczepieniem torebki przedniej soczewki. Jest to tzw. zaćma hutnicza.

Dodano po 8 [minuty]:

Stani12 napisał:
    Przyznać muszę, że pierwsze doświadczenia skończyły się bąblami na powierzchni układu

Te bąble to efekt uwolnienia wilgoci a objawia się to podczas gwałtownego i nierównomiernego wygrzewania bez stopniowania temperatury w czasie. Ja z reguły wstępnie wygrzewam ( 80 ' C ) podejrzane płyty PCB jak i nowe układy BGA obowiązkowo za pomocą Autoklawu próżniowego przez okres 4 do 6 godzin.
    Stani12
    Poziom 27  
    MiSiEk# napisał:

W nawiązaniu do cytowanej treści oraz korespondencji na PW z kolegą MiSiEk#, w sprawie modyfikacji zasilania z regulacją temperatury przedstawiam ewentualną modyfikację projektu. Zamiast regulatora mocy można zastosować rozwiązanie, które posiada regulację temperatury zadanej. Zastosować można układ "Cyfrowa stacja lutownicza RL1"-AVT987.
    Link do dokumentacji:
    https://sklep.avt.pl/avt987.html
    Mam taki sterownik zrobiony. Jest to regulator PID. Nie wiem jak będzie się lutować, kiedy lampa będzie się włączać i wyłączać. Nie podłączałem go jeszcze. Może jednak zastanowię się nad wykorzystaniem ogranicznika prądu w "wodotrysku", który zainstalowałem.
    Mimo wszystko przedstawiam sterownik stacji, który wykorzystywałem do mojej "stacji BGA" (teraz mam oryginalne regulatory).

CMS
    Administator HydePark
    cooltygrysek napisał:
    Promieniowanie IR z biegiem czasu, powoduje tzw zaćmę dmuchaczy szkła. Ten typ zaćmy występuje tylko po wieloletnim narażeniu na działanie promieni podczerwonych. Powstałe w wyniku tego napromieniowania uszkodzenie polega na zmętnieniu korowym tylnym soczewki, połączonym z charakterystycznym blaszkowatym rozszczepieniem torebki przedniej soczewki. Jest to tzw. zaćma hutnicza.

Spodziewałem, się że nikt nie kliknie w link źródłowy, ale liczyłem, że chociaż przeczytacie zacytowany tekst. Kolego @cooltygrysek, biorąc pod uwagę Twoją rangę oraz 4 ostrzeżenia na koncie, radziłbym Ci bardzo, ale to bardzo uważać na treść Twoich postów.

Stani12 napisał:
    Nie wiem jak będzie się lutować, kiedy lampa będzie się włączać i wyłączać.

Jakoś tego nie widzę.
    RitterX
    Poziom 36  
    @CMS masz jakieś własne doświadczenia z przemysłu metalurgicznego albo szklarskiego? Akurat takowe posiadam. Problemów jest kilka. Rzadko kiedy temperatura barwowa sięga 2000K, sprawdź temperaturę topienia stali, miedzi czy szkła. Dlatego zamieszczone cytaty może i są formalnie poprawne. Mniej więcej tak samo jak w książce dotyczącej nauki pływania w odniesieniu do praktycznych aspektów nauki pływania. Problemem zawsze jest koncentracja energii na jednostkę powierzchni. Dlatego piecyk albo podgrzewacz nic ci nie zrobi ale laser, włókno żarówki albo tarcza Słońca już tak. Nie będę nazywał spraw po imieniu, sami się domyślcie, pod adresem pomysłów DIY typu nieosłonięta żarówka halogenowa.
    Od początku staram się przedstawić w miarę obiektywnie problemy z użyciem IRed potencjalni użytkownicy po czasie nie przekonali się, że popełnili błąd i to duży błąd pracując z IRed w niezbyt przemyślany sposób. Dlatego osłonięty promiennik właściwie stosowany ujdzie ale wszelkie "wynalazki" już nie.
    W przypadku lutowania za pomocą IRed najodpowiedniejszym podejściem jest możliwie bliskie ustawienie względem lutowanych elementów i tu wygrywają płaskie promienniki o w miarę równomiernym rozkładzie emitowanej energii na polu promiennika względem tych z soczewką, lustrem wklęsłym. Równomierność nagrzewania ma wpływ na to jak będzie zachowywał się laminat. Miejscowe przegrzewanie na skutek nierównomiernego rozkładu temperatur mu nie służy i tu nie chodzi o wyginanie się laminatu ale pękanie przelotek, również tych zagrzebanych. Kiedy na laminacie pojawia się elipsowate naprężenie termiczne to w jednej osi jest ono większe jak w drugiej elipsy a to przekłada się na naprężenia między miedzianymi polami a włóknem szklanym. Kołowy rozkład naprężeń jest znacznie bezpieczniejszy dla laminatu pod tym względem. Rozkład temperatur na lutowanych elementach taką eliptyczną wiązką to już zupełna zagadka. Tym bardziej, że coraz więcej elementów jest lutowana na przejściówce z laminatu i tak zapakowane trafiają do sprzedaży. Wtedy mamy problem nie jednego lutu ale dwóch.
    John5MM
    Poziom 19  
    Chciałem zapytać tylko czy jest sens kupować ta kolbę z Chin skoro w Polsce są dostępne żarówki IR z złotymi odbłyśnikami jak ta: https://oscarlux.pl/zarowki-halogenowe/90948-...MIu-KJ6aio3QIVxbDtCh1DIQyXEAYYASABEgIprfD_BwE
    więcej o niej jest na https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1630779-120.html post 149. Sam kiedyś miałem konstruować stacje na IR ale zabrakło czasu , natomiast temat odżył teraz i pomału się przymierzam tylko jaki jaki regulator temperatury by do niej stosować ? Chyba żeby dąć sobie spokój i regulować tylko zmianę napięcia ?

A co do ochrony wzroku czy takie gogle wystarczą (za 10 zł) ?
    Stani12
    Poziom 27  
    Jest to być może ten sam typ. Pozostaje sprawa obudowy.
    Gotowa cała "rączka" to koszt 246zł. Sama lampa kosztuje 150zł. Na ali kosztuje 40$ czyli podobnie.
    Dzięki za linka. Nie znalazłem tej lampy jak szukałem podzespołów do swojej. Przyda się w przypadku awarii.
    John5MM
    Poziom 19  
    Co do sterowania napięciem zamierzam zastosować, zasilacz modułowy 180W, 12V, 15A i Regulator impulsowy DC - AVT735, z tym ze zamiast BUZ11 zamierzam użyć IRFP064N N-MOSFET 55V 98A 150W; TO247AC.
    Zastanawia mnie jednak możliwość sterowania temperaturą lampy znalazłem filmik z działania całej tej stacji https://www.youtube.com/watch?v=NrsQewJRw7w
    i się sprawdza. Natomiast kolega Stani12 napisał że będzie chciał podłączyć lampę pod Cyfrowa stacja lutownicza RL1"-AVT987 , czytałem tylko pobieżnie jej dokumentacje , ale ona jest pod lutownicę 24 V , może kolego objaśniać jak to mam działać ?