Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i Metabo

Shyb 28 Sie 2018 15:51 213 3
  • #1 28 Sie 2018 15:51
    Shyb
    Poziom 3  

Witam szanownych forumowiczów.
    Jak w temacie, uległy uszkodzeniu dwie ładowarki do akumulatorów:
    -metabo SC 60 Plus (Li-Power, 12V - 14,4V - 18V);
    -DeWALT DCB105; ( 10,8V/14,4V/18V);
    Powodem uszkodzenia było zbyt wysokie napięcie zasilania - agregat, który właściciel posesji na której pracowałem pożyczył od znajomego, -huk po podłączeniu. Tak jak się spodziewałem, poszły w obu kondensatory na stronie pierwotnej - metabo 4x 10uF 400V, DeWALT 1x 150uF i 1x 2,2uF 400V, które dziś wymieniłem,ale to nadal nie wszystko. Macie może podobne doświadczenia, co mogło jeszcze "pójść" przy za wysokim napięciu? Dodam, że zabezpieczenia topikowe są w porządku, czyli i warystory powinny być w porządku.
    Proszę o poradę ,o jakiś punkt zaczepienia i o wyrozumiałość.

Pozdrawiam Kamil

0 3
  • #3 28 Sie 2018 16:41
    miecho18
    Spec od komputerów

Shyb napisał:
    Macie może podobne doświadczenia, co mogło jeszcze "pójść" przy za wysokim napięciu?

Driver przetwornicy, tranzystor kluczujący i kilka innych elementów. Miernik w łapki i do dzieła.

0
  • #4 28 Sie 2018 18:54
    Shyb
    Poziom 3  

Sprawdzając tranzystory strony pierwotnej, dla metabo był to jakiś 0SG65R2KF, znalazłem notę dla NCE65R2K2I i jest to mosfet typu N. Po wylutowaniu i sprawdzeniu wszystko jest w porządku.
    Natomiast dla DeWALT'a, był to 11N80C3 niejaki Cool MOS™ Power Transistor(też mosfet typu N?) , po sprawdzeniu jest zwarcie G-S.
    W metabo znalazłem właśnie problem, napięcie 230V, nie przechodziło przez umieszczoe za bezpiecznikiem szeregowo 2 rezystory, i tu mam problem bo nie mogę ich rozszyfrować, tak wiem kod paskowy, ale jak bym nie sprawdzał wychodzi mi duży opór, a tu przecież nie powinien być rezystor rzędu kilku KΩ. Dodam, że był on zakryty cały koszulką termokurczliwą a jak ją zdejmowałem to się kruszyło z niego. Zamieszczam zdjęcie lepszego okazu. Na drugim widać tylko 1 biały pasek.
    Wychodzi mi 9,33kΩ na rezystor, czyli ponad 18KΩ na całość. Czy to możliwe? pierwszy raz spotykam się z takimi rezystorami szeregowo podłączonymi pod 230V. Dodam, że wymieniłem je na 3 dające w sumie około 18kΩ i sprzęt ruszył, ale na wyjściu układu nie ma napięcia ładowania. Jest za to 5V. Po podłączeniu baterii diody migają / czerwona i zielona na zmianę, a napięcia ładowania nadal brak.
    Naprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i Metabo

Zdjęcia: DeWALT:
    Naprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i MetaboNaprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i MetaboNaprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i MetaboNaprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i Metabo
    Metabo:
    Naprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i MetaboNaprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i MetaboNaprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i MetaboNaprawa dwóch ładowarek do wkrętarek DeWALT i Metabo

0
  Szukaj w 5mln produktów