Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka Makita DF330D przerywa

gomez.88 28 Sie 2018 21:26 225 10
  • #1 28 Sie 2018 21:26
    gomez.88
    Poziom 6  

Witam serdecznie wszystkich elektrodowców.

Od dłuższego czasu posiadam wkrętarkę Makita DF330D, 10,8V. Podczas ostatniego użytkowania (skręcanie mebli) wkrętarka przestałą działać - Była wyczuwalna delikatna praca silnika ale mocno przerywana. Po wymianie baterii na świeżo naładowaną sprzęt zachowywał się identycznie. Jako, że wkrętarka nie jest już na gwarancji postanowiłem ją rozkręcić. W środku zastałem gniazdo baterii, włącznik z małą płytką elektroniczną i silnik połączony z "głowicą". Swoją diagnozę zacząłem od sprawdzenia napięcia na baterii (12.09V) oraz sprawdzenia napięcia na wyjściu do silniczka (12.08V) - napięcie ma delikatne skoki z 12.08 na 12.09. W zasadzie na tym etapie moja diagnoza się skończyła bo stwierdziłem, że silnik jest do wymiany. Znalazłem w swojej okolicy sklep z częściami do elektronarzędzi i zakupiłem oryginalny silnik do mojego modelu. Niestety problem nie ustąpił :( Dopiero na tym etapie wpadłem na genialny pomysł żeby sprawdzić silnik na innym zasilaczu - ku mojemu zdziwieniu działały obydwa. Byłem bardzo zaskoczony bo przecież na wyjściu do silnika moc jest prawie identyczna jak na baterii (oczywiście napięcie będzie mniejsze jak nie wcisnę przycisku na maxa). Myślę, że jedynym winowajcą jest ten włącznik z płytką tylko czy moja myśl jest poprawna i wymiana go przywróci sprzęt do życia? Zastanawia mnie też to czy normą jest większe napięcie na baterii niż podane przez producenta?

Dodam też, że przy podłączeniu silnika, baterii i włącznika "na sucho" widać w silniku przy szczotkach delikatne iskry.

Pomożecie :) ?

Pozdrawiam.

0 10
  • #3 29 Sie 2018 06:55
    gomez.88
    Poziom 6  

Witam.
    Poniżej zdjęcia "elektroniki"

Pozdro.

Tranzystor, który widać na drugim zdjęciu docelowo zakryty jest małą blaszką, która odprowadza ciepło (chyba?).Wkrętarka Makita DF330D przerywaWkrętarka Makita DF330D przerywa

0
  • #4 29 Sie 2018 09:22
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - można zamiast silnika do prób ( lepiej widać ) podłączyć żarówkę żarową
    samochodową 12V 21W albo od reflektora .
    Proszę napisać ile lat ma ta wkrętarka ?

0
  • #5 29 Sie 2018 09:35
    gomez.88
    Poziom 6  

Po pracy sprawdzę na żarówce.
    Wkrętarka ma jakieś 5-6 lat.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 29 Sie 2018 10:02
    diantus
    Poziom 28  

Obejrzyj dokładnie blaszki stykowe na baterii - może przez lupę. Minimalne przypalenie w miejscu styku (czarne punkty na blaszkach) przerywa lub uniemożliwia pracę. Trzeba te przypalenia zeskrobać, np scyzorykiem do czystego metalu.

0
  • #7 29 Sie 2018 10:39
    gomez.88
    Poziom 6  

Wszystkie styki sprawdzałem i czyściłem. Wyglądały dobrze i nie było żadnych oznak 'przepaleń'.

0
  • #8 29 Sie 2018 11:06
    diantus
    Poziom 28  

Te przypalenia są bardzo drobne, rzędu 0,1 mm (iskrzenie punktowe) dlatego pisałem - przez lupę. Miałem wkrętarkę z takim problemem. Ta przy cofnięciu baterii w stronę wyjmowania o 1 mm pracowała dobrze.

0
  • #9 29 Sie 2018 19:17
    gomez.88
    Poziom 6  

Ok, sprawdzę je dokładnie.

Dodano po 7 [godziny] 34 [minuty]:

Kontynuując wątek chciałbym dodać, że:
    - wszystkie blaszki sprawdzone, żadnych niepokojących oznak (choć "gniazda" baterii są bardzo wąskie i ciężko coś tam zobaczyć to po prostu wyczyściłem je malutkim pilniczkiem zapożyczonym od drugiej połówki ;) )
    - tak jak radził @wojtek 9007 sprawdziłem wyjście z przycisku na żarówce a w zasadzie to na listwie led (bo to tylko miałem pod ręką) ale właśnie po podłączeniu takiego zestawu ostatnie ledy na listwie zaczęły przygasać
    - kolejną rzeczą jaką zrobiłem to podłączyłem bezpośrednio silnik do baterii i wszystko hulało bez zarzutu
    Ten ostatni test dał mi do zrozumienia, że to chyba na pewno włącznik uległ uszkodzeniu i raczej go wymienię. Chyba, że macie jakieś jeszcze pomysły ?

Pozdrawiam.

0
  • #11 29 Sie 2018 21:52
    gomez.88
    Poziom 6  

Ok. Niedługo sprawdzę i dam znać.

0
  Szukaj w 5mln produktów