Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diody

Bolek_221 28 Sie 2018 21:43 441 8
  • #1 28 Sie 2018 21:43
    Bolek_221
    Poziom 2  

Witam, dostałem wkrętarkę bez baterii i ładowarki, chciałem sprawdzić czy warto się nią interesować i podłączyłem na krótko kablem Aku od wkrętarki DeWalt o tym samym napięciu. Zadziałała na każdym z trzech biegów, ucieszyłem się i dalszy plan był taki żeby spróbować wkrętarkę na oryginalnej baterii .Znalazłem kolegę z zestawem makity posiada baterię18v 5ah i okazało się że jednak wyjście nie pasuje, chyba nowszy model, znów wpadliśmy na pomysł z kablem ale przez przypadek podłączyłem odwrotnie, zaiskrzyło na kablu. Problem jest taki że po podłączeniu dobrze i naruszeniu włącznika diody podświetlające działają a reszta nie reaguje.rozebralem wkrętarkę i nie widzę żadnych nadpalonych miejsc, znalazłem schemat budowy i sprawdziłem ceny poszczególnych elementów,nie ma tragedii,tylko chciałem zapytać co mogło się popsuć przez mój błąd i może jak znaleźć tą awarię? Zależało by mi na tej wkretarce bo jest bardzo silna,a mogę kupić zakrętarkę z baterią 18v3amh i ładowarka za 400zl i był by to ciekawy zestaw do cięższych zadań które zdążają się sporadycznie, z góry dzięki za pomoc.

0 8
  • #2 29 Sie 2018 20:16
    marek216

Poziom 43  

Bolek_221 napisał:
    rozebralem wkrętarkę i nie widzę żadnych nadpalonych miejsc,

Zamiast oglądać użyj miernika
    Bolek_221 napisał:
    chciałem zapytać co mogło się popsuć przez mój błąd i może jak znaleźć tą awarię?

Do sprawdzenia jakie są na płycie zabezpieczenia oraz posprawdzaj półprzewodniki - zaczynasz od wejścia zasilania i lecisz po ścieżkach.

0
  • #3 29 Sie 2018 20:29
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - prawdopodobnie uszkodzony jest mosfet oraz dioda znajdująca się przy włączniku .
    Proszę zamieścić fotkę tego włącznika .

0
  • #5 31 Sie 2018 13:47
    Bolek_221
    Poziom 2  

Dzięki, postaram się dzisiaj zamieścić fotki bo muszę ja znów rozebrać.

0
  • #6 02 Wrz 2018 13:04
    Bolek_221
    Poziom 2  

Witam ponownie, porobiłem zdjęcia i pomierzyłem miernikiem, do wyłącznika dochodzi normalne napięcie poza joz wychodzi 8v i do tego chciałem na krótko sprawdzić silnik ale nie reaguje... Pewności nie mam czy na krótko powinien zadziałać czy jest do tego potrzebna elektronika i czy ten wyłącznik jest naprawialny czy tylko wymiana ? DziekiWkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diodyWkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diodyWkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diodyWkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diody

0
  • Pomocny post
    #7 02 Wrz 2018 20:01
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - w obudowie włącznika znajduje się płytka z elektroniką ( regulator PWM )
    proszę delikatnie otworzyć obudowę i zamieścić fotkę płytki .

Dodano po 35 [sekundy]:

Wkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diody

0
  • #8 03 Wrz 2018 10:59
    Bolek_221
    Poziom 2  

Witam, otworzyłem i widzę jedno przypalone miejsce,nie wiem czy to jest problemem ,ale po przeszukaniu w necie znalazłem jedną płytkę do innego modelu,w tym przypadku zostaje mi wymienić włącznik. Koszt nowego 90zl i tak zaoszczędzę na serwisie, za co z góry bardzo dziękuję za pomoc,ale nie wiem jeszcze dlaczego nie zareagowała na krótko? Według mnie powinna kręcić bo przecież włącznik reguluje prędkością i obrotami prawo,lewo, nie wiem może się mylę? Jestem stolarzem-tapicerem, nie znam się wielce na elektronice, ale manualnie ogarnę wymianę elementów itp. Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Wkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diodyWkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diodyWkrętarka Makita bdf 451 nie reaguje silnik,ale świeca diody

0
  • #9 05 Wrz 2018 10:27
    ElDiablo1212
    Poziom 17  

Szczotki są jeszcze do wymiany, jak zdjąłeś tylną obudowę to wirnik nie jest w osi i tylko jedna szczotka dotyka komutatora. Widać to na trzecim zdjęciu.

0