Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Word, Excel, automatyczne numerowanie i drukowanie-makro?

leszek.85 28 Aug 2018 22:48 1509 8
    leszek.85
    Level 8  
    Witam, mam problem, mam w wordzie umieszczony numer w odpowiednim miejscu o określonej czcionce i wielkości wyglądający tak: 00000001. Muszę wydrukować 4 kopie tego dokumentu po czym kolejne 4 kopie ale z numerem 00000002 i tak w kółko aż do setek tysięcy. Czyli co 4 kopie wydruku numer powinien być wyższy o jeden. Jak coś takiego zautomatyzować? Chciałbym także by np. po dojściu do jakiegoś numeru np. 10tys. można było zatrzymać całą operację i wznowić ją od tego numeru na następny dzień. Jest coś takiego w ogóle możliwe?

Word, Excel, automatyczne numerowanie i drukowanie-makro?
    lanzul
    Level 30  
    Czy w dokumencie tym będą jakieś tabele ?
    leszek.85
    Level 8  
    Nie będzie tabel. Będe te numery drukował na juz zadrukowanych kartkach A4 dlatego umiejscowienie numerów jest tak ważne by trafić w odpowiednie miejsce.
    lanzul
    Level 30  
    Można by to zrobić w ten sposób:
    1. wstawić dwukomórkową tabelkę ze zdjętymi obramowaniami, na wydruku więc nie będzie widowczna
    2. lewa komórka przechowuje numery startowo-przerwaniowe i stanowi "zaplecze" dla komórki prawej, zawartość ma czcionkę barwy białej, czyli zawartość niewidoczna
    3. prawa, jak na obrazku powyżej, przechowuje numerację tworzoną co 4-ry kopie
    4. resztę załatwi makro

Tylko teraz sprawa wyzwalania takiego makra:
    1. czy ma ono działać jak automat jednym ciągiem do określonego limitu, czyli uruchamiam i makro "wariuje" od numeru 1 do 10 tys., drukując przy tym w tle (o ile się nie zapcha taką ilością wydruków)
    2. czy makro ma być wyzwalane ręcznie za każdym wydrukiem 4-ro paku, tzn. wsadzam papier w drukarę, uruchamiam makro, następuje wydruk 4 kopii, zmiana numeracji na kolejną i postój potrzebny do załadowania kolejnych kartek papieru i znowu ręczne uruchomienie makra drukującego kolejne 4-ry kopie, itd. ?

Jak to właściwie ma wyglądać od strony ciągłości działania procesu, gdzie są przerwy, gdzie makro ma działać jak wariatka, a gdzie się zatrzymywać i czekać na "decyzję" ?
    leszek.85
    Level 8  
    No brzmi to ciekawie, z tym makrem to raczej wersja pierwsza jest lepsza, niech leci ciągiem. Myślę, że jeśli w podajniku zabraknie papieru to wyświetli się normalnie jak to zawsze jest monit o załadowanie go po czym drukowanie się wznowi chyba, że się mylę. Niestety jestem zielony co do tworzenia makr.
  • Helpful post
    lanzul
    Level 30  
    Sprawdź poniższe dwa warianty ... tak coś niby działa, ale sceptycznie podchodzę do takiego drukowania.
    W mojej ocenie, na teraz, drukarka będzie się przytykać - wstawiłem "opozniacz" (Const opozniacz), przy pomocy którego możesz sterować opóźnieniem nowego wydruku, gdzie:
    0.5 = 0.5 s
    1 =1 s
    itd.
    (opóźniacz pomysłu kolegi JRV).
    Wariant nr 1 - drukuje po jednej kopii, ale co 4-ry wydruki zmienia licznik
    Wariant nr 2 - drukuje od razu 4-ry kopie (z tym samym licznikiem) i zmienia licznik przed każdym nowym wydrukiem
    DrukCo4 -..03.zip Download (9.77 kB)
    Reszta "informacji" w module makr.
    leszek.85
    Level 8  
    No dzięki wielkie bo chyba działa, nastawiłem ten drugi sposób i idzie całkiem dobrze tylko mam prośbę jeśli możesz to stworzyć na tym moim dokumencie, tą niewidzialną tabelę z taką czcionką i w takim miejscu jak jest bo nie wiem jak to się robi. Miałbym wtedy gotowy już dokument do wydruku.
  • Helpful post
    lanzul
    Level 30  
    ?
    Wstawia się normalną, zwykłą tabelkę bez obramowań, a lewej/pierwszej komórce nadaje się białą barwę czcionki, w prawej/drugiej komórce pojawiać się będzie numeracja, i wszystko.
    leszek.85
    Level 8  
    A no faktycznie, ok bo myślałem, że trzeba coś jeszcze w tej tabeli dodać. Działa wszystko dobrze, choć na razie nie próbowałem jeszcze drukować w dużych nakładach. Wielkie dzięki za pomoc bo to nieocenione usprawnienie pracy. Jakby jakieś problemy się przytrafiły to dam tu znać. Jeszcze raz dzięki :)