Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dwa otwory w jednym kanale wentylacyjnym - czy można?

Tom233 29 Aug 2018 08:46 4572 20
    Tom233
    Level 5  
    Witam.
    Zamieszkuję stary, 1-piętrowy dom, który w tej chwili jest ocieplany styropianem 8cm grafit. Nie miałem w nim nigdy problemów z wilgocią, jednak postanowiłem ulepszyć nieco jego wentylację , mam w związku z tym pytanie:
    Dom jest mały, to jedna strona bliźniaka, piętro ma 46m2, pomieszczenia są przechodnie, bez drzwi. Na pietrze znajduje się kuchnia i ubikacja przedzielone ścianką z karton-gipsu (jedyne drzwi, nie licząc wejściowych), w kuchni jest duże okno, w ubikacji nie ma okien. Przez te dwa pomieszczenia przebiega nieużywany komin - myślałem o nast. projekcie:
    -nawiewniki okienne w trzech pomieszczeniach (salon/sypialnia) - okna są zmodernizowane
    -dwa otwory wywiewne we wspomnianym kominie - jeden na stronę kuchni, drugi na stronę ubikacji, mniej więcej naprzeciwko (jest tylko jeden kanał 15cm średnicy w tym kominie, długość ok 1,5m od montażu kratek)
    -kratka wentylacyjna w drzwiach łazienki
    -nasada kulista, obrotowa na komin by wspomóc ciąg.

Czy to w miarę dobry plan (idealny jest raczej niemożliwy w moim przypadku), w szczególności czy jest dopuszczalne by w tym jednym kanale znajdowały się dwa otwory, czy może jakoś inaczej to rozwiązać? Nie tyle chodzi o perfekcyjny projekt, ile raczej o polepszenie obecnej sytuacji, gdzie tego rodzaju wentylacji nie ma w ogóle.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam forumowiczów.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    Tom233 wrote:
    -nawiewniki okienne w trzech pomieszczeniach (salon/sypialnia) - okna są zmodernizowane

OK
    Tom233 wrote:
    -dwa otwory wywiewne we wspomnianym kominie - jeden na stronę kuchni, drugi na stronę ubikacji, mniej więcej naprzeciwko (jest tylko jeden kanał 15cm średnicy w tym kominie, długość ok 1,5m od montażu kratek)

OK
    Tom233 wrote:

OK
    Tom233 wrote:

Odradzam. Jeśli w domu jest inny pion wentylacyjny to jest ryzyko ciągu wstecznego.

Tom233 wrote:
    Czy to w miarę dobry plan (idealny jest raczej niemożliwy w moim przypadku), w szczególności czy jest dopuszczalne by w tym jednym kanale znajdowały się dwa otwory, czy może jakoś inaczej to rozwiązać? Nie tyle chodzi o perfekcyjny projekt, ile raczej o polepszenie obecnej sytuacji, gdzie tego rodzaju wentylacji nie ma w ogóle.

Zaproś kominiarza na wizję lokalną i niech doradzi. To niewielki koszt, a będziesz miał pewność, że wentylacja będzie działać sensownie.
    jack63
    Level 43  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:

Tom233 wrote:

OK

To nie jest OK. Istnieje ryzyko, że zapachy z ubikacji dostaną się do kuchni. Tym bardziej, że komina jest tylko 1.5 m.
    Czy chociaż wystaje nad kalenicę tę 0.5 m?
    Jakie zakończenie komina?
    jack63
    Level 43  
    eśli nawiew świeżego powietrza będzie z kuchni to ryzyko minimalne.
    Tom233 wrote:

Co Ty na to?
    To jaki będzie rozkład ciśnień i przepływów powietrza jest bliskie loterii...
    Nie ma co ryzykować.
    Najlepszy byłby wentylator na szczycie komina, bo nie wiadomo jak ten komin jest szczelny?
  • Helpful post
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    jack63 wrote:
    To jaki będzie rozkład ciśnień i przepływów powietrza jest bliskie loterii...

Którędy powietrze będzie chętniej leciało:
    1. Wlatuje oknem i wylatuje kratką w kuchni?
    czy
    2. Wlatuje oknem, przelatuje przez otwory w drzwiach ubikacji, potem wlatuje w kratkę łazienkową i wylatuje kratką w kuchni?
    jack63
    Level 43  
    Którędy powietrze będzie chętniej leciało:

Tam gdzie jest niższe ciśnienie. to jedyn prawidłowa odpowiedź. Reszta to gdybanie...
    Wystarczy, że wiatr powieje trochę mocniej z "odpowiedniej strony i mamy cofkę. Pozostaje pytanie:
    Czy mamy zapach kuchni w łazience, czy może zapach łazienki w kuchni...
    Powtarzam. Nie ma co ryzykować.
    Tom233
    Level 5  
    Bardzo dziękuję za zaangażowanie w mój temat.

Tom233 wrote:

Quote:
    Odradzam. Jeśli w domu jest inny pion wentylacyjny to jest ryzyko ciągu wstecznego.

Wszystko wcześniej ok, więc do tego się tylko odniosę - innego pionu wentylacyjnego nie ma i nie będzie, jest tylko dymowy/wentylacyjny pion z piwnicy do kotła, który jest oczywiście szczelny na całej długości.

Co do nasady - koszt jest tylko 100zł, a czytałem, że dobrze jeśliby kanał wentylacyjny taką zakończyć, kominiarz mówił, że co najmniej daszek powinienem zamontować.

Zrobiłem dzisiaj inspekcję tego komina, jest szczelny, jedynie fugi na samym wierzchołku do uzupełnienia, wychodzi ponad dach 60cm.

Jeżeli otwór wywiewny zarówno do kuchni, jak i ubikacji to kontrowersyjny pomysł to być może mógłbym zrobić tak - wywiercić otwór na zewnątrz w ubikacji (nie jestem pewien ja szeroki, zakładam, że niewielki) - to spowodowałoby nawiew do ubikacji, kratka w drzwiach, a kratka wywiewna tylko jedna znajdująca się w kuchni. Takie alternatywne rozwiązanie przychodzi mi do głowy, pozdrawiam.
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    Tom233 wrote:
    wychodzi ponad dach 60cm.

Ma wychodzić ponad najwyżą częć dachu te min. 40 cm

Komin dość krótki i nie za duży przekrój, ale jakby się go podziliło od wlotów ( kratek ) jakieś ok 70 cm w górę a wyżej już jeden kanał.
  • Helpful post
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    Tom233 wrote:
    Wszystko wcześniej ok, więc do tego się tylko odniosę - innego pionu wentylacyjnego nie ma i nie będzie, jest tylko dymowy/wentylacyjny pion z piwnicy do kotła, który jest oczywiście szczelny na całej długości.

Mam nadzieję, że komin od kotła zostawisz w spokoju...
    Tom233 wrote:
    wywiercić otwór na zewnątrz w ubikacji (nie jestem pewien ja szeroki, zakładam, że niewielki) - to spowodowałoby nawiew do ubikacji, kratka w drzwiach, a kratka wywiewna tylko jedna znajdująca się w kuchni.

Czyli świeże powietrze wpadnie do ubikacji, potem wyleci przez drzwi i dalej przez kuchnię do kratki wywiewnej kuchennej. Na pewno tego chcesz? :-D
    Tom233
    Level 5  
    jack63 wrote:
    Komin dość krótki i nie za duży przekrój, ale jakby się go podziliło od wlotów ( kratek ) jakieś ok 70 cm w górę a wyżej już jeden kanał.

Przepraszam, ale nie do końca rozumiem...można prosić o rozwinięcie myśli?

Mam nadzieję, że komin od kotła zostawisz w spokoju...

Oczywiście. :) On jest, jak to się teraz mówi, "dedykowany" do kotła. :)

Czyli świeże powietrze wpadnie do ubikacji, potem wyleci przez drzwi i dalej przez kuchnię do kratki wywiewnej kuchennej. Na pewno tego chcesz? :-D

Zatem to gorsze rozwiązanie, tzw. "krótkie spięcie" nastąpi?

Generalnie chodzi mi o to, czy dwie kratki w tym kominie jego możliwości (względnie skromnych), zbytnio, że tak powiem, nie "rozrzedzą".

A ta nasada? Piszą, że chroni przed kaprysami wiatru, bo zawsze obraca się w jedną stronę, wzmacnia ciąg i osłania przed deszczem - jawi mi się to jako bardzo dobry dodatek.
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    Zaproś kominiarza.

A po co? Żeby zapłacić i potem się przekonać jak jest na prawdę?
    To w większości ludzie bez pojęcia, żerujący na stworzonych dla nich przepisach.
    Tom233 wrote:
    Przepraszam, ale nie do końca rozumiem...można prosić o rozwinięcie myśli?

Chodzi o wkładkę dzielącą komin na dwa kanały w pobliżu wlotów . Komin i tak trzeba zatkać poniżej wlotów.
    Tom233
    Level 5  
    Nasada może jednak nie taka zła w tym przypadku, ale trzeba dobrze przemyśleć czy nie będzie zakłócała ciągu kominowego kotła.

Komin do kotła ma dwa kanały dymowy-wentylacyjny i on jest całkowicie oddzielnym bytem, nie jestem pewny czy to zostało dobrze zrozumiane.

Ten, który jest tu dyskutowany to komin o jednym kanale, oddalony o kilka metrów od tego, który jest do kotła, nasada na nim chyba nie może mieć żadnego wpływu na ten drugi?

jack63 wrote:

Chodzi o wkładkę dzielącą komin na dwa kanały w pobliżu wlotów . Komin i tak trzeba zatkać poniżej wlotów.

On nie jest drożny aż do samego dołu, tzn. parteru - założyłem, że to bez znaczenia. Jak rozumiem poniżej kratek powinienem czymś go zatkać? On jest drożny jeszcze ok 1,5m poniżej miejsca gdzie miałyby być kratki. A ten podział na dwa kanały jest konieczny? Czym miał by być wykonany?
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    Tom233 wrote:
    A ten podział na dwa kanały jest konieczny?

Pisałem wyżej.
    Tom233 wrote:
    Czym miał by być wykonany?

Blacha. Coś cienkiego co nie zewężało by komina a dzieliło go na pół i uniemożliwiało "przedmuchy" z jednego pomieszczenia do drugiego.
    Tom233
    Level 5  
    W porządku, już rozumiem.
    A gdyby tak tylko w jednym z tych pomieszczeń zrobić kratkę? Gdzie byłoby lepiej?
    maxrider
    Level 20  
    Podstawowe pytanie w tym przypadku, to czy posiadasz kuchenkę gazową czy elektryczną.
    Nikt z przedmówców nie zwrócił na to koledze uwagi !
    Tom233
    Level 5  
    Kuchenka gazowa. Co wskazuje silnie na kuchnię oczywiście.

Ale z drugiej strony w ubikacji nie ma okna - więc być może to co wcześniej napisałem - niewielki otwór na zewnątrz w ubikacji, a kratka w kuchni?
    Tom233
    Level 5  
    Świetnie. Kuchenka gazowa i brak kratki. Ręce opadają. Dalej beze mnie.

Ale dlaczego? Przecież właśnie próbuję sytuację poprawić. :(
    Tom233
    Level 5  
    Ostatecznie jeden otwór, nie dwa, w kuchni.