Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Candy EVO4 1274LW/1-S - uszkodzenia na PCB po awarii door lock-a (naprawa)

MES Mariusz 29 Aug 2018 09:09 1698 16
    MES Mariusz
    Level 36  
    Witam.

Uszkodzony door lock upalił mi płytę główną.
    Candy EVO4 1274LW/1-S - uszkodzenia na PCB po awarii door lock-a (naprawa) Candy EVO4 1274LW/1-S - uszkodzenia na PCB po awarii door lock-a (naprawa) Candy EVO4 1274LW/1-S - uszkodzenia na PCB po awarii door lock-a (naprawa)

"Osmalone" na botomie są:
    - przestrzeń między TC2 (T40560) i TC1 (BTB16-600BW)
    - powierzchnia pod IC101 (VIPer 12A)
    - dioda DR101 (muszę wylutować, by sprawdzić jaka).
    - ścieżki upalone w 3 miejscach

T40560: https://www.st.com/resource/en/datasheet/t435.pdf
    BTB16-600BW: https://www.st.com/resource/en/datasheet/t1610.pdf
    VIPer 12A: https://www.st.com/resource/en/datasheet/viper12a-e.pdf

Jak połatam płytkę, dla pewności zamierzam wymienić na nowe wskazane wyżej przetwornicę, dwa triaki i diodę, (przed włożeniem MB do pralki). Wrzucam jednak do konsultacji tutaj, być może ktoś naprawiał już uszkodzenia MB po awarii door lock-a w Candy EV04 i podzieli się doświadczeniami?

Sam doorlock w pralce już wymieniony. Pozostaje naprawa MB.

Dysponuje ktoś schematem do płyty 475540 z pralki Candy EVO4?

Wiadomość została poprawiona. Jeśli czegoś nie zrozumiałem, proszę o wskazówkę.
    MES Mariusz
    Level 36  
    varga janos wrote:
    Hello !
    Service manual ? CANDY-EVO12104W ? Maybe help (?) https://data.hu/get/11388946/candy_evo12104lw.pdf

Hi, thank you for this service manual. Actually my washer model is Candy EV04 1274LW/1-S.

Candy EVO4 1274LW/1-S - uszkodzenia na PCB po awarii door lock-a (naprawa)

Would be better to have a circuit diagram, but usually it's not so easy to get it (probably confidential and so one). I found some time to look on my burned board, and I found the triac switching the doorlock has burned and short circuited (doorlock module already replaced). To be sure supply driver VIPer12A also has been replaced. Both diode DR101 and TC1 looks as working correctly (measured).

Now I'm waiting for a triac T405-600 to replace it. I have also completed the traces burned in four places. I hope it's going to go back to live after that again.

Thank you for your support and best regards
    Mariusz
    MES Mariusz
    Level 36  
    Wracam po kilku dniach.

Doszedł triak i przetwornica. Wszystko wymienione, ścieżki połatane. Niestety, po podłączeniu płyty do pralki podświetlanie wyświetlacza zapala się i gaśnie. Wygląda, jakby przetwornica nie chciała wystartować. Czyżby padł procesor (Atmega644P) ?

Ktoś miał to samo, i udało my się naprawić płytę?
    Piotr2608

Level 40  
    Tu niczego nie trzeba mierzyć - awaria blokady uszkadza procesor.
    Jest to do naprawienia.
    MES Mariusz
    Level 36  
    A jakim cudem do naprawienia, skoro uC to Atmega644p. Atmegi pozwalają producentowi zaprogramować uC bez możliwości odczytu. Wsady (firmware) są niejawne (normalny użytkownik nie ma do nich dostępu, serwisy prawdopodobnie też nie). W zasadzie moduł do wywalenia, chyba, że znajdzie się inny uszkodzony ze sprawnym uC, wtedy można zrobić sobie przekładkę. Ja kupiłem sprawny moduł z Allegro za 140 zł. Nie mam czasu na dalsze zabawy / pranie stoi i czeka.
    Piotr2608

Level 40  
    MES Mariusz wrote:
    A jakim cudem do naprawienia, skoro uC to Atmega644p.

To, że komuś się wydaje iż jest to niemożliwe, nie oznacza iż tak jest.
    Nie chcesz się pozbyć tego uszkodzonego modułu?
    MES Mariusz
    Level 36  
    Planujesz sobie napisać własny firmware w środowisku Arduino? ;-)
    Wiesz, jak naprawić, masz dostęp do fabrycznego wsadu, to się podziel, a nie podchody jakieś... Wiem, ale nie powiem, pff...
    Piotr2608

Level 40  
    MES Mariusz wrote:
    Wiesz, jak naprawić, masz dostęp do fabrycznego wsadu, to się podziel,

Napisałem, że mogę naprawić moduł a naprawa jest jak najbardziej realna.
    MES Mariusz wrote:
    to się podziel, a nie podchody jakieś... Wiem, ale nie powiem, pff...

Podzielisz się swoim wynagrodzeniem i opłacisz mi np. ZUS?
    W czym mogę pomóc pomagam.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Przyznam, że ciekawość zżera, i jak nie będę miał co zrobić z drugim modułem (planowałem zostawić na części w razie W) to się odezwę, przynajmniej wiem, do kogo. Ale jak mi naprawisz (i ci zapłacę), to powiedz mi wtedy jakim cudem to zrobiłeś. No chyba, że Candy nie zakłada lock bit-ów na swoje procki, i udało ci się zgrać z działającego modułu, ale raczej chyba mało prawdopodobne.
    Piotr2608

Level 40  
    W ramach ciekawostki do bazy dodałem wsad EEPROM do Twojej pralki - PNC 31004171
    Współpracuje z wieloma serwisami AGD więc takie naprawy są na porządku dziennym.
    Klienci piorą w normalnych pralkach a nie w wynalazkach które po 3 latach się rozlatują ;)
    MES Mariusz
    Level 36  
    Tam na płycie, bodajże nie ma zewnętrznej pamięci EEPROM, więc zakładam, że to zawartość wewnętrznej pamięęci EEPROM z procka / dla procka ATmega644P. W sumie nie wiem, czy lock bity blokują tylko FLASH, czy może zarówno flash jak i EEPROM (nie pamiętam). Ale zakładam, że blokują oba. Na PW możesz dać znać, ile wziąłbyś za naprawę / ewentualnie ile byłbyś w stanie zaoferować za uszkodzony moduł.
    Piotr2608

Level 40  
    Tak, w tym module pamięć jest w procesorze.
    Bliźniaczy moduł z tym, że z Atmega32 ma pamięć zewnętrzną.
    Jest też wersja z Atmega644PA plus zewnętrzna pamięć oraz wersja tylko z Atmega644PA bez tej stojącej płytki.
    varga janos
    Level 17  
    Dear Sirs !
    You can not read EEPROM from the factory microprocessor. At the end of the production line, the programming technician programmed to be unreadable. (FUSE BIT) The readable microprocessors are only for designers. Where software is written and repaired. If the end product is a readable microprocessor, the manufacturing error. The technician is responsible for thi. There is a chance of fixing when you write the program. 1. Write a new empty microprocessor. Or. 2. Leaves east of the country, (Russian, China) acquires the content. Then program it with the new, empty microprocessor.
    MES Mariusz
    Level 36  
    Other solution may be to take the good microcontroller from a device which is on varranty, put a broken one into this board and send it to manufacturer as a claim. After some time you will get repaired PCB and than you have two working devices.

I think this is really fair from customer point of view because this is a design bug / manufacturers fault, in my opinion that microcontroller is not secured against short circuit on door lock module. So let's the manufactutar pay for thier messy design ;-p