Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Budowa prostownika automatycznego z rozruchem

dino14016 29 Sie 2018 10:53 210 8
  • #1 29 Sie 2018 10:53
    dino14016
    Poziom 8  

Elektronikę praktycznie się nie zajmuje ale kupować potrafię i jakaś tam wiedzę mam.
    Przez przypadek wpadł mi w ręce stary angielski prostownik od wózka elektrycznego 24V / 15A 1PH i chciałbym się dowiedzieć czy mogę z tego transformatora zrobić 12/24v plus rozruch ( o ile natężenie pradu nie będzie za słabe ).
    Chciałbym zlecić wykonanie solidnego układu w którym byłby przełącznik na rozruch lub ładowanie baterii ( jeśli jest taka możliwość prostownik sam by dobierał sobie napięcie i natężenie prądu ładowania do odpowiedniego napięcia i pojemności akumulatora ) . W układzie tym oczywiście digital voltomierz wraz z amperomierzem. Diody prostujace są 20A każde, można je wykorzystać że starego prostownika. NAPIECIE NA UZWOJENIU WTÓRNYM : 32.85V
    RDZEŃ wymiary 45mm x 50mm
    Szerokość uzwojenia pierwotnego 47mm
    szerokość uzwojenia wtórnego to 34mm
    Jeśli będzie potrzebne odwinięcie paru zwoii z uzwojenia wtórnego do uzyskania odpowiedniego napięcia nie ma problemu. Zainteresowanych proszę o kontakt. metoda płatności preferuję paypal
    Nie można dodać zdjęć w tej chwili

0 8
  • Pomocny post
    #2 29 Sie 2018 11:26
    kindlar
    Poziom 38  

Prąd rozruchowy pojazdu to około 300A i więcej. Jak na 20A uruchomić silnik? Na prostownik wystarczy.

0
  • #3 29 Sie 2018 13:21
    dino14016
    Poziom 8  

Mogę też zrezygnować z 24v i odwinąć parę zwoii do odpowiedniego napięcia by ładować akumulatory tylko 12v z uzwojenia wtórnego wtedy amperarz wzrośnie na wtórnym uzwojeniu

Dalej upload falied i nie mogę dodać zdjęć

Dodano po 24 [minuty]:

[img-0]Budowa prostownika automatycznego z rozruchemBudowa prostownika automatycznego z rozruchemBudowa prostownika automatycznego z rozruchemBudowa prostownika automatycznego z rozruchem

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sie 2018 14:01
    _jta_
    Specjalista elektronik

Można rozważyć możliwość rozruchu z przeciążaniem transformatora - tylko przydałby się czujnik temperatury uzwojeń. Przy gęstości prądu w uzwojeniu 25 A/mm2 gęstość mocy jest około 11 W/cm3, to daje wzrost temperatury poniżej 4 C na sekundę - ze 20 sekund można, potem trzeba poczekać na ostygnięcie. Trzeba by używać uzwojenia na 24V - przy takim przeciążeniu i tak napięcie zmaleje do kilkunastu V. Tylko jest kwestia, czy podwyższone napięcie czegoś nie uszkodzi - pewnie bez obciążenia szczytowe napięcie jest z 50V...

0
  • Pomocny post
    #6 29 Sie 2018 14:35
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jeśli tak, to prądem 300A można obciążyć ten transformator na 5 sekund - to może być za mało na rozruch.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Sie 2018 18:30
    _jta_
    Specjalista elektronik

Mam wrażenie, że wtórne jest nawinięte za cienkim, żeby puszczać przez nie 300A dłużej, niż przez kilka sekund.

0