Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie czujnika ruchu zamiast wył. schodowego

29 Sie 2018 15:20 543 13
  • Poziom 8  
    Zrobiłem koledze wył. schodowy i wszystko działało dobrze dopóki hydraulik nie przeciął przewodu. Byłoby możliwe położenie nowego przewodu ale dom już jest wykończony i pomalowany. Pomyślałem o podłączeniu czujnika ruchu. Da się to zrobić ponieważ na klatce schodowej ma halogeny i przewód ochronny mogę użyć jako zasilanie czujnika. Tylko zastanawiam się czy światła od halogenów nie będą zakłócać jego pracy. Oprócz tego mam dostęp do jednego wyłącznika i pytanie czy impuls z tego wył. włączy mi czujnik ruchu. Pozdrawiam !
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    arturmarta3 napisał:
    i przewód ochronny mogę użyć jako zasilanie czujnika. .... Oprócz tego mam dostęp do jednego wyłącznika i pytanie czy impuls z tego wył. włączy mi czujnik ruchu.Pozdrawiam !

Po pierwsze. Nie wolno używać przewodu ochronnego do innych celów niż ochrona (nie wolno podłączać fazy ani neutralnego).
    Po drugie. Co ma wyłącznik i jego impuls do uruchomienia czujnika. Jak sama nazwa mówi jest to "czujnik ruch" a więc uruchamia się od ruchu a nie od impulsu z innego wyłącznika.
  • OptexOptex
  • Poziom 8  
    Dobrze więc zrobię tak.Przewód ochronny pomaluję na czerwono,a co do wył. to jest to bardziej złożone.Halogeny znajdują się na klatce schodowej na której nie ma drzwi i przy wejściu na górę powinien zadziałać czujnik a przy schodzeniu wyłącznik.dlatego pytam jeszcze raz czy impuls z wyłącznika załączy czujnik.
  • Poziom 34  
    Nic nie da pomalowanie na czerwono, założenie koszulki termokurczliwej czy owinięcie izolacją. Ochronny musi być. Jak już pisałem. Impuls z wyłącznika nie załączy czujnika. Jeżeli masz wyłącznik to po co impuls. Naszkicuj schemat co masz a co byś chciał mieć.
  • Poziom 8  
    "musi być" na kiego diabła jeśli jest niepodłączony do halogenów.
  • Poziom 34  
    Zgodnie z przepisami. A gdzie jakikolwiek schemat?
  • Poziom 8  
    Schemat jest taki:faza z puszki do wyłącznika,następnie od wyłącznika do puszki gdzie łączę ją z nieużywanym przewodem ochronnym,ten przewód zasila czujnik a tenże zasila halogeny ot i wszystko.
  • Poziom 21  
    Ta żyła PE to rzecz święta NIE WOLNO jej użyć do innych celów przepisy mówią jasno.

A co kiedy kolega założy halogeny w I klasie ochronności?

• Poziom 32  
    Napraw przewód który już jest, i tak pewnie używasz żz jako korespondencja.
  • Poziom 8  
    Nie czytałeś od początku.Rwać ścianę i płytki !Pracowałem na takich budynkach gdzie od puszki do puszki miałem wszystkie kolory świata,a takich instalacji jest miliony.Mam wszystkie wymieniać na trzy kolory-to jakaś paranoja.Jeśli elektryk ma wiedzę to zawsze się połapie.!
  • Poziom 21  
    Takie instalacje robią tylko partacze a nie elektrycy. Prawdziwy elektryk tego nie podłączy nie ze względu na brak wiedzy ale właśnie na tworzenie zagrożenia zdrowia lub życia.
  • Moderator sekcji Technicznej
    arturmarta3 napisał:
    "musi być" na kiego diabła jeśli jest niepodłączony do halogenów.

A dlaczego nie jest podłączony? To raz. A pytanie drugie jest następujące. Założyłeś temat na forum by zapytać czy żeby przekonać wszystkich jaki jesteś sprytny i wbrew prawu potrafisz zastosować przewód ochronny w miejsce fazowego?
    arturmarta3 napisał:
    Byłoby możliwe położenie nowego przewodu ale dom już jest wykończony i pomalowany.

Ale puszka i połączenie przewodu nie wymaga demolowania całego domu lecz naprawę w jednym, bardzo małym obszarowo miejscu.
  • Poziom 8  
    Problem rozwiązany ! Od czego jest latarka ! A w przyszłości np. podczas malowania wymienię przewód.