Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Samsung RSA1DTMH - spalony układ scalony TOP223Y

30 Sie 2018 11:34 426 11
  • Poziom 7  
    Witam forumowiczów.
    Mam mały problem. Posiadam lodówkę Samsung model jw. Problem jest taki, iż przestała działać. Po dostaniu się do elektroniki zauważyłem spalony bezpiecznik i okopcony układ scalony TOP223Y. Wywnioskowałem, ze jest to układ przetwornicy napięcia. Dlatego też zamówiłem sobie taki układ. Przed wymianą, sprawdziłem czy aby któraś z diod nie jest zwarta lub któryś kondensator. Wydawało się wszystko ok. dlatego też wymieniłem układ i na stole warsztatowym podałem napięcie do płytki po czym był tylko trzask i dymek z układu i z bezpiecznika...
    Pytanie co może być przyczyną takiego zachowania? Jak ewentualnie sprawdzić transformator przetwornicy czy jest sprawne?
  • PCBway

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam, do wymiany większość detali w układzie tego US (foto).
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź. A ma ktoś może schemat do płytki DA-41-00532A ?
    I w sumie jak mieć pewność że trafo jest całe ? Bo akurat tego elementu nigdzie nie dostanę ?
    W czerwone kółka wziąłem też elementy których nie mam pojęcia co to jest ... Na tym czarnym wydaje mi się że jest to dioda bo przewodzi tylko w jedną stronę ale jaka ? A te dwa pozostałe małe obstawił bym że są to jakieś dławiki ale czemu opis jest C100 i C105 tak jak w przypadku kondensatorów ?
    I jeszcze pytanie na jakie napięcie będzie zener który jest zaraz obok?
  • Moderator
    torrrus napisał:
    W czerwone kółka wziąłem też elementy których nie mam pojęcia co to jest
    Przyjmij do wiadomości, że nieomal wszystkie małe kondensatory są w takiej postaci na PCB.
    torrrus napisał:
    Na tym czarnym wydaje mi się że jest to dioda bo przewodzi tylko w jedną stronę ale jaka ?
    Zatem podaj co na niej pisze.
    torrrus napisał:
    I jeszcze pytanie na jakie napięcie będzie dioda Zenera, która jest zaraz obok?
    Winno być (cytat), a wskazówka Masz na foto :D
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Odpaliłem sobie dokumentację tego scalaka TOP223Y i większość elelementów już mniej więcej zlokalizowałem łącznie z tą diodą jest to dioda 4148 ... Chodziło mi o diodę D102 a nie ZD2. Zostają mi tylko te małe "kondensatory"C100 i C105 jaka to może być wartość i czym to zamienić ? Oraz ten czarny element który jednak nie jest diodą bo ma oznaczenie BF1 i przewodzi w obu kierunkach.
    Nie mogę niczego podobnego zlokalizować na schemacie scalaka...

Dodano po 2 [minuty]:

I ostatnie pytanie jaka jest pewność że jeżeli wymienię wszystkie elementy w sekcji tego układu że jednak nie problem jest w trafie (którego aktualnie nie ma na zdjęciu gdyż je wylotowałem)
  • Moderator
    torrrus napisał:
    Oraz ten czarny element który jednak nie jest diodą bo ma oznaczenie BF1 i przewodzi w obu kierunkach. Nie mogę niczego podobnego zlokalizować na schemacie scalaka...
    Lepiej idź do elektronika bo wymieniać na pałę to droga donikąd… Foto to odpowiedź, a jak się nazywa to już pisałem mają być oznaczenia co chcesz kupować? Transformatorem sobie głowy nie zawracaj ani innym :D
  • Poziom 7  
    Niestety nie jest to część którą zamieściłeś na foto. To co zaznaczyłeś to jest D101 i TD101 a tego elementu nie ma na schemacie...

Dodano po 6 [minuty]:

Tu jest dioda P6KE200 oraz zamiast BYV26C która jest diodą prostowniczą, jest 1N4007 który spełnia dokładnie tą samą funkcję.
    Natomiast zaznaczony wcześniej czarny element jest jakby w szeregu z diodą 1n4007 pomiędzy drenem scalaka a diodą. A dioda 1N4007 jest w szeregu z P6KE200 tak jak jest to oznaczone na schemacie, do wyjścia dodatniego z mostka.

Dodano po 2 [minuty]:

O elektronice mam jakieś pojęcie jednak przetwornice wysokiego napięcia to nie moja bajka dlatego też szukam pomocy na forum...
  • Moderator
    torrrus napisał:
    O elektronice mam jakieś pojęcie
    Zatem jakie i jaką wiarygodnością interpretować co Ty i o czym napisałeś)? Jak za kondensatory uważasz cewki (diodę Zenera mylisz z diodą 1N 4148), a mając przykładowy schemat dla układu scalonego nie umiesz go narysować w takiej formie i z takimi elementami (nazwy kodowe) jak to jest u Ciebie by uniknąć ewentualnych nieścisłości (wymiana jaką proponujesz...) to parodia naprawy, a ja wymiękam zatem :cry:
  • Poziom 7  
    Sory chyba źle zaczęliśmy całość tematu ...
    Generalnie w głównym wątku chodziło mi o to czy ktoś spotkał się z podobnym problemem jak mój i ma może jakieś doświadczenie które z elementów w układzie przetwornicy robi taki efekt ze po załączeniu zasilania ona się przebija ...

Jedynej odpowiedzi na to pytanie otrzymałem w pierwszej odpowiedzi od _PREDATOR który stwierdził że do wymiany jest większość detali.
    Zasugerowanu tąodpowiedzią stwierdziłem że w najgorszym przypadku wymienię wszystkie elementy przetwornicy a właśnie o elementy z którymi mam problem z identyfikacją zapytam osób bardziej doświadczonych które może coś wiedzą ... Temat jest w dziale AGD początkujący dzięki czemu można się spodziewać że niestety moja wiedza nie jest porażająca w temacie ....
    Mój błąd gdyż nie wrzuciłem zdjęcia strony bottom ażeby można było lepiej zidentyfikować który element jest który ale dalej nie otrzymałem informacji co to może być za element o oznaczeniu BF1 ... Myślałem że może ktoś bardziej doświadczony będzie dysponował wiedzą , jaki element projektanci opisują oznaczeniem BF gdyż sam się z takim jeszcze nie spotkałem.
    Jak dodałem już wcześniej jestem początkującym i jak słusznie stwierdziłeś pomyliłem indukcyjność z kondensatorem ale to ze względu na to że nigdy jeszcze nie widziałem kondensatory w takiej postaci .... Na co dzień mam głównie do czynienia z elektroniką w postaci elelmentow SMD dlatego też nie mam doświadczenia wśród elelmentow przewlekanych za co przepraszam.
  • Moderator
    torrrus napisał:
    Oraz ten czarny element który jednak nie jest diodą bo ma oznaczenie BF1 i przewodzi w obu kierunkach.
    Oznaczenie BF o czym zapomniałeś w swej łaskawości napisać to nie oznaczenie kodowe elementu tylko oznaczenie na PCB. Wystarczyło napisać, że element niema żadnych oznaczeń (tak?) i zmusiłeś mnie do odpowiedzi i poszukania poprawnego zdjęcia... Zatem wygląda to na (ferryt?) i przewleczony kawałek drucika, a zatem raczej nie jest możliwe jego uszkodzenie skoro przewodzi w obie strony na teście diody i jest formą oznaczenia (producenta) i będą dla Ciebie tylko symbolem nie zawsze istotnym (na dodatek forma oznaczeń nie zawsze jest jednakowym oznaczeniem dla producentów)…
  • Poziom 7  
    Dzięki TONI_2003
    Przepraszam za nie sprecyzowanie... Wiem doskonale ze opis na PCB a opis elementu to zupełnie co innego jednak widocznie nie do końca zrozumiale opisałem o co mi chodzi ...
    Właśnie też zastanawiałem się czy to nie ferryt aczkolwiek wlaśnie w nocie katalogowej TOP223y nie znalazłem niczego takiego ... Jak będę miał chwilę po pracy to zmierzę jego indukcyjność.
    W takim razie dzięki za wszystko a z resztą będę próbował sam walczyć ...
  • Moderator
    torrrus napisał:
    Jak będę miał chwilę po pracy to zmierzę jego indukcyjność.
    Nie ma takiej potrzeby, ale skoro Masz czym to podpowiem Ci abyś mając wylutowany transformator pomierzył, narysował sobie jego uzwojenia i naniósł te pomiary na rysunek transformatora (tak dla pewności) :D
    PS.
    Poniżej coś dla Ciebie i potomności :idea: