Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Instalacja 1 fazowa w bloku przerobienie ma 3 fazy od sasiada, pytanie

pkpintercity 30 Aug 2018 11:46 1938 8
    pkpintercity
    Level 13  
    Witam. Mam doac dziwne pytanie .Wywiazala sie dzis gadka w pracy na temat indukcji w kuchni itp. I jeden z facetow z roboty wyjechal z tekstem ze mozna miec 3 fazy w mieszkaniu mimo ze w bloku jest 1 faza. A jak ??? Poprostu do mieszkania pociagnac z klatki schodowej od sasiada pozyczyc tj. Faze i niby jego znajomy tak ma i to dziala. Za cholere mu w to nie uwierzylem. Ale moze ktos to fajnie wytlumaczyc dlaczego cos takiego nie ma prawa bytu???
    kSmuk
    Level 21  
    Tak jak kolega kkknc już powiedział.
    A poza tym kuchenka indukcyjna nie jest zasilana trójfazowo, a jedynie z dwóch pojedynczych, niezależnych faz (przydział mocy).
    pkpintercity
    Level 13  
    Ale jezeli te fazy pociagnie do domu i w domu da licznik 3fazowy to pradu krasc nie bedzie . Ale bedzie uzywal jego przydzialu mocy. No wlasnie i o co chodzi z tymi dwoma fazami??
    zbich70
    Level 43  
    Jeżeli cały obiekt zasilany jest z sieci ZE jedną fazą, to nie ma możliwości uzyskania trzech faz 230/400V (chyba że z falownika ale to mija się z celem).

Natomiast scenariusz tej opowiastki może być taki:
    Sąsiad A i sąsiad B mają np. po 5kW mocy przyłączeniowej. Sąsiad A potrzebuje 7kW a sąsiadowi B wystarczą 3kW, więc wyprowadza ze swojej instalacji obwód do sąsiada A przez podlicznik. Sąsiad A wykorzystuje nadmiarowe 2kW sąsiada B i rozlicza się za zużytą energię.
    Niby ma to rację bytu, ale z dwoma zastrzeżeniami:
    1. to nie będzie instalacja wielofazowa, tylko osobny obwód zasilany z tej samej, jednoimiennej fazy,
    2. nie jest to legalne, nie chodzi o kradzież - rozliczają się przez podlicznik, ale o przepis mówiący o prowadzeniu instalacji w obrębie lokalu. A podyktowane jest to względami bezpieczeństwa.
    Jeżeli odłączysz lokal (np. do prac konserwacyjnych), to nie może w nim być "obcego" napięcia. Takie kombinacje mogą kogoś zabić.
    Wspomnij o tym swojemu koledze.
    pkpintercity
    Level 13  
    Noo to super dziekuje slicznie za odpowiedz ale jezeli mowimy o mocach i indukcji. Zalozmy ze chce miec indkucje ktora ma moc hmm 7kw i mam instalacje 1fazowa moc przylaczenionwa 5kw.ok zwiekszam ja do 7kw?? Bo tyle chyba da sie wycisnac z 1 fazy to co z tego ze ja mam pociagniety kabel 3x4mm skoro na klatce juz jest 2.5mm. Daje mi to jedynie ze nie spale sobie mieszkania ale juz kabel na klatce nie wytrzyma.??? Dobrze mowie ?? Drugie takie pytanko. Jezeli zalozmy jest nowy blok mieszkalny i w nim 30mieszkan kazdy z tych mieszkan ma instalacje 3 fazowa to teraz jak jest poprowadzona instalacja do tego bloku. Przedl blokiem czy gdzies na osiedlu jest podstacja potem rozdzielnia z tej rozdzielni idzie potwornie gruby kabel i potem jest rozdzielany np. Jeden przewod 5zylowy na dany pion w bloki czy jak ???
    pkpintercity
    Level 13  
    Juz wiem ze to kradziez i nie moze tak byc pytalem sie w tauronie jak to wyglada prawnie itp.