Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z podłączeniem wentylatora w łazience...

30 Sie 2018 13:45 732 13
  • Poziom 6  
    Witam,

Mam problem z podłączeniem wentylatora z higrometrem i timerem w łazience. Kiedy robiłem remont prosiłem elektryka żeby zrobił osobny włącznik na wentylator niestety wentylator nie działa tak jakbym chciał i nie wiem co jest źle podpięte. Kiedy włączam wentylator pracuje ale nie wyłącza się zgodnie z ustawieniami timera i wilgotności. Rozumie ze powinienem mieć jeden kabel który daje ciągle napięcie żeby nawet po wyłączeniu przełącznika wentylator nadal pracował ale żaden z kabli przy wentylatorze nie am napięcia jak wyłączam przełącznik na ścianie.

problem z podłączeniem wentylatora w łazience...problem z podłączeniem wentylatora w łazience...problem z podłączeniem wentylatora w łazience...problem z podłączeniem wentylatora w łazience...problem z podłączeniem wentylatora w łazience...problem z podłączeniem wentylatora w łazience...
  • Poziom 38  
    reallukx napisał:
    Rozumie ze powinienem mieć jeden kabel który daje ciągle napięcie żeby nawet po wyłączeniu przełącznika wentylator nadal pracował

Piszesz że tego kabla (przewodu ze stałym napięciem ) nie ma , więc nie będzie działał timer. :cry:
  • Poziom 38  
    Sprawdź czy przewód od wentylator biegne bezpośrednio do puszki, z opisu wynika że ten wyłącznika zaświeci również kinkiet.
    Sprawdź czy w puszce pod wyłącznikiem nie ma luźnego przewodu czarnego choć połączenia przewodów N i PE świadczą że przewód wentylatora nie biegnie do tej puszki.
    Kinkiet działa osobno z wentylatorem :?:
  • Poziom 38  
    mawerix123 napisał:
    opisu wynika że ten typ wyłącznika zaświeci również linkiem

Możesz jakoś jaśniej ?
  • Poziom 6  
    są dwa przyciski lewy zapala światło nad lustrem, prawy wentylator. Udało mi sie ustalić że te 4 żyły które idą i wystają przy wentylatorze to po wyłączniku przycisku na ścianie w żadnej żyle nie ma fazy :( a wiem że musi być stała jedna. Wiec teraz pytanie jak przerobić rzeczy w puszcze wyłącznika żeby w jednej żyle biegł prąd ciągle. tam są jakieś kable pospinane kostkami takimi jak widać na zdjęciu, podejrzewam że mogę to jakoś poprzerabiać żeby była stała faza?
  • Poziom 28  
    Z tego co widzę to mam taki sam wentylator w łazience Silent CHZ Design. Podłączenie jest banalnie proste. Do L1 doprowadzasz stałe napięcie bez przerywania go czymkolwiek w łazience, a Ls podłączasz do łącznika oświetlenia, tu obwód ma być przerywany. Oczywiście N do N. Dopiero wtedy to będzie działać poprawnie.
    Trochę bez sensu dedykowany przycisk dla wentylatora. To ma pracować razem z oświetleniem. Podłącz go do łącznika oświetlenia. Jak na wentylator ma dość rozbudowaną automatykę. Poprzez włączanie światła i wyłączanie go wentylator wie jaka jest sytuacja. Ja na przykład w nim mam ustawione opóźnienie na 50 sekund. Po co ma włączać się wentylator jak ktoś wejdzie do łazienki na 20-30 sekund. W łązience zawsze włączamy i wyłączamy światło. Dedykowany przycisk dla wentylatora jest totalnie bez sensu i się nie sprawdzi z tym modelem wentylatora.
  • Poziom 38  
    brofran napisał:
    mawerix123 napisał:
    opisu wynika że ten typ wyłącznika zaświeci również linkiem

Możesz jakoś jaśniej ?

Poprawiłem ostatnie słowo.
    Opis na izolacji ż-o sugeruje że przełącznik włącza kinkiet i wentylator.

reallukx napisał:
    są dwa przyciski lewy zapala światło nad lustrem, prawy wentylator. Udało mi sie ustalić że te 4 żyły które idą i wystają przy wentylatorze to po wyłączniku przycisku na ścianie w żadnej żyle nie ma fazy :(

Skoro niema fazy w jaki sposób działa wentylator :?:
    Zdemontuj kinkiet i sprawdź ilość przewodów.
  • Poziom 6  
    mawerix123 napisał:
    Skoro niema fazy w jaki sposób działa wentylator
    Zdemontuj kinkiet i sprawdź ilość przewodów.

faza włączą się jak włączę przycisk na ścianie. zrobiłem obejście(biały kabel) żeby oszukać wentylator ale i tak nie działa tak jak powinno.

problem z podłączeniem wentylatora w łazience...
  • Poziom 28  
    reallukx napisał:
    żeby oszukać wentylator ale i tak nie działa tak jak powinno

Chyba oczywiste, że nie będzie działać tak jak powinno.
  • Moderator Elektrotechnika
    Wypnij ten mostek biały z listwy wentylatora . Brązowy przewód przepnij w miejsce gdzie był ten mostek. Teraz poszukaj w puszce wyłącznika czarnego przewodu , jeden koniec masz przy wentylatorze a drugi będziesz miał w puszce pod wyłącznikiem. Sprawdź multimetrem czy to ten sam przewód. Przewody brązowy i czarny wychodzą z tego samego kabelka w puszce. Wpij teraz ten czarny przewód do kostki wentylatora gdzie poprzednio był brązowy ( zacisk L) a drugi jego koniec w kabelku wepnij do fazy L pod wyłącznikiem . Faza L na zdjęciu to biały przewód chyba pomalowany farbą.
    Wszystko to wykonaj po wyłączeniu napięcia z obwodu.
  • Poziom 38  
    reallukx napisał:
    zrobiłem obejście(biały kabel) żeby oszukać wentylator ale i tak nie działa tak jak powinno.

Nic z tego, jak pisałem przewodów szukaj pod kinkietem wtedy da się zrobić aby kinkiet i wentylator załączał się razem a po wyłączeniu pracował timer i higrostat.

Krzysztof Reszka napisał:
    Teraz poszukaj w puszce wyłącznika czarnego przewodu , jeden koniec masz przy wentylatorze a drugi będziesz miał w puszce pod wyłącznikiem.

Nic z tego, pisałem o tym w poście #3 jest tylko po dwa przewody niebieskie i żółtozielone świadczyło by to o tym że jest zasilanie 3x.. i odejście 4x..
    Przewód 4x.. biegnie z przełącznika do kinkietu tam czarny jest wykorzystywany do oświetlenia a brązowy + N, PE do wentylatora.
    mawerix123 napisał:
    Nic z tego, pisałem o tym w poście #3 jest tylko po dwa przewody niebieskie i żółtozielone świadczyło by to o tym że jest zasilanie 3x.. i odejście 4x..
    Przewód 4x.. biegnie z przełącznika do kinkietu tam czarny jest wykorzystywany do oświetlenia a brązowy + N, PE do wentylatora.

Nie byłbym pewny pomiary to rozstrzygną może masz rację lub nie . W puszce widzę wiele przewodów. Ale czy nasz autor to ogarnie ?
    Chyba tak . Teraz lepiej widać PE i N. Nie ma szans na podłączenie prawidłowe wentylatora.