Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna Beko HII 64400 AT - uszkodzenie zegara

b4mbus 30 Sie 2018 15:43 309 2
  • #1 30 Sie 2018 15:43
    b4mbus
    Poziom 9  

Witam, podczas normalnej pracy kuchennej w okolicy zegara coś strzeliło i błysło.
    Kuchenka przestała funkcjonować. Rozkręciłem ją i dostałem się do zegara. Moim oczom ukazało się dużo osmolenia oraz przepalone elementy. Dodatkowo procesor zegara ma dziurę...

Płyta indukcyjna Beko HII 64400 AT - uszkodzenie zegaraPłyta indukcyjna Beko HII 64400 AT - uszkodzenie zegara

Zamówiłem nowy moduł zegara, ale zacząłem sprawdzać inne płytki i tak po wyjęciu płytki zasilacza zaobserwowałem przepaloną ścieżkę (pełni rolę bezpiecznika) w układzie jednej fazy (FUSE1).

Sprawdziłem dodatkowo mostki Gretza oraz tranzystory IGBT w układzie i są sprawne. Pytanie moje brzmi czy tą przepaloną ścieżkę można zastąpić jakimś bezpiecznikiem topikowym? Jeżeli tak to jaki ma mieć prąd?

0 2
  • #2 30 Sie 2018 16:05
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Moduł główny jest sprawny? Napięcia 5 i 12V są?
    Bezpiecznik dajesz 6,3*32 T20A ceramiczny (chociaż wielu producentów daje T25A).

0
  • #3 30 Sie 2018 16:20
    b4mbus
    Poziom 9  

Muszę postawić moduł zasilania by sprawdzić napięcia dalej. Sprawdziłem po wylutowaniu tranzysotry i mostki Gretza. Nigdzie nie widać śladów uszkodzeń. Po zainstalowaniu bezpiecznika płyta się uruchamia, ale piszczy i świeci się literka P na palnikach średnich. Nie mogę znaleźć schematu - jeżeli ktoś posiada to proszę o pomoc. Nie daje się uruchomić. Co jeszcze sprawdzić?

Sprawdziłem zasilanie na płytce zegara po lewej stronie ma zaciski GND i +5V i tutaj pokazuje mi 3,3V
    Na przewodzie w miejscu gdzie opis na płytce pokazuje GND i +5V mam ok 6,5V. Zastanawiają mnie tylko kolory okablowania... czerwony miałby być GND ?
    Szkoda, że nie ma schematu :(
    Płyta indukcyjna Beko HII 64400 AT - uszkodzenie zegara

Oczywiście zdjęcie uszkodzonego zegara to tylko poglądowe. Nowy został zainstalowany.

Poddałem się, nie mam jak uzyskać schematów a i za mało wiedzy mam by zrobić pomiary bez wskazanych punktów pomiarowych.

Jeżeli ktoś potrzebowałby to oddam za symboliczną cenę całość.

Szyba w stanie b.dobrym z delikatnymi śladami użytkowania.
    Moduł sterujący zegara nowy.

Jeżeli ktoś zainteresowany to proszę o PW.

0