Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwa Peltiera, Słoneczne, Piezoelektryczny czujnik wibracji jako zasilanie

poketron 30 Aug 2018 16:11 606 6
    poketron
    Level 7  
    Witam wszystkich.

Mam pewien problem. Muszę zrobić pomiar wydajności ogniwa Peltiera, ogniwa słonecznego i piezoelektrycznego czujnika wibracji jako elementów zasilających układ. Próbowałem podpiąć te elementy z rezystorem o znanej rezystancji i mierzyć napięcie i prąd na tym rezystorze. W przypadku ogniwa Peltiera i słonecznego (generują prądy i napięcie stałe) bezproblemowo można zmierzyć napięcia i prądy lecz wartości dość szybko się zmieniają (różnica temperatur maleje ewentualnie oświetlenie jest mniejsze) czy ktoś może mi podpowiedzieć jak sensownie uśrednić te wartości?

Zaś w przypadku czujnika wibracji sprawa jest nieco inna ponieważ generuje napięcia i prądy o dość dużej częstotliwości, próbowałem podłączyć go szeregowo z rezystorem ale wartości były na tyle zmienne, że ciężko było nawet je odczytać i zapamiętać. Myślałem o przepuszczeniu tych napięć przez mostek Graetza i ładowaniu kondensatora, podłączeniu rezystora równolegle z kondensatorem i pomiarze spadków napięć na rezystorze, nie wiem tylko czy to coś mi da?

Buduję układ zasilania do mikrokontrolera z akcelerometrem i muszę przeliczyć ile energii jestem wstanie wyprodukować właśnie z tych elementów.

Jeżeli nie ten dział to przepraszam za pomyłkę. Pozdrawiam Wszystkich :)
    User removed account
    Level 1  
    poketron
    Level 7  
    Czy mógłbyś konkretniej określić stwierdzenie "Wyższa szkoła jazdy" ewentualnie podesłać literaturę opisującą problem przez Cb. opisany i jak sobie z nim poradzić?
    User removed account
    Level 1  
    poketron
    Level 7  
    Na pewno chciałem korzystać z regulatora ładowania Texasa BQ25504, lecz na początku chciałem sprawdzić ile takie źródła są wstanie wytworzyć mocy aby mniej więcej oszacować ilość potrzebnych elementów do zasilenia układu. Czyli najlepszym rozwiązaniem to stworzyć układ z moim BQ i podpiąć do niego różne generatory i mierzyć moc na wyjściu jaką generują?
    antrykot
    Level 20  
    Oczywiście - w końcu wszystko tak naprawdę zależy od warunków zewnętrznych - oświetlenia, wibracji i temperatur w zależności od wybranego źródła.

Pozdrawiam,
    Tomasz Kołoczek