Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza 200-550zł dla początkującego

30 Aug 2018 19:24 2382 26
  • Level 5  
    Witam Serdecznie, czy mógłby ktoś polecić dobrą stację lutowniczą w przedziale 200-550zł, dla osoby, która chce zacząć przygodę z lutowaniem(głownie płyty główne). Nie mam z góry określonego budżetu, lubię kupić coś dobrego, by działało parę dobrych lat, ale jeżeli nie ma sensu wydawać, na początek majątku, to może być coś tańszego :)

Jeżeli to nie problem, to proszę również o objaśnienie, co muszę dokupić oprócz stacji lutowniczej(o ile jest taka potrzeba)

Stacje mogą być nowe lub używane, słyszałem, że waller jest dobrą firmą

Na allegro znalazłem takie oferty :
    allegro.pl/stacja-lutownicza-weller-wecp-20-kolba-lutownica-i7537148191.html
    allegro.pl/stacja-lutownicza-weller-wtcp-s-kolba-tcp-s-i7337813622.html
    allegro.pl/stacja-lutownicza-wep-852d-2w1-dysze-chwytak-smd-i6174367511.html
    allegro.pl/stacja-lutownicza-hot-air-yihua-992d-pompka-mata-i6969504859.html

Z góry dziękuję za pomoc :)
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 38  
    Te chińczyki sobie odpuść... Z Weller-ów jak już to ten pierwszy... ale to bardzo stary model i nie wiadomo ile ona pracowała.... w sumie szukał bym raczej coś nowszego Weller WSD najlepiej 80W itp. Kolba LR21 50W jest ok... ale czasem 50W to mało...

Można jeszcze pomyśleć o jakiś chińczykach na groty T12... Zobacz na ten mój wpis... https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17215065#17215065

Jak na chwile obecną podtrzymuję to co napisałem (na razie ją głównie używam w ramach testu i bez problemów). Jeszcze chcę zobaczyć jak szybko uda mi się grot wykończyć :)
  • Helpful post
    Level 29  
    Również polecam jakiegoś chińczyka na groty T12.
    Szybko grzeje, łatwa wymiana grotów, grot i grzałka w jednym a cena przyzwoita.
    Przykład na foto:Stacja lutownicza 200-550zł dla początkującego
  • TermopastyTermopasty
  • Level 5  
    Dziękuję za odpowiedzi, grot i grzałka w jednym to dobrze, czy lepiej mieć to oddzielnie?
  • Helpful post
    Level 29  
    Grzeje się końcówka grota, grzanie jest szybsze, temperatura bliższa zadanej.
    Jak spali się grzałka to wymiana wraz z grotem, a lutować można po zmianie na inny grot (zawsze trzeba mieś przynajmniej ze 3-4 różne, więc jest czym dalej działać)
    Koszt grotów T12 to jakieś 12-80zł (zależnie gdzie kupujesz, najtaniej w Chinach a jakość podobna, tylko oczekiwanie do 2 miesięcy).
    Koszt przyzwoitych grotów do innych stacji to 8zł-60zł. A sama grzałka to koszt ok 15-60zł...
    Suma sumarum koszty są podobne. Ja mam obecnie starszą stację WEP i zastanawiam się poważnie nad zakupem czegoś na T12.
    Co prawda do stacji którą posiadam groty z Chin to koszt 4-12zł/szt ale kupić przyzwoitą grzałkę jest trudno i koszt za 45W ok 20zł z przesyłką z allegro.
    Przy grotach T12 masz jak się nie mylę 75W a to jest gigantyczna rónica.
    Jeśli mało lutujesz to jak kupisz te 4 groty to ci starczy na lata.
  • Level 5  
    Już rozumiem, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:)
    Można prosić o jakiś link godnej lutownicy(może być z chin) oraz jakie groty kupić, by można było lutować płyty główne :)
  • Helpful post
    Level 29  
    W tej chwili "promocja" w Chinach ;>
    Link
    W tej chwili to kosztuje ok 130zł. Jak założysz nowe konto na Ali to dostaniesz 4$ kupon.
    I wyjdzie cię 29,64$.
    I jeszcze zakup z aplikacji Aliexpress na telefonie 5% zniżki :>
    ~28,2$
    W tej cenie chyba ciężko znaleźć lepszą ofertę.

Ewentualnie jeszcze tańsze rozwiązanie:
    Link
    Ale ja bym wybrał tą pierwszą opcję.
  • Level 5  
    Dziękuję :) Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak kupię tę stacje, to muszę ją sam złożyć? Czy przychodzi w całości?
  • Level 29  
    Przychodzi tak jak na zdjęciach w częściach.
    Złożoną można też kupić ale oczywiście jest droższa.
    Od razu trzeba pomyśleć o kilku dodatkowych grotach.
    Z Chin wychodzą po ok 12zł/szt.
    Tu masz przykładową ofertę.
    Ja bym brał na początek coś takiego:
    T12-BCF3, T12-BCF2, i do SMD BC1
    Link
    Ale tutaj może niech wypowiedzą się użytkownicy tych grotów. Oni lepiej doradzą.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 29  
    Tylko czy dla początkującego 130W to już nie zbytek?:)
    Na to pytanie niech autor sobie odpowie.
    Choć przy płytach głównych moc się przydaje - jeśli to płyty do PC (wielowarstwowe) to raczej dobra rozlutownica by się przydała.
  • User removed account  
  • Level 5  
    Tak chodzi o płyty główne do komputera, to jeszcze rozlutownica się przyda?
  • Level 29  
    Jeśli chcesz wymieniać kondensatory i robić to profesjonalnie to raczej bez rozlutownicy tego nie widzę.
    Na szybko to się wyrywa kondensator i do pozostawionych nóżek dolutowuje nowy kondensator. Ale nie wygląda to dobrze...
  • Level 5  
    Nieee, nie profesjonalnie , raczej amatorsko :)
    Nie mam serwisu ani nie będę miał, moja widza na temat lutowania, na tą chwilę jest dosyć uboga, ale zawsze można się czegoś nowego nauczyć :)
    To jaka rozlutownice wypadalo by kupić? (Są chyba lutownice i rozlutownice w jednym, tylko jaki wtedy budżet potrzeba?)
    Możecie podać opcje tańszą i droższą.
  • Level 29  
    Nie jestem zwolennikiem 2w1. No bo jak padnie to całość. Raczej celuj w 2 oddzielne urządzenia.
    Napisz coś więcej co zamierzasz robić.
    No bo tak od razu płyty pod PC wyskoczyłeś...
    Masz jakieś doświadczenie w lutowaniu? Jakie masz w ogóle doświadczenie w elektronice?
    Może masz już jakiś sprzęt? Jeśli tak to też napisz.

Tania rozlutownica to ZD-985 (coś ok 280zł).
    Poczytaj ten temat:
    Rozlutownica ZD-915 czy ZD-985
    A tu masz test tej rozlutownicy:
    Link

Na pewno nie bierz pod uwagę ZD-915 bo ciągle się zapycha i nie da się tego używać.
  • Level 5  
    Nie mam doświadczenia w elektryce i nie mam żadnego sprzętu. Myślałem by się pobawić w lutowanie, z myślą, że może coś się nauczę. Myślałem o zakupie jakieś płyty głównej w przedziale 50-100(sprawna) i spróbować coś wylutować i wlutowac i zobaczyć czy dalej będzie działało :)

Lutownica będzie raczej mało używana, ale znając życie na pewno się przyda, jak nie mi, to tacie lub komuś innemu z rodziny. Z racji, że lubię kupić coś lepszego, to pomyślałem że napiszę tutaj na forum, byście polecili coś godnego uwagi, by w razie potrzeby (albo rozwoju zainteresowania), dało się nią popracować.
  • Level 29  
    Może najpierw zacznij od budowy jakichś prostych własnych układów, może jakieś programowanie Arduino + układy wykonawcze.
    Nauczysz się programować, zrobisz sam kilka płytek (od schematu po trawienie i lutowanie) i zobaczysz co dalej.
    Jeśli chcesz zajmować się elektroniką to musisz zacząć od podstaw.
    Zasilacz laboratoryjny jakiś by się przydał ale można zacząć taniej i jeśli to cię wciągnie to kupić później coś droższego.
    Niedługo wrzucę test taniego kitu z Chin - jako zasilacz laboratoryjny na początek jak znalazł jeśli Chińczyk nie nakłamał za bardzo :)
    Rozlutownica to raczej później.
  • Level 5  
    W sumie dobrze gadasz :)
    Byłbyś wstanie powiedzieć, co przyda się na sam początek? Czyli na razie, na moim miejscu, nie brał byś lutownicy do ręki?
  • Level 29  
    Na początku zobacz proste kursy elektroniki + arduino na forbot.pl
    Popatrz na oprogramowanie EAGLE do rysowania schematów i tworzenia płytek PCB.
    Lutownica na T12 z tych co podałem starczy Ci na lata.
    Zasilacz trzeba się zastanowić.

Po wspomnianych kursach stwierdzisz czy Cię to wciąga, czy nie i zdecydujesz.

Nie kupuj przypadkiem zestawu do tych kursów.
    Już lepiej zamów to samo pojedynczo na Lispol.pl (wyjdzie o połowę taniej).

A co do lutownicy to ja pierwszą stację zrobiłem sam.
    Wcześniej miałem transformatorówkę.

Możesz zobaczyć proste projekty jakie robiłem (w stopce). Przejrzyj dział DIY na elktrodzie. Są tu różne projekty, te bardziej zaawansowane i te proste. Poza tym internet to mega źródło wiedzy, tylko trzeba chcieć skorzystać.
  • Level 5  
    Wielkie dzięki, akurat jest weekend, to trochę poczytam :)

Lutownice i groty pewnie zamówię, nie jest niewiadomo jak droga, a zanim przyjdzie to trochę czasu upłynie.
    Co do tego zasilacza laboratoryjnego, też mogę go kupić na Ali? I ile mniej więcej kosztuje?

Jeszcze raz bardzo dziękuję. Będę informował czy temat bardziej zainteresował, czy wręcz przeciwnie :)
  • Level 29  
    Ten zasilacz to też kit.
    Do nauki lutowania jak znalazł :)
    Właśnie mi taki dotarł. Jak złożę to zrobię recenzję i wyjdzie co to właściwie warte jest.
    Ja na razie korzystam z zasilacza, który zbudowałem parę lat temu. Dzięki temu wiem jak działa i uczyłem się właśnie programu EAGLE, trawiłem płytki i lutowałem.
    Do tego doszło uruchomienie, obudowa...
    Pomyśl jeszcze o jakimś mierniku.
    Najlepiej załóż nowy temat w dziale co kupić:
    "Pierwsze narzędzia dla elektronika amatora" albo coś podobnego.
    Tutaj raczej zaglądają tylko chętni wypowiedzieć się o lutownicy.
  • Helpful post
    Level 38  
    Rozlutownica ZD-915 jest ok a zapycha się bo to tanie, ta niebieska pewnie ten sam pies. Wiec poco przepłacać.
    Zaś co do stacji to popatrz sobie na solomona czy nawet elwika. Min 80W styka. Do dużych pól duży grot i jazda. Kilka grotów trzeba mieć o różnej końcówce by była pojemność cieplna.
    Gwarancja 2lata.

Tylko nie brał bym z wyświetlaczem LED bo szczerze ... ustawiam pokrętłem na czuja i tyle. Im mniej elektroniki tym lepiej mniej się popsuje. Prosta budowa to proste scalaki bez wsadów. Zawsze jest szansa na naprawę prostą. Chyba że scalaki wytarte.
  • Level 29  
    Akurat ZD-915 się zapycha bo ma zły odpływ odessanej cyny i to ZD-985 ma poprawione w białym pistolecie (z niebieskim bym nie brał, bo ten jest żle wykonany).
    Zobacz jak wychwytuje odessaną cynę sprężynka w tym nowym pistolecie. W starym zalepiał się szybko filtr. Obejrzyj filmik.
    ZD-915 kosztuje ok 270zł.
    ZD-985 z nowym pistoletem to koszt ok 310zł ale komfort pracy inny, nie trzeba co 5min czyścić/przepychać dyszy...
    Tylko trzeba uważać bo 90% w sprzedaży ma jeszcze stary pistolet.
    Poza tym rozlutownica autorowi na tym etapie nie jest jeszcze potrzebna.
    Raczej trzeba doradzić co ma kupić na początek by zaczął przygodę z elektroniką.
    Co do lutownicy to sam mam 2 stacje i po epizodzie z grotami T12 u kolegi, chyba sam taką stację sobie kupię.
  • Helpful post
    Level 38  
    Powiedzmy sobie tak WEP-a i innych stacji z osobną grzałką bym nie kupił. Nie są to stacje tragiczne ale jest to takie sensowne minimum jakim da się pracować. Tutaj do Weller-a nie ma co porównywać (pomijając groty i cała resztę to jest jeszcze coś takiego jak ergonomia która przekłada się na wygodę użycia).

Teraz do grotów T12 mają swoją zaletę ale sam grot to nie wszystko. Tutaj dochodzimy do kontrolera i o ile te na STM32 mogę polecić to mam jeszcze BAKON-a i tutaj już tak różowo nie jest mimo że to też groty T12. Tak samo kiepskie są opinie gdzie kontroler jest na procku STC i warto tutaj zwracać uwagę co się kupuje...

Odnośnie JBC jak kontroler jest zrobiony dobrze to ok, tutaj może ktoś da jakieś informacje. Niestety smutna prawda jest taka że zarówno Chińczycy jak i inne projekty mają problem z dobrą implementacją PID-a i to się też przekłada na to jak się lutuje. Zaletą STM32 jest możliwość kalibracji grotów co robi dużą robotę.

Co do cen grotów powiedzmy sobie tak jak rozpatrujemy oryginalne to Weller serii ET to około 27zł za grot... oryginalne Hakko T12 long life to okolice 60zł. Cenę grzałki do LR21 pominę ;) ale powiedzmy sobie tak w Wellerze używanym w domu nie ma co myśleć o grzałce bo ona nie padnie (ja mam stację Wellera gdzieś od 1999r i grzałka ciągle ta sama od nowości.) Jednak jak stacja używana była gdzieś na linii produkcyjnej to takie coś zapewne może się zdarzyć.

Odnośnie stacji KSGER to można kupić złożoną i nie bawić się w składanie. Tutaj warto patrzeć na obudowę - tańsze są z tworzywa itd. Ja kupiłem złożoną bo akurat z małą metalową obudową nie było kompletów DIY (konkretnie model KSGER New Arrival MINI V2.1S)...

Natomiast co do cen grotów to za 16sztuk dałem tyle co widać niżej:

Co do sklepu który można polecić to zakup robiłem w tym (są dystrybutorem KSGER i mają ciut niższe ceny niż w sklepie producenta):

https://www.aliexpress.com/store/918038

Jedynie co bym napisał - zresztą to już było poruszone w wątku z linku. Odradzam tą niebieską rączkę. Kolejna sprawa nie wiem jaką podstawkę pod kolbę doradzić bo większość jest taka sobie.

Odnośnie kolby jakiej używam to klon Hakko FM2028 - niestety ją musiałem sam poskładać tzn. kupić coś takiego:

Do tego przewód, złącze, termistor, stycznik z kuleczką wykrywający ruch kolby itd. Ale mimo kiepskiego odlewu i takiego sobie tworzywa jest to IMHO najwygodniejsza rączka. Teraz są nowsze metalowe itp. wyglądają fajnie ale niestety trudno coś o nich więcej powiedzieć.

Tyle odnośnie stacji.

Teraz co do kondensatorów i rozlutownicy. Powiedzmy sobie tak można trafić na płytę gdzie i rozlutownica nie da rady. Niestety płyty główne itd. to często kilkunasto warstwowe PCB z dużymi polami masy itd. czyli bardzo szybko odbierają ciepło. Tutaj często bez solidnego preheatera turdno coś zrobić.

zdzisiek1979 wrote:
    Rozlutownica ZD-915 jest ok a zapycha się bo to tanie, ta niebieska pewnie ten sam pies. Wiec poco przepłacać.

Dokładnie wszystkie te rozlutownice to jeden pies ;) i tak samo trudno się przepycha. Lepiej kupić na zapas przepychacze lub jakieś sobie zrobić bo szybko się łamią jak się solidnie zakorkuje ;)

Miałęm ZD915 padła... kupiłem ZD-8915 90W bo akurat taką mieli na stanie ;) w sumie różnic nie ma... zapewne padnie jak ZD915 za jakiś czas ;) Sprzęt może nie najwyższych lotów ale się sprawdza... jak się mało kiedy używa takiego sprzętu to można śmiało brać. Jak chce się często używać lepiej pomyśleć o czymś wygodniejszym i bardziej trwałym (ale tutaj ceny już mało sympatyczne).
  • Helpful post
    Level 38  
    W ZD-915 problemem jest to ze cyna potrafi zapchać na samym końcu rurkę i trzeba wręcz przepychać siłowo. Wycior wciskany szczypcami. Zaś nawet rozlutowywując starte płytki polskie cynowane falą to nie miałem problemy ze po kilku akcjach filtr zapchany. Czasem to wręcz sprężynka wtopiła się w cynę i hotem wytapiałem. Problemem było to ze płytki jak mają dużo kalafoni lub nawet wosku to filtry zakleja i trzeba uważać by tez nie zakleić kompresora. Prawie bym se pokleił dla kilku diod germanowych.
    Filtry wycinam samemu z filtra do odkurzacza. Ładnie filtruje a nawet jest jakby bardziej przewiewny. Wkładam dwie warstwy i śmiga ok.

Zaś mogę polecić elwika bo mam i ... ma wady bo stojak na stacji czy gniazdo z boku ( solomon tez ma ) ale nigdy nie zdarzyło mi się by nie dała rady. Nigdy nie skleił się grot. Ma wielką zaletę a mianowicie grot trzyma sprężynka i szybko można go wymienić rach ciach. Pesetą. Żadne rozkręcanie itp jak chociaż grot w rozlutownicy. Koszmar rozkręcania.

Zaś co do wzmianki o zasilaczu ... cóż kiedyż popełniłem. Koszt budowy ... taniej wyszło by kupić gotowca. Miał by lepsze parametry. Od tak chciałem coś samemu.
    Fajnie czasem sobie zbudować ale ... lepiej rozważyć czy nie warto kupić.

To tak z mojego doświadczenia hobbisty partacza :)
  • Helpful post
    Level 38  
    zdzisiek1979 wrote:
    W ZD-915 problemem jest to ze cyna potrafi zapchać na samym końcu rurkę i trzeba wręcz przepychać siłowo. Wycior wciskany szczypcami.

Dokładnie tak samo robię tzn. kombinerki i łapanie przy samym grocie inaczej nie ma szans przepchac.... a i tak czasem mimo że blisko się złapie potrafi się przetykacz wygiąć (bo trzeba użyć sporo siły) i potem pęka... w sumie nie znalazłem na razie jakiegoś drutu o podobnej średnicy który by się lepiej do przepychania nadawał...

Co do Elwika to fajny sprzęt - mamy w firmie w serwisie te stacje i działają bezawaryjnie... Natomiast co do wymiany grota to w rączce którą mam T12 (wspomniany klon Hakko) wymienia się bez jakiegokolwiek narzędzia... ot bierze ręką i zmienia...

Link

Jakość filmu taka sobie... jakiś czas temu nagrywałem na szybko by pokazać znajomemu. Jednak trudno wymieniać grot jedną ręką trzymając telefon i drugą zmieniając grot. Ale jak widać można to robić i jedną ręką :) W sumie akurat w tej rączce mam przewód od Elwika obecnie :) - bo chiński był dla mnie zbyt sztywny...

zdzisiek1979 wrote:
    Koszt budowy ... taniej wyszło by kupić gotowca. Miał by lepsze parametry. Od tak chciałem coś samemu.
    Fajnie czasem sobie zbudować ale ... lepiej rozważyć czy nie warto kupić.

Powiedzmy sobie tak jak ma się fajne trafo, najlepiej z odczepami aby ograniczać wydzielanie ciepła przez straty to tak... Ale jak się nie ma to zakup fajnego transformatora może być dość spory i chiński zasilacz wyjdzie taniej...

Zresztą powiedzmy sobie tak zrobienie fajnego zasilacza z przemyślaną konstrukcją też nie będzie tani i prawdę mówiąc nie ma wiele fajnych projektów.

Jeszcze tak wracając do cen grotów...

Pięć grotów na dole to Weller ET w tym minifala koszt tych pięciu to około 178,62zł :) natomiast pozostałe 10 to chińskie T12 za całe 71,25 zł :)