Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator separujący z warsztacie elektronika

sundayman 31 Sie 2018 03:58 474 3
    sundayman
    Poziom 24  
    Od czasu do czasu w moim elektronicznym warsztacie mam "na tapecie" układy pracujące z bezpośrednim zasilaniem 230V. Niby nic specjalnego, ale miałem już kilka nieprzyjemnych spięć podczas mierzenia oscyloskopem elementów "pod napięciem". W obu oscyloskopach które mam "masa" sond jest połączona z uziemieniem, wystarczy chwila nieuwagi - i niespodzianka gotowa :)

No i teraz - wystarczyłoby pod transformator separacyjny podłączyć oscyloskopy i po sprawie. Ale, one z kolei są popodłączane via CAT5 albo USB do komputerów, albo przez VGA do dodatkowego monitora. No i żeby bezpiecznie mierzyć musiałbym toto odpinać.

Jak znam siebie - raz i drugi będę pamiętać. Trzeci niekoniecznie.
    Więc - może całe stanowisko podłączyć przez transformator separacyjny ?
    W sumie wystarczy pewnie coś koło 1kVA, albo i mniej.
    Tyle, żeby wystarczyło na te oscyloskopy, komputer, 2 monitory, lutownica, kilka gniazdek itp. Urządzenia, które robię nie są dużej mocy, więc wszystko razem pewnie się w tej mocy zmieści.

Ale - czy tak w ogóle można ? Co wtedy z uziemieniem odbiorników ?
    Czy na wyjściu transformatora stosuje się różnicówkę (widziałem gdzieś taki patent, ale nie wiem jak był podłączony) ?

Od strony "przeciążeniowej" wystarczy zapewne włącznik nadprądowy - nie robię jakichś wzmacniaczy czy innych układów, do uruchamiania których stosuje się "żarówkowe" zabezpieczenia.

Ale tak ogólnie - jak to zrobić, żeby było bezpiecznie ( w granicach rozsądku) ?
    No i w ogóle - czy można do transformatora separującego podłączać taką "sieć" odbiorników ?
    Walery K
    Poziom 17  
    A nie lepiej badane urządzenie podłączyć do sieci przez transformator separacyjny?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    sundayman
    Poziom 24  
    Cytat:
    nie lepiej badane urządzenie podłączyć do sieci przez transformator separacyjny?

Wpadłem na to genialne rozwiązania jakąś godzinę po napisaniu posta :)
    Cóż, godzina 4 rano robi swoje.
    Coś mi się zamaniło, że to by było lepiej wszystko zasilać z transformatora, ale przecież to bez sensu...

Tak, że cofam pytanie - po prostu zasilę układ testowany w ten sposób.