Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

romet - Zapłon cdi - motorynka

31 Sie 2018 13:17 1536 5
  • Poziom 27  
    Nie. A dlaczego, bo nie. A tak na poważnie to te koło zamachowe ma ukryty taki cwancyk, co to "mówi" czujnikowi, kiedy ma zrobić iskrę do zapłonu mieszanki. W ori kole zamachowym nie ma czegoś takiego i nie może ono być zastosowane do tego zapłonu...
  • Poziom 7  
    Ogólnie z ciekawości chodzi mi o to czy można zrobić bezstykowy zapłon cdi na oryginalnym kole magnesowym, i wywaleniu wszystkiego oprócz cewki zapłonowej i świetlnej. świetlną przewinąć na 12v, dodać impulsator i transformator i moduł zapłonowy. Jedna osoba zrobiła cdi używając tych rzeczy. I teraz nasuwa się pytanie, skoro oryginalne koło nie ma czujnika to jak to działa ? I jeszcze jedna rzecz, widziałem że ludzie montują zapłony na bazie albo od charta. Tak samo nasuwa się pytanie, jak to działa skoro nie ma czujnika kiedy wejść na obroty ani iskry ?
  • Moderator Samochody
    Jakoś trzeba ten czujnik zastąpić... niektóre konstrukcje korzystają z czujników optycznych, inne indukcyjnych/Halla. Natomiast nie bardzo wiem co miałeś na myśli, pisząc "nie ma czujnika kiedy wejść na obroty" :/ O obrotach decyduje przepustnica i gaźnik. Układ zapłonowy nie steruje obrotami silnika.
  • Poziom 39  
    To jest chiński zamiennik zapłonu od skuterów z silnikiem produkcji Franco Morini. Zapłon idiotycznie prosty, gdyż to jest CDI bez impulsatora. Może pracować w kierunkach CW i CCW, ale będzie generował dwie iskry na obrót wału korbowego (w DMP będzie iskra tracona). Z tego co tu widzę, dorobiony jest nowy stożek koła magnesowego skręcony na śruby (Morini ma bardzo duży stożek, a Romet bardzo mały). Uzwojenie alternatora jest chyba przerobione na jedno wyprowadzenie (światła, słabe ładowanie akumulatora). Zapłon potrzebuje zewnętrznego cewkomodułu (wygląda jak zwykła cewka) i regulatora napięcia (ogranicznika napięcia świateł).
    Na oryginalne koło magnesowe tego nie przerobisz. Nawet gdyby średnica pasowała, to nie pasuje ilość pól magnesowych (Morini - 4, Romet - 6).