Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie domofonu Cyfral Smart 5P

31 Sie 2018 13:43 1278 10
  • Poziom 7  
    Witam jak w temacie. Chciałem wymienić domofon ponieważ stary straszył wyglądem. No i chyba mnie to przerosło ;)
    W starym domofonie były takie oznaczenia. Odłączyłem go bezmyślnie. Może tamta kolejność podłączenia zgadzałaby się z tą, ale niestety jest już za późno. Podłączenie domofonu Cyfral Smart 5P
    Dodam że instalacja jest chyba 5 żyłowa bo brązowy kabel w starym domofonie nie był podłączony.
    Mam jeszcze jedno pytanie do czego służy 3- stopniowy przełącznik po lewej stronie domofonu?
    Proszę o pomoc w podłączeniu tego wynalazku ;)
    Dziękuję i pozdrawiam.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Zamiana tak popularnych unifonów jest bardzo prosta.

Stary Urmet - nowy Cyfral

1 - SPK
    CA - RING
    2 - MIC
    6 - MASA
    10 - SW1
    9 - SW2

Trzeba jedynie zrobić odpowiedni mostek, zależny od rodzaju instalacji (ilość żył).

Ps. Jeżeli nie wiesz jak były podłączone kabelki w starym unifonie, to najprościej udać się do sąsiada i u niego podejrzeć.
  • Poziom 7  
    Ok wszystko ładnie, pięknie działa oprócz dźwięku gdy ktoś dzwoni. Czytałem sporo tematów no i wiem że w starym urmecie był brzęczek. A do tych cyfrali trzeba dołożyć generator GV5. Za chiny nie mogę znaleźć tematu jak się go montuje do cyfrala 5P. Tutaj nasuwa się pytanie czy ktoś montował ów generator?
    Dzięki za pomoc!
  • Pomocny dla użytkowników
    Urmety nie miały "brzęczków", no chyba że ktoś go sam tam zamontował.
    Odnośnie generatora to nie montowałem generatora (nie miałem takiej potrzeby) ale to jest w miarę proste.
    Płytkę przyłączamy trzema kabelkami. Dwa z nich to zasilanie (plus i minus) a trzeci to wyjście generatora.
    Zatem minus zasilania do masy, plus zasilania do "brzęczka" a wyjście generatora do RING. Warunek jest tylko taki, że "brzęczek" był na napięcie stałe i takie do niego docierało. Podkreślam to, bo w niektórych systemach (np. Siedle) stosowane są "brzęczki" na napięcie zmienne. Wtedy musiałbyś to napięcie wyprostować, ale póki co zorientuj się w tej kwestii.
  • Poziom 7  
    W sumie całą płytkę z Urmetu widać w pierwszym moim poście. Ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów rozwiązał ten problem z brakiem dzwonka. Przydałoby się gotowe rozwiązanie.
    przyprawieni napisał:
    W sumie całą płytkę z Urmetu widać w pierwszym moim poście. Ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów rozwiązał ten problem z brakiem dzwonka. Przydałoby się gotowe rozwiązanie.

Wynika z tego, że nie ma tam żadnego "brzęczka". Brzęczyk to spora cewka z uzwojeniem i ruchomą kotwicą, która drga. Jeżeli było coś takiego, to nie na tej płytce tylko gdzieś obok. Według mnie nic takiego nie było, a ty zapewne nazywasz "brzęczkiem" sygnał. który wydobywał się z słuchawki, bo widocznie miał takie brzmienie. W takim przypadku podłącz kabelek od wywołania (CA) na RING.

Dodano po 2 [minuty]:

przyprawieni napisał:

Wynika z tego, że nie ma tam żadnego "brzęczka". Brzęczyk to spora cewka z uzwojeniem i ruchomą kotwicą, która drga. Jeżeli było coś takiego, to nie na tej płytce tylko gdzieś obok. Według mnie nic takiego nie było, a ty zapewne nazywasz "brzęczkiem" sygnał. który wydobywał się z słuchawki, bo widocznie miał takie brzmienie. W takim przypadku podłącz kabelek od wywołania (CA) na RING.

Ps. Musisz wiedzieć, że zmiana unifonu na inny nie zmienia brzmienia dzwonka.
  • Poziom 7  
    Mam wywołanie podłączone pod RING. U mnie biały przewód.
    Zakładając, że na białym kabelku masz wywołanie, to wszystko powinno działać. Oczywiście przy wciśniętych widełkach (lub powieszonej słuchawce).
    Czy próbowałeś zmieniać położenie przełącznika z boku obudowy?

Jak nie jesteś pewien jakie było wywołanie, to weź multimetr (lub woltomierz) i sprawdź jakie napięcie pojawia się na tym kabelku, gdy ktoś naciśnie przycisk na dole.
  • Poziom 7  
    No oczywiście że miałem założoną obudowę i słuchawkę zawieszoną. Położenie maksymalne do góry według instrukcji powinno wydawać najgłośniejszy sygnał.
    Wywołanie to zupełnie prosty obwód. Tu nie ma żadnej filozofii. Upewnij się jaki sygnał jest u któregokolwiek z sąsiadów, tzn. czy mają terkotki (brzęczyki) czy modulowany sygnał akustyczny.

Ps. Czasem przycisk na dole zawodzi.