Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napis na ścianie

27 Sie 2005 22:12 4630 22
  • Poziom 18  
    Chcę zbudować urządzenie które bedzie wyświetlało mi napis na ścianie w rozmiarze przynajmniej 50cm na 50cm. Ma ktoś pomysł jak to zrobic ????
  • IGE-XAO
  • Poziom 18  
    są zegary które wyświetlają czas na ścianie lub suficie może adaptować rzutnik od takiego
  • IGE-XAO
  • Poziom 18  
    niemam takiego rzutnika, mam różne soczewki i niewiem jak w jakiej kolejności ma być klisza z napisem , soczewk jedna i soczewka druga
  • Poziom 27  
    najprościej by było zrobić to z jakiegos rzutnika np. diapol
  • Poziom 28  
    moj kuzyn ma zabawke bardzo mala miesci sie w rece jest soczewka i niebieska dioda i jak sie nadusi guzik to widac date na scianie super efekt ale niewiem jak to jest zbudowane i tez nie moge mu tego rozkrecic ale ja najchetnie bym to zrobil
  • Poziom 26  
    Proponuję rzutnik DIAPOL i zamiast slajdu ładujesz LCD powiedzmy 2x16 znaków albo jakiś graficzny. Oczywiście bez tego "tła" tak zeby display był przezroczysty! Pchałem kiedyś do diapola zegarek na LCD i działało :)
  • Poziom 28  
    no dobra ja tez o ty myslalem zeby zrobic projektor z wyswietlacza alfanumerycznego i to samo zdjac ta tylnia warstwe ale jak zmiescic tam tak silne zrodlo swiatla zeby pozniej wyswietlalo cos na scianie?
  • Poziom 26  
    Po prostu kupujesz rzutnik DIAPOL, wyciągasz holder na slajd i zamiast niego ładujesz LCD bez naklejki. Musisz jeszcze zasłonić wyświetlacz do okoła, tak żeby światło nie przechodziło pod i nad nim i już.
    Tylko nie wolno wyciągać filtra termicznego bo szlag wszystko trafi :(
    Aha jeszcze musisz dać wiatraczek nad wyświetlaczem bo jak się troche nagrzeje to zaraz blednie obraz!!!
  • Poziom 28  
    nadal nie rozumiem jak ty chcesz to zrobic w wyswietlaczach alafanumerycznych z tylu sa drivery czyli plytka z mikrokontolerami ktora obsluguje tego lcdeka i to jest najwiekszy problem
  • Poziom 26  
    Rozumiem Cię!
    Ja podaję tylko przykład!
    Ja wsadzałem do DIAPOLA display LCD od zegarka a w nim wszystko było osobno na płytce, a lcd mial normalnie nóżki i zadnej płytki z tyłu!!!
    Wiem w czym problem, ale to co napisalem to tylko przyklad, taka baza wyjściowa.Kolega MICHALERN pyta "jak wyświetlać napisy na ścianie?" no to ja piszę - że właśnie tak!!! A na jakim wyświetlaczu, i jak go sterować itp. to juz nie moja sprawa. Co z tym zrobicie to już zalezy od Was, ja podałem tylko przykład, który działa i to wszystko.

PS Pewnie trzeba użyć LCD takiego bez płytki z tyłu.
    Jeśli słyszysz wyświetlacz alfanumeryczny, to masz na myśli display, w którym z tyłu jest PCB ze sterownikiem i jeszcze jakieś inne żeczy. Przecież nie wszystkie wyświetlacze tak mają no nie???
    Trzeba poszukać i pomyśleć co, gdzie i jak wsadzić żeby było dobrze.

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Najlepiej kupić sobie jakiś tanie przeźrocza albo wykorzystać takie stare, na których oglądało się kiedyś bajki z kliszy i dać do fotografa by zrobił taki slajd z twoim napisem, wtedy będziesz miał nawet kolorki. A jak chcesz normalnie to wystarczy wyciąć żyletką lub nożykiem napis w tekturce, ale dokładnie i podstawić za klisze. Też zadziała. Jeśli chcesz mieć napis innego koloru to po prostu dajesz filtr i tyle… Poza tym taki rzutnik można sklecić samemu. Jedno zwierciadło, żarówka i jedna soczewka wypukła (skupiająca) i po krzyku. A jeśli chcesz jakieś zaawansowane animowane napisy itp. To skaner laserowy. Tylko to już nie jest takie proste i tanie. Zawsze tez możesz się pokusić o jakąś matryce z diod LED.
  • Poziom 18  
    A gdzie ustawić zwierciadło gdzie soczewke a gdzie slajd?? Bo jak ja robie to mi napis wychodzi nieostry i słabo widoczny, a daje żarówke na 12V od samochodu , ale bym wolał dać niebieską diode
  • Poziom 19  
    Narysowałem taki najprostszy prowizoryczny schemacik. Normalnie są 2 soczewki jedna jest stała a druga to obiektyw regulacji ostrości. Ale tak powinno być dobrze. Jak źródło światła to ta żarówka jest dobra. Tylko musisz pamiętać o dobrym odprowadzeniu ciepła. Diody są za słabe do tego celu, chyba ze jakaś dioda mocy. Do zmiany koloru używaj filtrów (kolorowych szkiełek) Odległość kliszy z twoim napisem od tej soczewki ustala ci ostrość. Pamiętaj, że obraz jest odwrócony. :)
  • Poziom 37  
    Pomiędzy żarówkę a kliszę trzeba dać jeszcze kondensor (silnie skupiająca soczewka) żeby zagęścić strumień światła i uzyskać jaśniejszy obraz. Jako soczewkę najlepiej jest zastosować jakiś obiektyw możliwie jasny (np od aparatu foto). Jasność obiektywu to możliwie mała liczba (pierwsza). Dla przykładu 3,5/50, 2,0/80, 1,8/45 itp. Ta druga liczba to jest ogniskowa (w mm) im jest mniejsza tym powiększenie jest większe. Jeśli chodzi o napis to może być napisany na przeżroczystej kliszy czarnym tuszem, lub z wyśietlacza (ciekłokrystalicznego) takiego z czarnymi napisami ale trzeba spod niego wyjąć taką blaszkę aluminiową, wypolerowaną i pełniącą rolę lustra. Wtedy ten wyświetlacz będzie przeżroczysty a napis czarny. Takiego napisu z diodą (laserową) nie zrobisz bo do tego jest potrzebna specjalna nasadka z hologramowym napisem a tego nie zrobisz w warunkach domowych. Były takie wyświetlacze laserowe z różnymi obrazkami (choinka, dinozaur, rowerzysta itp) ale to już na skalę przemysłową te hologramy były robione.
  • Poziom 18  
    Myśle że z tym nie powinno być problemu, a teraz sie zastanawiam jak i gdzie zamontować silniczek by ten napis obracał sie wokuł własnej osi ??
    Może coś takiego, tylko czy nie będzie trudno zamontować silniczek i żeby sie to wszystko całości trzymało ??
  • Poziom 19  
    Nie bardzo rozumiem jak ta klisza miała by sie obracać. Z obrazka tego nie widać. Chyba trzeba by jakąś oś co? :)
  • Poziom 37  
    Najprostszym rozwiązaniem napędu będzie zdobycie sprawnego silniczka wraz z przekładnią od starego programatora pralki automatycznej. Jest to przekładnia dająca obroty na wyjściu ok. 1obr/godz. Jeśli zaś chodzi o obracanie kliszy to oś będzie dawała niekorzystny cień na środku obrazu więc może lepiej wykonać taki mechanizm, który umożliwia obracanie kliczy lecz nie posiada osi obrotu (materialnej). Nie wiem czy mój rysunek pozwoli na zrozumienie idei tego rozwiązania więc jeszcze to spróbuję opisać. Klisza w kształcie koła wklejona jest w jeden perścień, do którego przymocowane są trzy (przynajmniej) kółka zamocowane na osiach prostopadłych do płaszczyzny kliszy a umieszczonych na obwodzie pierścienia co 120 stopni. W ten sposób powstał wózek, który będzie jeżdził wewnątrz pierścienia w kształcie rynny, umożliwiając w ten sposób obracanie kl;iszy. Do pierścienia z kliszą przymocowany ma być jeszcze jeden pierścień o średnicy troczę wikszej od p. rynnowego a na obwodzie posiadający zębatką umożliwiającą zazębienie z kołem napędzającym (silni z przekładnią).
  • Poziom 13  
    Pozwoliłem sobie przedstawić pomysł PRESKALER'A w troszke (wydaje m i się ) zwozumialszy sposób.)

A pozatym jak najbardziej popieram to rązwiązanie.

Odpowiednikiem tego urządzenia o którym mowa jest "LOGOTECH" produkowany przez firme DICO TECH na żarówce halogenowej 50W (cena ok 800 zł )

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    To może lepiej do tego celu użyć silnik krokowy z jakimś najprostszym sterownikiem? :)
  • Poziom 18  
    Preskaler też o tym myślałem ale wydaje mi sie że ciężko będzie to wszystko poskładać (konstrukcja jest troszke trudna do wykonania)
    Oś nie będzie dawała cienia ponieważ klisza będzie wyglądała następująco: w czerwonym punkcie przechodzi oś
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    3 rolki dosickajace tasme ze strego magnetofonu z wycietym rowkiem Ustawiasz je w trojkacik w srodek ktorego wkladasz kolko z dziura na napis.. Naped z bezposredni z silnika kokowego ze starej stacji dyskow sterowanego przez cd4017 i ne555.
  • Poziom 19  
    może to ci się przyda http://www.spryciarze.pl/jak-zrobic-projektor-z-monitora-lcd
    poszukaj sobie na tej stronie www.spryciarze.pl bo wiem że tam było do zrobienia takie coś co wyświetlało za pomocą latarki oraz lupy na ścianie obraz z zegara :)
    Dobra znalazłem link z tym wyświetlanym zegarem a oto i on http://www.spryciarze.pl/jak-zbudowac-wyswietlany-zegar
    Fajnie że mogłem pomóc. :) Sorki ale jest problem, filmik jest ale sie nie chce odtworzyć może trzeba napisać do administratora strony??