Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] ZK125 - Głośność powyżej "5" powoduje donośny brum

Wanda135 31 Sie 2018 17:31 639 18
  • #1 31 Sie 2018 17:31
    Wanda135
    Poziom 3  

Licencja GRUNDIG ZK125 magnetofon szpulowy,produkcja 1972r Podczas odtwarzania taśmy na poziomie potencjometru/z wyłącznikiem/ wyższym niż 5 /z 9-ciu dostępnych/ powstaje bardzo nieprzyjemne,głośne buczenie.Będę wdzięczny za każdą podpowiedz: gdzie szukać przyczyny takiego zachowania "staruszka".
    Wanda135

Moderowany przez Futrzaczek:

Tytuł tematu został skorygowany.

0 18
  • Pomocny post
    #2 31 Sie 2018 18:18
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

W pierwszej kolejności sprawdź selenowy mostek prostownika anodowego napięcia i kondensatory filtracji tego napięcia. Wymierzyj napięcie na wyjściu mostku i popatrz jak to napięcie zmienia się przy zwiększeniu głośności.

0
  • Pomocny post
    #3 31 Sie 2018 18:25
    krakarak
    Poziom 39  

Uszkodzeniu mógł ulec sam potencjometr głośności - brak pewnego kontaktu na jego suwaku. Czasami pomaga jego przemycie isopropanolem.

0
  • #4 01 Wrz 2018 09:26
    Wanda135
    Poziom 3  

Bardzo dziękuję za fachową pomoc. Jest ona dla mnie jednak zbyt fachowa,dlatego nie ma szans bym sobie w proonowany sposób poradzil. Mam schemat magnetofonu 125,może podpowiedz w którym miejscu na płytce szukać wady. Moja wiedza elektroniczna jest na poziomie szkoły powszechnej,stąd problem. Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas i chęć pomocy "staruszkowi".

0
  • Pomocny post
    #5 01 Wrz 2018 09:59
    aksakal

Wyłoż schemat, ci poznaczę punkty wymiaru, lecz dla wymiarów jest potrzebny multimetr.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Wrz 2018 17:08
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

krakarak napisał:
    Uszkodzeniu mógł ulec sam potencjometr głośności - brak pewnego kontaktu na jego suwaku. Czasami pomaga jego przemycie isopropanolem.

Na 90% tak jest, miałem już tego typu przypadki. Odtwarzanie całe lata na niskim poziomie głośności powoduje zabrudzenie pozostałej części ścieżki oporowej, przez co suwak nie ma potem pewnego z nią kontaktu. Rozebrać i gruntownie wyczyścić.
    Wanda135 napisał:
    Jest ona dla mnie jednak zbyt fachowa,dlatego nie ma szans bym sobie w proonowany sposób poradzil.

Więc jakim sposobem zamierzasz naprawić ten sprzęt, skoro tego typu wypowiedzi jak wyżej są dla Ciebie zbyt fachowe? Rozważ, czy nie lepiej będzie oddać to komuś bardziej doświadczonemu do naprawy.

0
  • #7 02 Wrz 2018 01:34
    TELEWIZOREK52
    Poziom 27  

Najpierw podstaw / wymień / dokręć kondensator elektrolityczny, ten w prawym górnym rogu.

0
  • Pomocny post
    #8 02 Wrz 2018 08:51
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Wanda135 napisał:
    Podczas odtwarzania taśmy na poziomie potencjometru/z wyłącznikiem/ wyższym niż 5 /z 9-ciu dostępnych/ powstaje bardzo nieprzyjemne,głośne buczenie
    Jeżeli brum występuje tylko przy ustawieniu powyżej 5, a poniżej nie, to wina tylko i wyłącznie potencjometru a nie kondensatora. Tak jak pisali przedmówcy uszkodzony lub zabrudzony potencjometr. Na początek wymyj go. Jeżeli brum nie ustąpi to wymiana. Jeżeli byłby uszkodzony kondensator filtrujący brum występowałby niezależnie od położenia potencjometru, trochę by się tylko zmieniała jego głośność.

0
  • Pomocny post
    #9 02 Wrz 2018 09:40
    aksakal

Przede wszystkim należy sprawdzić jakość kontaktów potencjometra omomierzem i po potwierdzeniu przerywania kontaktu przemyć . Dla tych celi można również wykorzystać spirytus czy benzynę.

0
  • #10 02 Wrz 2018 11:14
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Temat skłonił mnie do zajrzenia do ZK145 z podobnym objawem. Oba elekrolity w porządku, prostownik (4 diody krzemowe na tylnej płytce) dobre, elektrolity na płycie pewnie też ujdą. Okazało się że uniesienie magnetofonu redukuje brum (występujący tylko przy odtwarzaniu). Przyczyną problemu okazało się uszkodzone ekranowanie od dołu magnetofonu - papier pokryty aluminium przyklejony do spodu obudowy. Łączy się on z masą metalowej obudowy tylko paskiem 10 mm taśmy na samym rogu obudowy, który był uszkodzony. Poprawa łączenia ekranu z krawędzią metalowej obudowy taśmą aluminiową pomogła. Ale tylko na samym rogu kształt dolnej pokrywy pozwala na dociśnięcie taśmy aluminiowej na szerokości 20 mm. Jak ekran ma długość ok. 150 mm to takie punktowe ekranowanie w myśl obecnych zasad ekranowania i EMC jest niedostatecznie skuteczne...

0
  • Pomocny post
    #11 02 Wrz 2018 14:50
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

aksakal napisał:
    i po potwierdzeniu przerywania kontaktu przemyć . Dla tych celi można również wykorzystać spirytus czy benzynę.
    Do tych celów są dobre preparaty typu "Kontakt PR", "Cleanser PR" z długą dyszą pozwalającą aplikować tam gdzie trzeba. Spirytus, a tym bardziej benzyna za bardzo wysusza i są później trzaski chyba że dodamy do niej naftę oczyszczoną albo olej rycynowy.

0
  • #12 02 Wrz 2018 15:15
    kris8888
    Poziom 28  

BANANvanDYK napisał:
    Przyczyną problemu okazało się uszkodzone ekranowanie od dołu magnetofonu - papier pokryty aluminium przyklejony do spodu obudowy. Łączy się on z masą metalowej.

Tak samo górna pokrywa, przynajmniej w jej fragmencie zakrywającym głowice jest ekranowana warstwą folii aluminiowej. Styk tej folii jest w miejscu jednej, niewielkiej śruby znajdującej się tuż obok "pokrywki" nad głowicami (na lewo od tej pokrywki). Brak dobrego styku ekranu w tym miejscu lub brak tej śrubki (co bardzo często się zdarza) skutkuje wyraźnym przydźwiękiem przy zwiększonej głośności.

Samego potencjometru nie czepiałbym się, bo brak styku lub zabrudzenie ścieżki raczej w pierwszej kolejności objawiałby się trzaskami w trakcie zmian głosności a nie brumem.

Z tego co widzę temat dotyczy wersji lampowej ZK125. W układzie tego magnetofonu jest też specjalny PR-ek do ustawienia symetryzacji żarzenia. Jeśli jest źle ustawiony lub po latach jego ścieżka nie kontaktuje, to też będzie to objawiało się nadmiernym brumem przy zwiększonej głośności.

0
  • #13 02 Wrz 2018 23:09
    TELEWIZOREK52
    Poziom 27  

Wawrzyniec napisał:
    eżeli brum występuje tylko przy ustawieniu powyżej 5, a poniżej nie, to wina tylko i wyłącznie potencjometru a nie kondensatora.
    Napisałem o kondensatorze bo często miałem przypadki poluzowania nakrętki mocującej ten kondensator. Wystarczyło puścić głośniej odtwarzanie a pojawiał się brak kontaktu między masą a kondensatorem.

0
  • #14 04 Wrz 2018 15:51
    Wanda135
    Poziom 3  

Według podpowiedzi niektórych uczestników tego forum, powodem "brum-u" w magnetofonie szpulowym GRUNDIG ZK 125 jest brudna ścieżka potencjometru /R60 1k/. Chciałbym ją wyczyścić ale problem w tym, że nie wiem jak się dostać do wnętrza. Bez mnóstwa odlutowywania. Załączam zdjęcia, może ktoś zna prosty sposób?
    Wanda135

ZK125 - Głośność powyżej "5" powoduje donośny brum ZK125 - Głośność powyżej "5" powoduje donośny brum ZK125 - Głośność powyżej "5" powoduje donośny brum

0
  • #15 05 Wrz 2018 08:57
    cirrostrato
    Poziom 36  

,,Przemywanie '' potencjometrów uważam za kiepską zabawę, przecież ten podwójny potencjometr do ZK można trafić na Allegro, sam kupiłem oczywiście NOS, tylko trzeba kogoś, kto go jeszcze wymieni. Jeden z kolegów z triody chyba nawet ma jeszcze te potencjometry. Osobiście wątpię, czy ten objaw daje ,,zabrudzona ścieżka''.

0
  • Pomocny post
    #16 05 Wrz 2018 09:17
    andrzej55
    Poziom 35  

Użyj specjalistycznego spray-a do potencjometrów "Kontakt PR". Naprawdę potrafi doprowadzić do porządku bardzo zapyziałe potencjometry. Jeśli nie pomoże, to pozostaje wymiana.
    Dobrze było by też psiknąć w taki długi przełącznik od funkcji "zapis/odczyt".

0
  • Pomocny post
    #17 07 Wrz 2018 01:01
    TELEWIZOREK52
    Poziom 27  

Jeżeli chcesz dobrać się do potencjometrów to zacznij od wyprostowania zagiętych wyprowadzeń. Następnie trochę większa lutownica ( 40 - 60W. ) w dłoń i podważając śrubokrętem podgrzewaj pojedyńczo wyprowadzenia. Po wymontowaniu potencjometru demontaż już ci łatwo pójdzie. Zwróć uwagę czy nie jest pęknięta ścieżka oporowa.

0
  • #18 07 Wrz 2018 09:01
    Wanda135
    Poziom 3  

Szczęśliwie zakończona sprawa z brumem w magnetofonie szpulowym GDUNDIG 125.
    Wszystkim pomagającym w rozwiązaniu problemu gorąco dziękuję.Szczególne slowa podziękowania należą się
    aksakalowi,bardzo zaangażowanemu w doprowadzeniu "staruszka" ,do pelnej sprawności.
    Udało się, sprzęt jak nowy mimo,że odtwarza taśmy z lat 70-tych i 80-tych.
    Proszę nie pytać gdzie leżała przyczyna powstawania brumu,bo tak naprawdę ,to nie wiem. Na pewno jedna z tych czynności,gdzie ingerowałem we wnętrze Zet-ki----potencjometry,regulacja R60, stabilizowanie płytki z elektroniką /luźno zamocowana a pod nią plątanina przewodów/ i ciągłe dbanie o poprawność działania mechanizmów.
    Wszystko dziala jak należy a jednak pozostała zagwostka,którą dobrze byłoby zrozumieć.
    Przy montażu mechanizmów,skądś wypadły 2 elementy,których przeznaczenia ani miejsca w Zet-ce nie mogę zlokalizować. Może ktoś ma wiedzę na ten temat? Myślę,że ich brak może mieć wplyw na żywotność sprzętu.
    Jeżeli nie będzie rozwiązania,to nie tragedia ,cieszę się brzmieniem pozbawionym cyfrowych tonów.
    W zalaczeniu fotki .

ZK125 - Głośność powyżej "5" powoduje donośny brum ZK125 - Głośność powyżej "5" powoduje donośny brum

0
  • #19 12 Wrz 2018 09:23
    Wanda135
    Poziom 3  

P0 prostu skorzysałem z podpowiedzi uczestników Forum. Sprawdzilem potencjometr /mycie/ ,regulacja R60 1k,ustabilizowalem plytkę z lampami i resztą elementow /ważne porządne, niekolizyjne rozmieszczenie kabli pod płytką/
    oczyścilem wszystkie widoczne styki. Przy okazji czyszczenie i smarowanie obydwu sprzęgieł.Wymiana pasków napędu.
    Wszystko to razem zaowocowało płynnym przesuwem taśmy,bezproblemowym przewijaniem w obu kierunkach i czystym dźwiękiem w pełnym zakresie głośności.
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim,którzy poświęcili swój czas aby pomóc ożywić Zetkę.

0