Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SRS45T72EU/09 - Buczy i "pstryka" po zakończonym zmywan

szafek_ml 31 Sie 2018 20:16 507 3
  • #1 31 Sie 2018 20:16
    szafek_ml
    Poziom 10  

Witam.
    Problem dotyczy zmywarki Bosch SRS45T72EU/09
    Po zakończonym myciu naczyń zmywarka buczy. Do tej pory zmywarka tak robiła, ale tylko przez jakąś chwilę i się wyciszała. W chwili obecnej buczy dopóki jej nie wyłączę przyciskiem na drzwiach. Po rozkręceniu zmywarki, zauważyłem, że buczą dwa elektrozaworki znajdujące się po lewej stronie hydrostatu (filmik).

Dodatkowo zauważyłem, że cały czas coś strzela (jakby jakiś przekaźnik) z drugiej strony zmywarki (zdjęcie - w zaznaczonym obszarze).
    Zmywarka Bosch SRS45T72EU/09 - Buczy i "pstryka" po zakończonym zmywan
    Oczywiście jak zostawię zmywarkę w takim stanie to po czasie zaczyna z niej śmierdzieć przegrzanym plastikiem/izolacją. Zakładam jednak, że zapach ten pochodzi z elektrozaworów, gdyż jak je zostawiłem tak pracujące na 5 min to zrobiły się bardzo ciepłe, (a co dopiero po 1 godzinie)
    Oto moje pytania:
    1) Co mogło się uszkodzić
    2) Czy da się to potencjalne uszkodzenie naprawić w domu czy oddać do serwisu
    3) Czy warto naprawiać takie uszkodzenie (zmywrka ma 9 lat + wymaga już wymiany dolnego kosza) czy lepiej olać sprawę i kupić nową
    4) Jeśli nową to z jakiej firmy

Pozdrawiam
    Michał

0 3
  • #3 31 Sie 2018 23:56
    mrice
    Specjalista AGD

Chupacabra napisał:
    To co Ci strzela to wygląda na przegrzewającą się grzałkę z powodu pracy na sucho albo w małej ilości wody.
    Marna szansa, żeby w tej zmywarce grzałka załączyła się bez wody, prędzej będzie pracował rozdzielacz wody.
    szafek_ml napisał:
    Po zakończonym myciu naczyń zmywarka buczy. Do tej pory zmywarka tak robiła, ale tylko przez jakąś chwilę i się wyciszała. W chwili obecnej buczy dopóki jej nie wyłączę przyciskiem na drzwiach.
    Czasem nie załącza układu przeciw zalaniowego? Jesli elektrozawory pracują po skończonej pracy to warto by spojrzeć w moduł.
    szafek_ml napisał:
    3) Czy warto naprawiać takie uszkodzenie (zmywarka ma 9 lat + wymaga już wymiany dolnego kosza) czy lepiej olać sprawę i kupić nową
    Dziś nic ciekawego nie kupisz, a tu masz starego dobrego mercedesa, warto robić o ile koszt naprawy nie będzie gigantyczny.

0
  • #4 01 Wrz 2018 12:12
    szafek_ml
    Poziom 10  

Aktualizacja.

Dziś dostałem się do modułu (płytka schowana w drzwiach ) i nie znalazłem na niej żadnych uszkodzeń.

Idąc tropem "otwiera zaworki, przełącza coś w rozdzielaczu to pewnie myśli, że ma wodę" sprawdziłem przejście na mikroprzełączniku na hydrostacie (tym od poziomu - nie od zalania). Przejścia brak ( nieważne w jakiej pozycji tego m.p.). Skoro nie działa to go za-symuluje i zobaczę co się stanie.
    Wpakowałem zatem zworkę zamiast przełącznika i... zmieniło się zachowanie elektrozaworków. Mianowicie zachowywały się jak by umierały, tzn załączały się i wyłączały bez żadnego schematu. Ostatecznie przestały pracować.

Wyłączyłem zasilanie, podpiąłem mikroprzełącznik z powrotem, załączyłem zmywarkę, zresetowałem ponownie do końca programu (zaworki znowu zaczęły buczeć) po czym po 5 min po załączeniu coś głośno strzeliło , wywaliło korki w domu i zaśmierdziało spalenizną w okolicy rozdzielacza wody.

Ostatecznie podjąłem decyzję o zakupie nowej zmywarki . Wybór pewnie padnie na Boscha. Mam jedynie nadzieję, że nowa z 6 lat podziała.

PS. Czy ktoś jest z Gliwic i che zmywarkę na części ?

0