Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł na pellet jaki wybrać jakiego producenta?

Mati19842112 31 Aug 2018 21:51 20997 15
  • #1
    Mati19842112
    Level 7  
    Panowie jaki kocioł na pelet mi polecicie? do ładowania bufora 1000L cwu przepływowo? na jakie firmy warto zwrocic uwagę? Myślę nad Zębcem Agat 20kw- miał ktoś może jakieś rady dobry kocioł, producent?
  • #2
    szejgi
    Level 12  
    Poczytaj sobie Kolego o Gallmet. Użytkuję od paru lat ( z polecenia mojego kolegi).
    Do dnia dzisiejszego działa bezawaryjnie.
  • #3
    ziomekorko
    Level 19  
    Witam. Jeżeli zależy ci na jak najmniejszemu wysiłkowi włożonemu w obsługę kotła i kotłowni to pomyśl o BIAWAR lub LAZAR. Jeżeli lubisz trochę pracy przy kotle i w kotłowni to polecam inne popularne firmy. BIAWAR i LAZAR to niekwestionowani liderzy wśród Polskich producentów, ACV, KOSTRZEWA, GREŃ, DEFRO, HEIZTECHNIK to średnia półka, reszta to poniżej średniej do niskiej półki jakościowej oraz względem obsługi i możliwości.
  • #5
    Mati19842112
    Level 7  
    No własnie nie bardzo wiem? Zębiec jest niby kotłem top ten :-) jak patrzyłem na funkcje to ma wszystko to co smart fire i w standardzie czujnik spalin a w lazarze np jest to opcja za 1000zł znowu efektywnosc najlepszą ma zębiec do tego na Zębca mam 10 lat gwarancji na szczelność połączeń spawanych korpusu wodnego i 60 miesięcy gwarancji na szczelność korpusu wodnego..ceny wszystkich miedzy 10000-15000zł i najfajniej wychodzi mi ten Agat 20 ale nie mam żadnego doświadczenia z kotłami na pelet ani z Zębcem...Miał ktoś przyjemność? być może fajnie jest opisany a w rzeczywistości wcale taki nie jest??

    Dodano po 5 [minuty]:

    Co do galmetu jak widziałem to sprawność na poziomie ekogroszku 88% inne mają ponad 90% nie wiem czy to nie naciągane wartości i czy wogulę się nimi kierować?? gdzieś na forum czytałem że to średnie jakościowo kotły ale skoro polecasz to poszperam jeszcze :-)
  • Helpful post
    #6
    ziomekorko
    Level 19  
    Witam.

    Mati19842112 - moje propozycje producentów, które Ci przedstawiłem wynikają z doświadczenia zdobytego przez lata montażu, serwisu i obsługi różnych kotłów peletowych u klientów. Kotłami peletowymi zajmuje się już około 15 lat, więc mam jakieś doświadczenie.
    Z kotłem Agat miałem doczynienia późną wiosną, więc miałem okazje mu się dobrze przyjrzeć. Poprawiałem instalacje w kotłowni po innym instalatorze, bo zamontował on ten kocioł jak zwykłego śmieciucha i strasznie się instalacja razem z kotłem "męczyła". Kocioł, który Ciebie interesuje to przerobiony węglowiec do którego włożono palnik na pelety, dodano zbiornik razem z podajnikiem i automatykę sterującą. W tym kotle przy jego temperaturze 65 stopni spaliny mają około 160-180 stopni, natomiast u czołowych producentów przy takiej samej temperaturze kotła spaliny mają 80-100 stopni. To świadczy o sprawności cieplnej kotłów, a tym samym ilości spalanego paliwa. Przypatrz się też gwarancji, na spawy dziesięć lat, a szczelność już tylko pięć. Czołowi producenci na cały kompletny kocioł (korpus kotła, palnik, zbiornik peletu, podajnik, automatyka) 5 lat. Każdy producent będzie zachwalał swoje, posłuchaj użytkowników, ludzi którzy mają doświadczenie w obsłudze kotłów na pelety, na pewno nakierują Ciebie w właściwą stronę, coś doradzą.
    Pomiędzy 10000 a 15000 tysięcy można już mieć naprawdę świetny kocioł, do tego 4000-7000 na wyposażenie (materiały) kotłowni + robocizna i cieszysz się wtedy w pełni automatyczną pracą instalacji c.o. nie mając w kotłowni brudu i smrodu.

    Sstalone - Biawar, a właściwie Nibe stworzyło swoje kotły i palniki od podstaw tylko do spalania peletu, pierwszy ponad 40 lat temu, dlatego te kotły już na starcie mają przewagę nad większością innych kotłów przerabianych z węglowców lub olejaków. Pellux-y Biawara mają mechaniczne czyszczenie płomieniówek i palnika, dzięki czemu zachowują wysoką sprawność cieplną przez cały sezon grzewczy, zaizolowaną termicznie komorę spalania, w której pelety ulegają niemal całkowitemu spaleniu w bardzo wysokiej temperaturze, co wiąże się z czystymi spalinami i małą ilością popiołu, posiadają bardzo bogato wyposażoną w ustawienia automatykę, robioną co-prawda przez innych producentów, ale tylko dla Biawar-a i pod konkretne kotły. To tylko nieliczne zalety, a jest ich więcej.
    Są też i wady, palniki potrzebują dobrego jakościowo paliwa z czystego drewna, przez to raczej odpadają tańsze pelety z domieszką słomy, mielonych starych mebli czy drewna budowlanego.
  • #8
    ziomekorko
    Level 19  
    Sstalone - o kondensatach na pelety usłyszałem jakieś dwa-trzy lata temu. Nie miałem jeszcze osobiście styczności z pracującym kotłem, widziałem tylko na targach budowlanych całkowicie złożony egzemplarz jakiegoś Austriackiego producenta za około 27000 PLN. Tutaj nie mogę się wypowiedzieć co do opłacalności zakupu i kiedy się ta różnica zwróci, zwłaszcza że ów kocioł miał sprawność na niskich temperaturach tylko 103%, co w praktyce da 100-102%.
  • #9
    Mati19842112
    Level 7  
    Serdecznie dziękuję za wytłumaczenie tematu..Zacząłem wydzwaniać i usłyszałem że najlepszy w Polsce to Lazar i przy okazji Pani bardzo mocno mi wytłumaczyła że Zębiec to nie pelet tylko węgiel i reszta tak jak kolega pisze.. gryzłem się z myślą o smart fire 15 kw. nie wiem czy każdy przez to przechodzi ale buduje pierwszy dom i już tyle miałem pomysłów od wiatraków zaczynając:-) w październiku będę miał z dotacją 85% fotowoltaikę 6kwp za 4000zł do tego solary próżniowe 45 rur 300 L (Wymiennik (bojler) wężownica o pojemności 300 litrów, 2x wężownica) za 10000zł (z montażem tez dotacja) no i na pewno bufor 1000l (znalazłem tanio z wężownicą cwu (7,8m2 karbowana nierdzewna) i wężownicą solarna 3m2) i nie wiem czy z tego 300l zrezygnować czy łączyć go szeregowo z buforem i jak będzie w mniejszym woda 30 stopni to żeby leciała do bufora.. i myślałem piec na pelet byłby super jako dopełnienie ale tu jak pododajemy to z 50 tysi będzie mało:-) i chyba jednak zasypowy na węgiel i drewno wjedzie.. będę grzał kolektorami wodę a grzałkami podgrzewał a zimą zamiast kolektorów piecyk.. jak panowie widzą taki pomysł? domek 160m2 z czego parter 80m2 podłogówki a na górze 5 grzejników niskotemperaturowych regulus 55/45/20 dom z suporeksu ocieplony 15cm styropian, dach oraz strop oraz skosy oraz strop pod stryszkiem ocieplony wełną 20 i 5 pod profil schody i strop drewniany ..
  • #10
    User removed account
    User removed account  
  • #11
    ziomekorko
    Level 19  
    Witam. Zbigniew - tak jak pisałem wyżej z tym kotłem miałem doczynienia raz i w dodatku poprawiałem podłączenia kotłowni po innym hydrauliku. Przyjrzałem się jemu i szału żadnego na mnie nie zrobił, ot zwykły węglowiec z wsadzonym palnikiem peletowym. Temperatury mierzone były analizatorem spalin z ustawieniami do kotłów na paliwa stałe i biomasę, przy pełnej mocy pracującego kotła i temperaturze na kotle około 65 stopni. dla twojej ciekawości powiem Ci, że ów kocioł posiadał zamontowany czujnik temperatury spalin, który w czasie kiedy robiłem analizę spalin pokazywał temperaturę około 130-140 stopni, czyli przekłamywał (ufam swojemu analizatorowi spalin Multilyzer STe, bo jeszcze mnie nie nigdy zawiódł). Ty jako użytkownik tego kotła masz jak widać inne opinie i spostrzeżenia z codziennego użytkowania, ja mam tyko z kilka dni doświadczenia z tym kotłem po odpaleniu przerobionej kotłowni i regulacji sytemu ogrzewania u mojego klienta, które mi osobiście wystarczą.
  • #12
    User removed account
    User removed account  
  • #14
    Maciej użytkownik ze
    Level 1  
    Zbigniew. Jezeli masz doświadczenie z zębcem agat to proszę Ciebie o jakiś kontakt bo dużo byłoby pisać o moim problemie z jego ustawieniem, a może mam źle poprowadzona instalacje.
  • #15
    Luk_1982
    Level 1  
    Bardzo ładne reklamy i zachęty ale w przypadku tych dwóch producentów nikt nie mówi jakie koszty ponosi użytkownik w okresie gwarancyjnym, że to połowa wartości kotła gdzie w przypadku zebca nie ma obowiązkowych płatnych przeglądów i pierwszych odpalen. Kociol Zebiec stworzony jest od podstaw jako nowa koinstrukcja. Jeżeli chodzi o sprawność to przy zadanej 65 stopni temp na czopuch jest w przedziale od 60 do 120 stopni. Takie temperatury jak kolega pisze to są jak ktoś pokonał instalację albo się pobawil sterownikiem.
  • #16
    Bemx2k
    Level 11  
    Co najmniej połowa doradzających to są dystrybutorzy producentów , fajnie poczytać i się pośmiać czasami.