Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektronika do napędu bramy skrzydłowej domowej roboty

szejgi 31 Aug 2018 22:54 795 3
 • #1
  szejgi
  Level 12  
  Witajcie koledzy
  Z racji że jestem drogowcem a nie wyśmienitym elektronikiem mam problem z wykonaniem elektroniki do napędu bramy podnoszonej własnej roboty. Planuję wykonać w taki sposób aby wciśnięcie przycisku na pilocie podnosiło bramę ( do momentu dojścia do krańcówki rozłączało), kolejne wciśnięcie powodowało zamknięcie. Sprawy spawalnicze i inne mechaniczne zaraz będą ogarnięte więc ich nie poruszam.
  Proszę o pomoc i łopatologiczne wytłumaczenie/rozrysowanie schematu lub samego połączenia na załączonych foto. Niestety nawet sporo jest podpowiedzi, schematów ( np. Cici) na Elektrodzie ale żadnego nie mogę pod siebie dopasować bądź zrozumieć stąd stwierdzenie "łopatologicznie"

  Przygotowane elementy:
  1. Przełącznik DC 12 V KANAŁ 10 A 1 CH ( 2 x pilot RF 433 Mhz i nadajnik z 2 przyciski)
  2. dwie sztuki przełączników krańcowych
  3. Zasilacz 12V 15A ( wykonany z transformatora teroidalnego)
  4. Kilka przekaźników samochodowych 12V 30A
  5. Silniczek od wycieraczek z Mazdy ( będzie jeden stąd konieczność sterowania biegunami)- tu trudność w podłączeniu- są 2 biegi jak podłączę do I biegu to kręci, jak odrazu do II bez zatrzymania to przyspiesza. Jeśli z zatrzymanego chcę ruszyć na II biegu to czasem ruszy i kręci ale nie wiem od czego to zależy że raz startuje a raz nie.
  Proszę o pomoc i rozrysowanie.
  Dziękuję.
  Elektronika do napędu bramy skrzydłowej domowej robotyElektronika do napędu bramy skrzydłowej domowej robotyElektronika do napędu bramy skrzydłowej domowej robotyElektronika do napędu bramy skrzydłowej domowej robotyElektronika do napędu bramy skrzydłowej domowej robotyElektronika do napędu bramy skrzydłowej domowej roboty
 • Helpful post
  #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Niestety musisz jednak pokombinować i użyć układu od Cici (on zresztą pasuje do przekaźników samochodowych), musisz zdobyć jeszcze 2 duże diody prostownicze a krańcówki muszą być wysokoprądowe (co najmniej 10 Amperow) a nie miniaturowe.
  Jakbyś kupił radyjko dwuprzekaźnikowe z możliwością pracy przekaźników bistabilnej i synchronicznej (takich też jest od metra na A ....o) to nie trzeba by byłoby używać niczego dodatkowego ale już masz kupione więc po ptokach.

  Co do silnika -jeśli strajkuje na szybszym biegu - rozkręć motorek i sprawdź komutator i szczotki (przeczyść, wymień co trzeba) oraz (jeśli nie planujesz zmieniać sposobu podłączenia) - wyłącznik krańcowy (blaszki stykowe i ślizgacz) na dużej zębatce.
 • #3
  szejgi
  Level 12  
  Kolego temat prawie ogarnięty. Układ Ciciego podwójnie wykonany- działa tak jak należy.
  Podwójnie gdyż do 2 bram będę stosować i do 2 oddzielnych silniczków.
  I tu jeszcze 2 pytania:
  1) Z racji że wykonuję podwójny układ ale korzystający z tego samego zasilacza- jak wykonać zabezpieczenie aby w przypadku np. do zakończenia działania jednej bramy druga nie mogła się uruchomić ( będzie zbyt duże obciążenie zasilacza)
  2) odnośnie pierwszego silniczka ( drugi działa ok i startuje bez problemu z drugiego biegu) - nie widać żeby coś z nim działo się niepokojącego.
  Odpala z pierwszego biegu -OK, przechodzę do drugiego( jeszcze z pierwszego nie zdążył się zatrzymać)- OK, próbuję odpalić z drugiego biegu gdy silnik stoi - KO

  Jakieś może sugestie?
 • Helpful post
  #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jak chodzi o zabezpieczenie - najprościej (bez elektronicznej dłubaniny) nabyć coś co się nazywa przekaźnik priorytetowy, np. PR 612 formy F&FJedna z bram będzi wtedy nadrzędna (działała zawsze). Jako urządzenie nadrzędne podpinasz cały zestaw (czyli ogólny zasilacz) od strony sieci 230V, jako podrzędne - niskonapięciowe zasilanie tej mniej potrzebnej bramy (styki przekaźnika są izolowane więc możesz użyć po stronie niskonapięciowej). Brama nadrzędna będzie otwierać się zawsze, podrzędna - tylko wtedy kiedy prąd całości nie przekroczy wartości ustawionej kręciołkiem - tylko to może być nieco nieprecyzyjne, a poza tym minimalny prąd takowego to 2A - czyli przy 230V to będzie około 450W - nie za dużo?
  Bardziej radykalne wyjście to podpięcie do zasilania któregoś siłownika jednej bramy przekaźnika rozwiernego, który stykami będzie rozłączał zasilanie drugiej bramy (i vice versa) - wtedy - która brama pierwsza, ta lepsza.