Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica UPS do zasilanie pieca CO

31 Sie 2018 22:59 516 1
  • Poziom 8  
    Planuję zakup przetwornicy( zasilanie awaryjne) UPS 800W SINUS PRO 12V 230V. Ma jedynie służyć do zasilania pompki pieca CO. Jeden z parametrów jakie posiada to prąd ładowania akumulatora 5 i 10A. Dlatego zastanawiam się na rodzajem akumulatora. Jaki byłby najlepszy? Zastanawiam się nad żelowym ale i też nad zwykłym samochodowym 65Ah. Planuję podłączenie całego zestawu UPS z akumulatorem i pompką na cały okres grzewczy bez żadnego mieszania kablami. Mam jednak jedną obawę, UPS ma dwie możliwości ładowania akumulatora 5 i 10 A. I teraz moje pytanie; kiedy akumulator będzie cały czas podłączony do UPS a być musi aby wszystko zadziałało w przypadku braku zasilania prądu, to czy prąd ładowania 5 lub 10 A nie wpłynie negatywnie na proces ładowania i stan techniczny akumulatora. Nie znalazłem żadnego UPS aby miał możliwość nastawienia mniejszego prądu ładowania.
    Jeżeli macie jakieś doświadczenia w tym zakresie będę wdzięczny. Nie znam się na tych sprawach dlatego moja prośba o pomoc. Pozdrawiam. Jarek.
  • Poziom 40  
    jarko34 napisał:
    I teraz moje pytanie; kiedy akumulator będzie cały czas podłączony do UPS a być musi aby wszystko zadziałało w przypadku braku zasilania prądu, to czy prąd ładowania 5 lub 10 A nie wpłynie negatywnie na proces ładowania i stan techniczny akumulatora. Nie znalazłem żadnego UPS aby miał możliwość nastawienia mniejszego prądu ładowania.

Te 5 A i 10 A to zapewne maksymalny prąd ładowania rozładowanego akumulatora. Taki prąd płynie tylko wtedy, gdy akumulator zostaje rozładowany i po przywróceniu zasilania z sieci UPS podejmuje ładowanie. Później ten prąd spada wraz ze wzrostem naładowania akumulatora. Gdy akumulator naładuje się do pełna UPS przechodzi w tryb pracy buforowej, czyli utrzymuje napięcie około 13,8 V ładują akumulator niewielkim pradem konserwującym. Swoją drogą obie wartości pradu ładowania to dla akumulatora 65 Ah odpowiednio 0,08 C i 0,15 C - zasadniczo obie wartości prądu są bezpieczne dla takiego akumulatora i nie wpłyną negatywnie na jego stan techniczny.

jarko34 napisał:
    Jaki byłby najlepszy? Zastanawiam się nad żelowym ale i też nad zwykłym samochodowym 65Ah.

Żelowy lepiej znosi pracę cykliczną, ale przy tak dużych pojemnościach to spory koszt (jest dużo droższy od samochodowego). Natomiast samochodowy wytrzymuje mniejszą liczbę cykli pracy, ale jest sporo tańszy, a w trybie buforowym radzi sobie podobnie do żelowego. Jeśli wyłączenia prądu w twoim rejonie są rzadkie to montuj samochodowy - będzie miał wystarczającą wytrzymałość a cena jego będzie dużo niższa od żelowego. Natomiast jeśli wyłaczenia prądu są u ciebie nagminne to osobiście zastanowiłbym się nad zakupem wydajniejszego akumulatora żelowego.