Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje stacji lutowniczej

niki8838 01 Wrz 2018 10:01 267 13
  • #1 01 Wrz 2018 10:01
    niki8838
    Poziom 5  

Proszę o pomoc w dobrze stacji lutowniczej.
    Zastosowanie : projekty szkolne nie precyzuje bo chce żeby urządzenie było w miarę uniwersalne cena 250 zł chyba ze przekona mnie ktos do zasadności kupowania markowej stacji jak np Solomon SL-20ESD - 48W
    Wiec brać Salomona czy WEP

Dodano po 8 [minuty]:

WEP 937D+ - 75W

0 13
  • #2 01 Wrz 2018 10:25
    kamyczek
    Poziom 34  

Czym lepsza stacja tym większy komfort lutowania. Nie przegrzewasz elementów i płytek bo grot utrzymuje stałą temperaturę. Ja używam Wellera, jest drogi, ale kompensuje cenę komfortem pracy.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Wrz 2018 15:26
    kamyczek
    Poziom 34  

Jeśli nie lutujesz dużo możesz wybrać tańszą opcję , będzie mniej trwała i bardziej wymagająca staranności przy pracy , ale oszczędzisz na kosztach . Możesz też rozglądnąć się za używaną stacją jakiejś lepszej firmy będzie taniej ale lepszy sprzęt. np. taka

0
  • Pomocny post
    #6 02 Wrz 2018 12:36
    kamyczek
    Poziom 34  

Np. wellera to najbardziej popularny produkt i najdłużej na rynku z tych markowych .

0
  • Pomocny post
    #8 03 Wrz 2018 01:53
    kamyczek
    Poziom 34  

Wizualnie jedynie . Weller robi lutownice , które używa się w serwisach s dla amatora to wystarczy na wieczność ... Jedyne to może zmienisz sobie grot na taki jak będzie ci pasował czyścik itp. Sama kolba jest bardzo solidna Mam 2 stacje wellera wymieniłem kilka grotów używam ciągle to jest sprzęt na lata jak nie na zawsze chyba że zacznie się coś kleić zamiast lutować ...

0
  • Pomocny post
    #9 03 Wrz 2018 07:54
    lukaszd82
    Poziom 26  

Jak Ci się nie spierzy, to lepiej kup to:
    Link
    Potrzebuje stacji lutowniczej
    W tej chwili to kosztuje ok 130zł. Jak założysz nowe konto na Ali to dostaniesz 4$ kupon.
    I wyjdzie cię 29,64$.
    I jeszcze zakup z aplikacji Aliexpress na telefonie 5% zniżki :>
    ~28,2$
    W tej cenie chyba ciężko znaleźć lepszą ofertę.

Mam 2 stacje lutownicze. Jedną sam wykonałem (masz w promowanych tematach link, to możesz zobaczyć co to jest) a druga to WEP 937D+
    Ogólnie, mój twór nie jest gorszy, grzeje się w podobnym tempie, tak samo lutuje.

Lutowałem u znajomego tą z linka Ali i teraz już bym WEP nie kupił.

Jak uda mi się uruchomić frezarkę to może wykonam nową wersję stacji RL1 na 1 PCB, wykorzystując elementy SMD.
    Mam plan, by całość wraz z zasilaczem wrzucić do jednej obudowy i zasilić tym samym trafo.
    A stara trafi w ręce kuzyna, którego wciągam w elektronikę.

0
  • Pomocny post
    #11 03 Wrz 2018 14:01
    lukaszd82
    Poziom 26  

Weller... nie ta półka cenowa...
    WHS40 to już stary model, na plus jak dla mnie sterowanie analogowe (nie ma się co zepsuć). Zdecydowany minus to moc tylko 40W, mało grotów nawet w TME i cena po 25-40zł/szt. , ogólny brak materiałów eksploatacyjnych w sklepach(w TME tylko 4 groty, Farnell 3 dostępne groty w cenach 37-43zł/szt, grzałki brak, nowa kolba 115zł w TME)
    Stacja Weller z linka wygląda jak nowa, ale przy takim wyborze materiałów eksploatacyjnych szukałbym czegoś innego. Chyba, że da się coś dopasować z innych stacji ale ja nie mam takiej wiedzy. Tu niech się wypowiedzą inni koledzy z forum.

Co do mocy, jak przyjdzie Ci wylutować coś o dużej bezwładności cieplnej to zobaczysz o czym mowa. Dzisiaj rozlutowywałem układ to w ruch poszła stacja Elwik RTC-24 80W + rozlutownica 80W jednocześnie :)
    Ta chińska stacja jest ok w swoim przedziale cenowym.
    W takiej cenie nic nowego lepszego raczej nie znajdziesz. Od razu trzeba kupić kilka podstawowych grotów (na ali po 12,5/szt).

0
  • #12 03 Wrz 2018 15:30
    niki8838
    Poziom 5  

Moc większa nie wiem na ile jest potrzebna ale to do projektów szkolnych wiec raczej powinna wystarczyć komfort pracy cenie ponad wszystko ale zaniepokoiły mnie te części

0
  • Pomocny post
    #13 03 Wrz 2018 16:06
    lukaszd82
    Poziom 26  

Komfort pracy przy większej mocy jest większy, gdy trzeba np pobielić pole masy. Przy 40W na pewno nie będzie to komfortowe.

0
  • #14 07 Wrz 2018 19:04
    niki8838
    Poziom 5  

poczytałem i wracam do tematu 40W powinno starczyć do smd pytanie wiec co lepsze i dlaczego
    elwik rt-24 weller whs40 czy samomon SL-20ESD
    wellera mam mozliwosc kupic uzywkę za 250zł

0
  Szukaj w 5mln produktów