Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wybór serwomechanizmu do sterowania mieszaczem c.o. przez arduino

pirates21 01 Wrz 2018 11:01 381 10
  • #1 01 Wrz 2018 11:01
    pirates21
    Poziom 13  

Witam serdecznie,

Chciałem zrobić sterowanie do mieszacza centralnego ogrzewania poprzez arduino. Chciałem Was spytać co byłoby najlepiej wybrać w kontekście arduino.

Normalnie na taki mieszacz jest montowany taki siłownik lub podobny:
    http://doroz.pl/product-pol-1676-SILOWNIK-WOMIX-ZAWORU-MIESZAJACEGO-MP10-135S-230V.html
    W przypadku takiego siłownika nie wiem jak sterować nim poprzez arduino.

Drugą opcją byłby zakup takiego lub podobnego serwa: https://botland.com.pl/serwa-typu-standard/91...rch_query=serwomechanizm+standard&results=123
    Do jego sterowania można wykorzystać dedykowany sterownik, który jakby upraszcza sprawę. Niestety nie wiem jak on dokładnie działa, ale zapewne mając jakiś zapisany w dedykowanym sterowniku program możnaby sterować serwem poprzez zewnętrzne "wejścia" tego (dedykowanego) sterownika, które mógłbym połączyć z arduino (ale to tylko mój domysł).

Bardzo ciekawi mnie Wasze zdanie, jak byście to zrobili?

Pozdrawiam!

0 10
  • #2 01 Wrz 2018 13:01
    jakubek56
    Poziom 26  

Siłownikiem z pierwszego linku można bardzo łatwo sterować przez przekaźniki.

0
  • #3 01 Wrz 2018 13:08
    pirates21
    Poziom 13  

jakubek56: powiedz, czy to byłoby sterowanie na zasadzie otwieranie/zamykanie z możliwością wyboru kanału który ustawiłby siłownik w żądanym położeniu? Czy tylko otwieranie/zamykanie bez kontroli położenia?

0
  • #4 01 Wrz 2018 14:35
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@pirates21 Takim serwem to zaworu mieszającego nie ruszysz. Sprawdzałeś jak działa taki zawór mieszający?
    Tylko dedykowany sterownik. Zwykle jego sterowanie wymaga podania fazy na jeden z dwóch przewodów - co odpowiednio otwiera lub zamyka zawór. Można to zrealizować przy pomocy prostego układu optotriak-triak. Znajomość położenia nie jest potrzebna bo regulacja odbywa się przez sprzężenie zwrotne - potrzebujesz mieć info na temat temperatury wody w regulowanym obiegu.
    Szczerze - gdybym to miał robić na Arduino to kupiłbym dedykowany sterownik do zaworu mieszającego. Zastanów się też czy taki projekt to dobry pomysł na początek przygody z mikrokontrolerami?

0
  • Pomocny post
    #5 01 Wrz 2018 14:40
    dzolo35
    Poziom 20  

Z serwami z drugiego linku , daj sobie spokój , temat przerabiałem i po kilku miesiącach serwo było w rozsypce , zastosuj albo siłownik z pierwszego linku (ma krańcówki po bokach ) , albo na Y.T. obejrzyj , jak jest zbudowany siłownik na śrubie , do sterowania zaworem kulowym . Silnik możesz wykorzystać ze starej wkrętarki na akumulator . Najprościej jest napisać program na zasadzie :
    Jeśli jest dana temp. (jakiś przedział temperatur od - do. ) to cofnij siłownikiem w lewo do krańcówki (masz punkt odniesienia i nie musisz montować np. potencjometru aby znać pozycję siłownika) , a następnie włącz siłownik np: na 5 sekund w prawo .

0
  • #6 01 Wrz 2018 16:07
    pirates21
    Poziom 13  

U mnie dokładnie wygląda to tak, że mieszacz nie byłby sprzężony z temperaturą. Chciałbym tylko zrobić przymknięcie zaworu w nocy, a nad ranem jego otwarcie na "pół gwizdka". Najgorzej byłoby z przymknięciem, gdyż tutaj musiałby być zawsze minimalnie otwarty. Są serwa na 5Nm, takie jak w drugim linku, ale jeśli szłoby to zrobić w miarę precyzyjnie na siłowniku to wołałbym oczywiście siłownik. Pomysł dzolo35 z otwieraniem/zamykaniem czasowym od punktu krańcowego, bardzo fajny.

0
  • #7 01 Wrz 2018 17:59
    dzolo35
    Poziom 20  

No to w czym problem, jedna krańcówka na początku , drugą montujesz na "pół gwizdka" a trzecią w miejscu w którym ma się zatrzymać siłownik , lub jeśli chcesz dokładniej , to montujesz moduły szczelinowe lm393 , do tego zegar np: RTC DS1307 . Jeśli to ma być do kotła , to nie zapomnij dać termometru np ds18b20 i warunku w programie (na przerwaniu ), jeśli temp. w kotle wzrośnie powyżej 80 stopni lub temp == -127 stopni , to otwórz maksymalnie zawór do poz 1 krańcówki i włącz buzzer .

0
  • #8 02 Wrz 2018 07:48
    pirates21
    Poziom 13  

dzolo35: mógłbyś bardziej opisac w jaki sposób zamontowałbyś moduł szczelinowy i jak to by działało...

0
  • Pomocny post
    #9 03 Wrz 2018 20:33
    dzolo35
    Poziom 20  

Okrągła tarcza na ośce siłownika , w niej jedna dziurka do czujnika , jeśli mają być trzy czujniki , lub trzy dziurki i jeden czujnik .
    W pierwszej opcji prześwit tarczy chodzi pomiędzy dwoma czujnikami (2 i 3) a pierwszy jest w razie nadmiernej temp. kotła (max otworzenie zaworu) .
    . W drugiej opcji , siłownik chodzi pomiędzy drugim a trzecim prześwitem tarczy ,a pierwsza j.w..
    Poza tym , najpierw trzeba mieć siłownik , uruchomić z przekażnikami i zasilaniem , a potem jeśli jest O.K. , dorobić do tego tarcze i mocowania na czujniki , a następnie napisać do tego program .

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #10 03 Wrz 2018 21:50
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Moduł szczelinowy z LM393 ma poza wyjściem cyfrowym wyjście analogowe. Jeśli przesłona dla czujnika będzie wykonana jako trójkąt opisany na kole lub jak wolisz mimośród to przy odpowiednio dobranym ustawieniu przysłony w takim transoptorze uzyskasz zbliżoną do liniowej charakterystykę napięcia wyjściowego zależnie od kąta obrotu przesłony. Element światłoczuły w transoptorze nie działa cyfrowo tylko analogowo i zmieniając ilość światła przez przysłonę uzyskuje się na wyjściu proporcjonalną zmianę napięcia.

0
  • #11 04 Wrz 2018 10:35
    pirates21
    Poziom 13  

Dzięki Śliczne za pomoc. Będę kombinował z pomosłem dzolo35.

Pozdrawiam serdecznie!

0