Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] RFT Modus RX42 - niewłaściwe wartości napięć w punktach pomiarowych

01 Wrz 2018 17:02 378 2
  • Poziom 11  
    Witam

Po stwierdzeniu uszkodzonego tranzystora VT607 postanowiłem wymienić komplet tranzystorów w układzie końcówki mocy. Udało mi się kupić SD345, natomiast za SD336 i SD335 zastosowałem kolejno BD136 i BD135. Tak więc dobrałem 2 x SD345 o takim samym wzmocnieniu (70) oraz BD135 i BD136 również o takim samym wzmocnieniu (120). Po wymianie okazało się, że napięcia mocno odbiegają od tego co powinienem uzyskać. Wyniki pomiarów umieściłem na fragmencie schematu.

RFT Modus RX42 - niewłaściwe wartości napięć w punktach pomiarowych

Nie mam dużego doświadczenia w naprawie takiego sprzętu, mimo wszystko chciałbym dowiedzieć się gdzie leży przyczyna uszkodzenia lub gdzie zrobiłem błąd.

Potencjometrem R602 mogę sterować napięciem bazy VT601 w zakresie 0,1 - 0,3 V.
    Wydaję mi się, że mam źle dobrane VT605 (Ube = 0,58V ) i VT606 (Ube = 0,62V)
    przez co na linii kolektor - emiter tranzystorów mocy mam bardzo niskie napięcie rzędu 2,5V a mieć powinienem około połowę napięcia zasilania.

Proszę o jakieś wskazówki i porady które pomogłyby mi zrozumieć i rozwiązać problem.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    hrabia86 napisał:
    gdzie zrobiłem błąd.

Tu
    hrabia86 napisał:
    postanowiłem wymienić komplet tranzystorów w układzie końcówki mocy
  • Poziom 11  
    Pomiary wykazały uszkodzenie VT603.
    Po wymianie na sprawny napięcia w punktach pomiarowych wróciły do normy.

Temat zamykam.

Pozdrawiam