Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

01 Wrz 2018 19:18 843 9
  • Poziom 10  
    Witam, ostatnio wszedłem w posiadanie sprężarki dwutłokowej. Postanowiłem zrobić jej oględziny. Jako, że takie maszyny nie są moja specjalnością, proszę Was o poradę.

Pierwsze pytanie co to za sprężarka? Wygląda bardzo podobnie do sprężarki HS21 (602.04.901 produkcji POLMO) ale nią nie jest. Na wielu elementach występują powtarzające się numery 411 522 XXX X. Ciężko coś znaleźć o tym, ale doszukałem się firmy WABCO. Niestety nic więcej nie ma. Czy ktoś posiada jakąś dokumentacje tej sprężarki? Czy części będą pasować z HS21?

Cylindry, jak widać na powierzchni są wżery, pod palcem można wyczuć nierówności.
    Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Po włożeniu pierścienia do cylindra widać, że nie schodzi się on. Przerwa wynosi ok. 1mm. Jaka powinna być wartość prawidłowa? Obstawiam, że pierścień powinien się właściwie stykać.

Zawory w głowicy mają konstrukcje blaszkową. Niestety nigdzie nie znalazłem informacji jak to działa. Stąd pytanie jak przeprowadzać regulacje takich zaworów? Chodzi mi o to w przypadku zaworu ssącego jak mocno go dokręcić do głowicy a w przypadku tłoczącego jak wyregulować ściśnięcie blaszek nakrętką. Jak można ocenić stan zaworów?

Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Głowica chłodzona cieczą, jest ubytek gwintu przy odprowadzeniu tłocznym, ale da się coś wkręcić.
    Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Następny problem to panewki oraz wał, prosił bym o ocenę stanu.
    Na wale widoczne rysy i przetarcia, ale pod palcem nie są one głębokie.

Panewki z tłoków:
    Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Panewki na obudowie głównej: od strony kryzy widoczny głęboka rysa, od strony doprowadzenia oleju ubytek. Pytanie czy da się dostać coś takiego i wymienić?
    Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Tłoki: nie wiem na co tutaj zwrócić uwagę, wyglądają dobrze, brak wyczuwalnego luzu na sworzniu.
    Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Pytanie, do bardziej doświadczonych o ocenę stanu. Czy warto próbować ją regenerować i nie pójdę z torbami czy wywalić na złom?
  • Poziom 36  
    Jeśli chodzi o stan techniczny to sprężarka nadaje się do gruntownego remontu łącznie z szlifem wału i cylindrów. Kwestia tego czy dostaniesz do niej nad wymiarowe części w przystępnej cenie.
  • Poziom 10  
    bearq napisał:
    Jeśli chodzi o stan techniczny to sprężarka nadaje się do gruntownego remontu łącznie z szlifem wału i cylindrów. Kwestia tego czy dostaniesz do niej nad wymiarowe części w przystępnej cenie.

Tak myślałem :( Robiłem szacunkowy koszt regeneracji. Zakładając, że na aktualnie tłoki założę pierścienie nad wymiarowe to wyszło coś takiego:

Pierścienie (I nadwymiar) - 60zł
    Panewki (I nadwymiar) - 60zł
    Panewki wału - 60zł (cena archiwalna nie znalazłem dostępnych)
    Nowe zawory 130zł
    Uszczelki 21zł
    Obróbka mechaniczna (szlif cylindrów, wału, planowanie - pewnie z 250zł może lepiej)

Czyli z 500-600zł trzeba by liczyć, nie wiem czy to się opłaca.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Musisz mieć też nad wymiarowe tłoki. U nas szlif takiego cylindra wraz z honowaniem to około 120-140 zł za dwie dziury. Szlif wału 80 zł. Moim zdaniem się średnio opłaca.
  • Poziom 10  
    bearq napisał:
    Musisz mieć też nad wymiarowe tłoki. U nas szlif takiego cylindra wraz z honowaniem to około 120-140 zł za dwie dziury. Szlif wału 80 zł. Moim zdaniem się średnio opłaca.

Racja. Nad wymiarowe tłoki znalazłem za 150zł/szt. Czyli za wszystko jakieś 800zł wyjdzie. No to nie ma się co zastanawiać - złomowanie. Za tą cenę można kupić nową sprężarkę o 2x większej wydajności i bez zabawy w smarowania ciśnieniowe i chłodzenie wodą. Dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 36  
    senio5558 napisał:
    bearq napisał:

Racja. Nad wymiarowe tłoki znalazłem za 150zł/szt. Czyli za wszystko jakieś 800zł wyjdzie. No to nie ma się co zastanawiać - złomowanie. Za tą cenę można kupić nową sprężarkę o 2x większej wydajności i bez zabawy w smarowania ciśnieniowe i chłodzenie wodą. Dzięki za odpowiedź.

Z "nowymi" budżetowymi też uważaj, ich wydajność jest sztucznie podniesiona poprzez wysokie obroty a jakość wykonania stoi na żenująco niskim poziomie i nikogo nie dziwi już sworzeń tłoka pracujący bezpośrednio w korbowodzie...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam ponownie!

Dziękuje za poprzednie odpowiedzi. Posiadam jeszcze jedną sprężarkę którą rozebrałem. Nie wiem dokładnie jaki to model ponieważ tablica znamionowa już nie istnieje. Jest to konstrukcja praktycznie taka sama jak poprzednia z tym że głowica chłodzona jest powietrzem. Jest ona w zdecydowanie lepszym stanie.

Na cylindrach widoczne są niedoskonałości ale pod palcem ich nie czuć, nie są to wżery. W obydwu cylindrach występuje pojedynczy skok wyczuwalny pod palcem i widoczny na zdjęciu.
    Zawory są nowe, wszystkie gwinty całe. Głowice oceniam na stan bdb.
    Tłoki nowe, nominalne.
    Wał wydaje się być w stanie bdb. Pod palcem brak wyczuwalnych nierówności.
    Po ściągnięciu pierścienia z tłoka i wsadzeniu do cylindra przerwa wynosi między 0.19 (szczelinomierz wchodzi luźno) a 0.20 (ciasno).

Prezentuje kilka zdjęć a z nimi pytania:
    - Widoczne na zdjęciu panewki w obudowie posiadają wyraźne rysy. To jest duży problem, należy wymieniać? Niestety, nie idzie jej dostać na wymianę. Są jakieś alternatywy?
    - Na zdjęciach widać również panewki z tłoków. Prosił bym o ocenę stanu. Jak widać różnią się kolorami, jedna jest tak jakby ciemniejsza (brązowa?) a druga jasna w kolorze stalowym. Czym to może być spowodowane, czy przeszkadza w eksploatacji?
    - Czy szczelina jest odpowiednia, tzn. jaką najlepiej powinna mieć wartość? Czy przy takim luzie będzie jakakolwiek kompresja?
    - Czy taki stan cylindra może być i ten skok nie będzie przeszkadzał?

Proszę o odpowiedź, jakieś wskazówki i uwagi.

Panewki na obudowie
    Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Panewki tłokowe
    Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.Sprężarka dwutłokowa (HS21?) analiza i ocena stanu, czy warto regenerować.

Cylinder

Wał

Zawory w głowicy

Szczelina na pierścieniu
  • Poziom 36  
    Niestety ale w tej sprężarce nie ma nic dobrego, panewki jedne jak i drugie do wyrzucenia, wał do szlifu, z tego co widać i o ile nie jest to brud to cylinder ma ubytki i próg? Należy go przemierzyć średnicówką. Szczelina na pierścieniach nic nie mówi tym bardziej że włożyłeś go tam gdzie w gruncie rzeczy cylinder nie pracuje i zachowuje nominalny wymiar.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za porady. Rzeczywiście mierzyłem w złym miejscu. W środku cylindra przerwa wynosi 0,36mm. Te plamy na cylindrze to nie brud, nie są wyczuwalne ale są to jakieś "skazy" w materiale. Średnicówki niestety nie mam żeby zmierzyć skok. W takim razie nie opłaca się za to zabierać, pozostaje złomowanie.