Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Man TGL 12.240 Manual - Dziwne odłgosy z okolic skrzyni biegów i sprzęgła, "

01 Sep 2018 19:44 783 3
 • Level 15  
  Problem jest natury (jak sądzę) czysto mechanicznej i dlatego ciężko go będzie mi opisać, ale:
  Wymienialiśmy sprzęgło w Manie TGL, ponieważ klient miał wrażenie, że pedał ciężko chodzi i wyczuwa "pierwsze oznaki zużycia". Po rozebraniu docisk, tarcza i koło zamachowe poszło do regeneracji, natomiast założono nowe łożysko oporowe Sachsa i małe z FAG'a. Po złożeniu sprzęgło działa bez zarzutu - biegi wchodzą bez zgrzytu, rusza płynnie. Co jest natomiast nie tak? Podczas pracy na biegu jałowym i puszczonym sprzęgle coś ewidentnie "rzęzi", natomiast przy wciśniętym sprzęgle dźwięk ustaje. Próbowałem przy pomocy TEXY zwrócić uwagę na prędkość wałka skrzyni i silnika: przy powolnym wciskaniu sprzęgła obroty skrzyni się nagle zerują, ale dźwięk "rzężenia" nie ustaje, a jedynie cichnie - dopiero przy mocno wciśniętym pedale się uspokaja.

  I teraz pytanie, co to może być? Czy łożysko oporowe w sprzęgle podczas puszczenia może się tak odzywać, albo małe na wałek? Czy może skrzynia rzęzi i z jakiegoś powodu po wymianie sprzęgła się uaktywniła? Wcześniej tego nie zaobserwowano. Jakieś sugestie?
 • Level 23  
  Łożysko wałka sprzęgłowego.
 • Level 15  
  Niestety dokładnego rozwiązania nie podam. Tarcza sprzęgła została wymieniona na nową (jedna diagnoza), a skrzynia poszła do regeneracji - głownie wymieniono łożyska i wałek sprzęgłowy (druga diagnoza). Problem ustał.