Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wyświetlacz E-ink WaveShare - kilka pytań

crisu123 01 Wrz 2018 23:26 300 7
  • #1 01 Wrz 2018 23:26
    crisu123
    Poziom 3  

Witam,
    planuję zrobić urządzenie przenośne i zastosować ekran e-ink, aby zminimalizować zużycie energii (i pobawić się nową technologią).
    Ekran ten to Waveshare 1.54 cale, czarno-biały, bez modułu (bez tej niebieskiej płytki pcb) (ze względu na ilość pkt nie mogę umieszczać linków...).
    I mam następujące pytania:
    1. Chciałbym aby wymiary urządzenia były jak najmniejsze i dlatego chciałbym nie stosować dodatkowego modułu (który dodatkowo zwiększa cenę), aby móc skorzystać z tego ekranu, a podobno obsługuje SPI (w sensie ekran z wbudowanym kontrolerem)... Schemat znalazłem w dokumentacji, ale czy ktoś wie, gdzie kupię gniazdo , aby podpiąć taśmę sygnałową (24 piny, szerokość pinu 0,35 mm, przynajmniej tak zrozumiałem z dokumentacji)?
    2. Podobno SPI tutaj jest jakieś dziwne, jedno kierunkowe. I pytanie brzmi: czy bez problemu będzie można go używać z STM32 korzystając z wbudowane SPI czy będę musiał programowo to jakoś obsłużyć?
    3. Chciałbym nocą móc także nocą odczytywać zawartość ekranu, np. wykorzystując doświetlającą diodę LED. Z tego co mi wiadomo ekran taki nie jest nawet trochę przeźroczysty i musiałbym podświetlać go z góry i pytanie brzmi: jak to zrobić by podświetlenie było w miarę jednorodne na całym ekranie, by to jakoś wyglądało? Zastosować jakieś szkiełko dyfuzyjne? Jeśli tak, to gdzie je znajdę, albo jak to się fachowo nazywa, bym mógł poszukać ;) Czy taka warstwa nie spowoduje że obraz będzie niewyraźny?
    4. Czy ktoś spotkał się w sprzedaży panel dotykowy pojemnościowy tych wymiarów (kwadratowy, 1,54 cala)? Bo nie potrafię takiego znaleźć, a przecież tyle urządzeń jest teraz dotykowych...
    Z góry dziękuję za odpowiedź,
    pozdrawiam :)

0 7
  • Pomocny post
    #2 02 Wrz 2018 10:03
    Mscichu
    Poziom 15  

1. To jest gniazdo 24 pin 0,5mm chociażby tutaj masz opisane:
    https://www.waveshare.com/w/upload/5/5b/1.54inch_e-Paper_Schematic.pdf
    2. Nie uruchamiałem tych wyświetlaczy, ale na youtube są filmy gdzie na STM32 uruchamiają oraz po szybkim przejrzeniu biblioteki arduino wydaje mi się, że nie będzie problemów:
    https://hackaday.io/project/20195-elph-skin/log/59487-testing-images-on-an-epaper-display
    https://www.waveshare.com/wiki/1.54inch_e-Pap...dule#Working_with_the_STM32_development_board
    3. Gdyby takie podświetlanie było proste to w każdym czytniku by się znalazło. Co prawda masz tutaj zaledwie 1,5" więc powinno wystarczyć w miarę równomierne doświetlenie po obwodzie na odpowiedniej wysokości pod odpowiednim kątem. Tutaj niestety bez prób nikt Ci nie powie co będzie najlepsze w stosunku cena/jakość. Podobnie podświetlane były kiedyś klawiatury jak nie było podświetlania od spodu
    4. Panele są dostępne np na aliexpress po ok 20$

0
  • #3 02 Wrz 2018 10:41
    ptt4
    Poziom 2  

@Mscichu Te linki dotyczą modułu a nie gołego wyświetlacza.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Wrz 2018 12:44
    Mscichu
    Poziom 15  

ptt4 napisał:
    @Mscichu Te linki dotyczą modułu a nie gołego wyświetlacza.

To jest pierwszy lepszy z brzegu link z opisem złącza. Z drugiej strony wystarczy przecież zajrzeć do noty katalogowej wyświetlacza: https://www.waveshare.com/w/upload/7/77/1.54inch_e-Paper_Datasheet.pdf
    Kolejną sprawą byłby sens produkcji mało używanych wyświetlaczy w tym samym rozmiarze z różnymi złączami.

0
  • #5 06 Wrz 2018 12:22
    crisu123
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedzi ;)
    Trochę lipa z tymi panelami dotykowymi, aż 20$ jak sam wyświetlacz kosztuje grosze, to troszkę przesada... i do tego z tego co tam widziałem, są już z całym przodem jakby od jakiegoś urządzenia, a mi by zależało, żeby były w wielkości ekranu, gdyż z przodu chciałbym jeszcze domontować czujniki.
    A czy jeśli zastosowałbym przyciski dotykowe zamontowane pod tym ekranem to to by działało, czy już nie dałoby rady? Podobno taki przycisk dotykowy wykrywa dotyk przez 1 cm szkła, bądź 5 mm plastiku (a ten panel ma 1 mm grubości) ...

0
  • Pomocny post
    #6 06 Wrz 2018 12:35
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

crisu123 napisał:
    A czy jeśli zastosowałbym przyciski dotykowe zamontowane pod tym ekranem to to by działało,

Wątpię... szyba to szyba, a w wyświetlaczu są jednak elektrody, sygnały, pola - na 99% będzie to zakłócało pracę czujnika dotykowego.

0
  • #7 06 Wrz 2018 12:59
    Mscichu
    Poziom 15  

Wydaje mi się, że widziałem gdzieś projekt z wykorzystaniem OLED'a jako przycisk dotykowy więc można spróbować. Bardziej martwiłbym się o położenie kapsułek z "atramentem" w wyświetlaczu.

0
  • #8 12 Wrz 2018 11:22
    crisu123
    Poziom 3  

No cóż, to będę musiał zrezygnować z dotykowego interfejsu i pól dotykowych pod ekranem. Dzięki Panowie za pomoc.
    Pozdrawiam :)

Dodano po 1 [minuty]:

Temat zamknięty.

0