Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Baofeng UV-5R 5 W do 8 W - jak zwiększyć moc?

Przemek52o 02 Wrz 2018 02:01 1047 16
  • #1 02 Wrz 2018 02:01
    Przemek52o
    Poziom 3  

Jak zmienić moc ww. radia? Sprzedawane są w dwóch odmianach 5 W i 8 W. Czy można - jeśli to tak, to w jaki sposób (nawet najbardziej nieopłacalny) - zmienić moc na jeszcze wyższą?

0 16
  • #2 02 Wrz 2018 09:11
    arturavs
    Poziom 39  

Zacznijmy od tego, że to nie jest PMR. Co nie znaczy, że w tym paśmie nie pracuje.

Od strony technicznej należałoby wymienić stopień końcowy nadajnika.
    Ani to proste, ani łatwe. Montaż SMT, małe elementy, łatwo coś uszkodzić.
    Do tego trzeba odpowiednio dobrać elementy do nowej końcówki.

Przemek52o napisał:
    Sprzedawane są w dwoch odmianach 5 i 8 W.

I właśnie różnią się stopniem końcowym. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu marnie to widzę.

Przemek52o napisał:
    Czy można jeśli to tak to w jaki sposób nawet najbardziej nie opłacalny zmienić moc na jeszcze wyższą?

Po co podwyższać moc? Lepiej zmienić antenę.

0
  • #3 02 Wrz 2018 11:45
    Przemek52o
    Poziom 3  

No dobra dzięki za wyjaśnienie wszystkiego.
    W takim razie czy jest jakaś godna polecenia antena?
    Dodam że nie może to być antena kierunkowa.

0
  • #5 02 Wrz 2018 13:08
    JacekCz
    Poziom 36  

Przemek52o napisał:
    Jak zmienić moc ww. radia? Sprzedawane są w dwóch odmianach 5 W i 8 W. Czy można - jeśli to tak, to w jaki sposób (nawet najbardziej nieopłacalny) - zmienić moc na jeszcze wyższą?

Podwojenia mocy praktycznie się nie odczuwa w zasięgach. To nie działa tak jak myślisz.

0
  • #6 02 Wrz 2018 22:14
    Przemek52o
    Poziom 3  

JacekCz napisał:

Podwojenia mocy praktycznie się nie odczuwa w zasięgach. To nie działa tak jak myślisz.

Rozumiem, więc jak to wygląda?
    Nie ukrywam że jestem zielony i ciekawy za razem.

Może jest coś co przebije w/w sprzęt
    Chodzi mi o maksymalny zasięg, ponieważ często muszę pokonać różne dystanse
    A telefoniczna "konferencja" nie wchodzi w grę.

0
  • #7 03 Wrz 2018 07:36
    arturavs
    Poziom 39  

Zobacz:

https://pl.wikipedia.org/wiki/S-meter

Skala nie jest liniowa. Żeby podnieść o 1S u odbiorcy, trzeba co najmniej dwukrotnie zwiększyć moc.
    W praktyce zmiana z 5W na 8W, dla korespondenta będzie niezauważalna.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Nie wypisuj głupot.

0
  • #8 03 Wrz 2018 19:26
    Przemek52o
    Poziom 3  

W takim razie co do doboru sprzętu czy w/w baofeng nie był by słabszy niż jego "młodszy brat" Baofeng F8HP?

Poszukuje czegoś o co będzie miało dużo możliwości i funkcjonalne.

Jesli był by taki sprzęt, który będzie miał możliwość pracować również na paśmie CB.

Czy takie urządzenie w ogóle istnieje?

0
  • #9 05 Wrz 2018 12:44
    Olek II
    Moderator

Nic nie piszesz czy to ma być ręczniak, czy może być coś większego do samochodu. Możesz do tego ręczniaka bez ingerencji do układu, dorobić lub dokupić dodatkowy wzmacniacz mocy. Nie są to zaporowe ceny. Można zrobić na jednym tranzystorze jakimś np. KT92..., moc będzie ok 30W. Schematy w sieci. Tylko trzeba określić w jakim zakresie częstotliwości ma to pracować. Na pewno jeden wzmacniacz nie będzie pracował tak szeroko od pasma CB do 140MHz.

0
  • #10 05 Wrz 2018 14:20
    Novile
    Poziom 33  

Przemek52o napisał:
    Nie ukrywam że jestem zielony i ciekawy za razem.

Może jest coś co przebije w/w sprzęt
    Chodzi mi o maksymalny zasięg, ponieważ często muszę pokonać różne dystanse
    A telefoniczna "konferencja" nie wchodzi w grę.
    I co zamierzasz nadawać z tego Baofenga? Rozumiem, że posiadasz odpowiednie zezwolenie na nadawanie z tego radiotelefonu? To nie jest CB radio ani PMR że można sobie bez licencji na tym gadać. O mocy nawet nie wspomnę. Jak nie masz licencji to zapomnij o tym Baofengu.

2
  • #11 05 Wrz 2018 20:54
    Przemek52o
    Poziom 3  

Novile napisał:
    I co zamierzasz nadawać z tego Baofenga?

Nie zmierzam póki co nadawać, narazie tylko nasłuchiwać.

Novile napisał:
    Rozumiem, że posiadasz odpowiednie zezwolenie na nadawanie z tego radiotelefonu?

Jak wiadomo licnejca jest potrzebna do nadawania. Na egzamin dot. Licencji krótkofalatskiej zapisany jestem na styczeń 2019

Novile napisał:
    To nie jest CB radio ani PMR że można sobie bez licencji na tym gadać.
    Poszukuje czegoś takiego bo zmusza mnie do tego praca. Szukam sprzętu który będę mógł zabrać ze sobą do ciężarówki i z współpracownikami wymieniać informacje (jak wcześniej pisałem na dużych dystansach). Z racji iż sprzęt taki każdy ma swój szukałem czegoś co będę mógł wykorzystać również do krotkofalarstwa gdy w/w licencje odbiorę.

Dodano po 20 [minuty]:

Olek II napisał:
    Nic nie piszesz czy to ma być ręczniak, czy może być coś większego do samochodu.

Jako iż w nie długim okresie czasu odbiorę licencje krótkofalarską chce żeby ów sprzęt obsługiwał pasmo (amatorskie) krótkofalatskiej.
    Również chciałbym używać go w ciężarowe jako cb (o ile da radę).
    A po wyjściu odkręcić antenę(w ciężarowce mogę ją wypuścić dosc wysoko) i wkręcić nieco mniejsza, przełączyć się na pasmo PMR aby skontaktować się z zespołem.
    Musi więc to być radio ręczne.

Dodano po 2 [minuty]:

Wiem, że używanie PMR o tak wysokiej mocy jest w świetle prawa zabronione.
    Zdaję sobie z tego sprawę i robię to na własną odpowiedzialność.

0
  • #12 05 Wrz 2018 21:44
    gumisie
    Poziom 39  

Przemek52o napisał:
    Wiem, że używanie PMR o tak wysokiej mocy jest w świetle prawa zabronione.
    Zdaję sobie z tego sprawę i robię to na własną odpowiedzialność.
    Więc zapewne wiesz również że nadawanie na pasmach zastrzeżonych jest zabronione.
    Zwiększenie mocy TX z 5W na 8W o ile byłaby taka możliwość, poza zwiększeniem poboru prądu z akumulatora niczego innego nie zmieni.

Przemek52o napisał:
    Poszukuje czegoś takiego bo zmusza mnie do tego praca. Szukam sprzętu który będę mógł zabrać ze sobą do ciężarówki i z współpracownikami wymieniać informacje (jak wcześniej pisałem na dużych dystansach)
    Wykupić licencję na dane pasmo komercyjne.

0
  • #13 05 Wrz 2018 22:53
    Przemek52o
    Poziom 3  

gumisie napisał:
    Więc zapewne wiesz również że nadawanie na pasmach zastrzeżonych jest zabronione.

Tak, to wiem.
    gumisie napisał:
    Wykupić licencję na dane pasmo komercyjne.

Miałem w planach i wszystkie "za" były zdeklasowane przez "przeciw".

0
  • Pomocny post
    #14 05 Wrz 2018 23:32
    c2h5oh
    Moderator

Kup sobie radio u nich i będziesz miał 5W legalnie z pozwoleniem:
    https://www.navcomm.eu/pl/
    Zwiększenie mocy do 8W poza zajeżdżeniem akumulatorka nic nie zmieni.
    By sygnał u korespondenta wzrósł o 1S musisz zwiększyć moc nadajnika czterokrotnie.
    Wszystko w temacie i nic więcej nie zrobisz.

0
  • #15 07 Wrz 2018 23:56
    Przemek52o
    Poziom 3  

Okej załóżmy, że cb radio zamontowane w ciężarowe już.
    Ręcznego cb nie potrzebuje w takim razie.
    Jako iż w ręce wpadło mi amatorskie radio krotkofalowe to kolejny punkt z mojej nie precyzyjnej listy może dopaść.
    Zostala teraz kwestia PMR jaki model będzie oferował największy zasięg w swojej cenie.
    (Co do Baofenga nie jestem do niego przekonany są/mogą być radia dużo lepsze)

Jakie radio jest godne polecenia oprócz tego Baofenga, które zapewni mi jak najlepszy zasięg?
    Dodam że chce kupić dwie sztuki (a jeśli sprawdzi się, to wtedy zaopatrzyć cały zespół w taki sprzęt)

0
  • Pomocny post
    #16 08 Wrz 2018 02:12
    c2h5oh
    Moderator

Przemek52o napisał:
    ... Zostala teraz kwestia PMR jaki model będzie oferował największy zasięg w swojej cenie...

PMR to 0,5W. Nie poszalejesz z tą mocą.
    Przemek52o napisał:
    Jakie radio jest godne polecenia oprócz tego Baofenga, które zapewni mi jak najlepszy zasięg?...

W linku który Ci podałem znajdziesz radia które mają 5 a nawet 10W mocy i są legalne (z pozwoleniami).
    "NC-900 to kolejna generacja duo-banderów, czyli dwuzakresowych radiostacji noszonych firmy NAVCOMM. W porównaniu do dwuzakresowców serii TK-890, NC-900 oferuje przede wszystkim większą moc nadajnika (10W) i o 60% pojemniejszą baterię (2600mAh)"
    Nic innego legalnego nie znajdziesz.

0
  • #17 08 Wrz 2018 08:17
    Przemek52o
    Poziom 3  

Dziękuję wszystkim za czynny udział i pomoc mi.
    Temat do zamknięcia.

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuję bardzo raz jeszcze.

0