Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór silnika DC do sterowania zamknięciem pojemnika

02 Sep 2018 11:44 258 6
  • Level 2  
    Witam

Robię układ sterowany mikrokontroletem. Mikrokontroler ma sterować otwieraniem i zamykaniem przesłony niewielkiego (0,5 l) pojemnika z wodą w trybie 0-1 (całkowicie zamknięty-calkowicie otwarty). Wylot z pojemnika będzie niewielki, średnica ok. 5 mm.

Jakiego silnika mogę do tego użyć? Zależy mi na tym, żeby silnik był możliwie najtańszy, a napięcie znamionowe nie przekraczało 5V (najlepiej 3 V).
    Niestety nie znam się na tyle na silnikach, żeby wybrać coś konkretnego. Znam zasadę działania wszystkich silników - podejrzewam, że najlepszy byłby silnik krokowy. Może jednak ktoś podpowie lepsze rozwiązanie?

Na dobrą sprawę przesłona pojemnika może się jedynie przesuwać. Może jakiś gotowy pojemnik z przesłoną aktywowaną impulsem elektrycznym - elektromagnes?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    Level 12  
    Do takiego zastosowania polecam serwomechanizm modelarski tak jak napisał kolega powyżej - ma przekładnię + silnik z kontrolą położenia + sterownik. Na wał serwa zakładasz dźwigienkę (są czasami w zestawie z serwem), łączysz ze swoją klapką za pomocą np kawałka pręta albo drukujesz potrzebny element na drukarce 3d.

Silnik krokowy małej wielkości jest raczej słaby bez zastosowania przekładni. Musiałbyś też stosować mikrokrok żeby nie szarpało wałem.

Serwo sterujesz szerokością impulsu z mikrokontrolera - 1 pinem.

Zobacz model: Serwo MG996R, ma metalowe trybiki w środku i działa w miarę ok jak za tą cenę (~25zł w Polsce).
    Są też miniaturowe modele z plastikowymi trybikami w cenie od kilku zł.

Pozdrawiam
  • Level 2  
    Dzięki za pomoc. Nie mam doświadczenia w serwomechanizmach. Dlatego nie wpadłem na to w pierwszej kolejności. Do głowy przyszedł mi silnik krokowy ze względu na kroki symulujące dzialanie 0/1 oraz łatwość sterowania.

Doczytam i popracuję nad tym dalej.

Pozdrawiam!
  • Level 19  
    Sterowanie serwem wcale nie jest trudne, nawet można użyć starego, poczciwego NE555.Ale od czego masz procesor :D . Może Ci spasuje coś takiego: kit AVT-364
  • moderator of Robotics
    Bez problemu też kupisz razem z serwem, tzw. Tester do serw, który potrafi sterować serwem proporcjonalnie. Wystarczy w tym układzie zastąpić potencjometr sterujący, przełącznikiem z odpowiednio dobranym rezystorem. Wystarczy zmierzyć wartość potencjometru przy krańcowych położeniach serwach.

Tester można kupić już od 15 zł. Serwo trzeba niestety dobrać do mechanizmu. Musisz znać siłę działającą na ramię. Moment obrotowy serwa podaje się dla długości dźwigni 1 cm od środka. Im dźwignia dłuższa, tym siła mniejsza. Może się więc okazać, że potrzebne jest serwo wyższej klasy o momencie kilku kilogramów, żeby zdołało utrzymać nacisk pół kilograma, na dłuższej dźwigni.
  • Level 42  
    Madrik wrote:
    Moment obrotowy serwa podaje się dla długości dźwigni 1 cm od środka. Im dźwignia dłuższa, tym siła mniejsza. Może się więc okazać, że potrzebne jest serwo wyższej klasy o momencie kilku kilogramów, żeby zdołało utrzymać nacisk pół kilograma, na dłuższej dźwigni.

Jak moment to nieważne na jakiej długości dźwigni. Przecież moment to siła x ramię i jego jednostką nie jest kg, ani kG tylko iloczyn jednostek siły i długości. Np. Nm w SI, czy kGm w starych jednostkach.