Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pozostałości topnika na rurach

02 Sep 2018 12:30 408 5
  • Level 9  
    Witam,
    Zabieram się za izolowanie rur CO w nowej instalacji, ale zauważyłem, że prawie wszystkie połączenia są niewyczyszczone z nadmiaru topnika. Instalację robiła renomowana firma i nie wiem, czy te opaćkane rury to jakiś feler i czy to im nie szkodzi. Jak na to wsadzę otulinę, to nie będzie widać, ale wolałbym być pewny, że ten topnik już nie reaguje i nie zżera tych rur :cry: ? Poza tym mógłbym to wyczyścić, gdybym wiedział czym?
    Poza tym w instalacji znalazłem taki element - nie wiem co to jest?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 40  
    Topik na dłuższą metę nie powinien zrobić tym rurom krzywdy (zbyt duża ilość miedzi w stosunku do topika) ale z samego względu estetycznego powinni go wyczyścić. Denaturat powinien wystarczyć. Na ostatnim zdjęciu jest zawór zwrotny.
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 37  
    Witam, mega estetyczne te luty nie są jak przedmówca napisał. Nie wiem do czego służy czarny przewód przypięty za pomocą opaski do kabli który styka się z rurą? Ta rura miedziana to centralne ogrzewanie mniemam? Jeśli tak dobrze jest go odpiąć od rury i podczepić na izolację, nie jest wskazane by przewód stykał się z ciepłą rurą.
    Pozdrawiam.
  • Level 32  
    Nie wyczyścisz tego dokładnie bo to nie topnik tylko pasta lutownicza czyli topnik +kulki cyny , dali jej za dużo cyna się roztopiła i połączyła z miedzią, trzeba by to szlifować mechanicznie np włókniną ścierną jak chciałbyś czystą miedż, resztki topnika z pasty usuniesz zwykłą szmatą jak instalacja się rozgrzeje do parudziesięciu stopni - na dobrą sprawę mogli to zrobić wykonawcy podczas prób szczelności.
  • Level 9  
    strucel wrote:
    Nie wyczyścisz tego dokładnie bo to nie topnik tylko pasta lutownicza czyli topnik +kulki cyny , dali jej za dużo cyna się roztopiła i połączyła z miedzią, trzeba by to szlifować mechanicznie np włókniną ścierną jak chciałbyś czystą miedż, resztki topnika z pasty usuniesz zwykłą szmatą jak instalacja się rozgrzeje do parudziesięciu stopni - na dobrą sprawę mogli to zrobić wykonawcy podczas prób szczelności.
    Ale dalej nie wiem, czy to co wyciekło i szpeci połączenia żre te rury, czy nie? Czy jak nie wyczyszczę zacznie szybciej przeciekać, czy nie? Denaturatem ani rozcieńczalnikiem do farb nie puszcza. Nie złazi też po przetarciu zmywacza do etykiet :cry: Chyba to zostawię, choć mnie to wkurza.