Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opinia

TechEkspert 02 Wrz 2018 17:57 4269 29
  • Miernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opinia
    Przyrząd LC100-A umożliwia pomiar pojemności lub indukcyjności. Według opisu miernik posiada zakresy pomiarowe pokrywające 1pF-100mF (minimalna rozdzielczość 0.01pF) i 1uH-100H (minimalna rozdzielczość 1nH). Dokładność pomiaru 1% dla C: 1pF-1uF, L: 1uH-1H, 5% dla C: 1uF-100mF, L: 1nH-1uH, 1H-100H. Zasilanie 5V złączem DC lub mini USB co pozwoli na łatwe wykorzystanie USB w laptopie lub ładowarki do telefonu, pobór prądu ~20mA.
    Urządzenie posiada dość "oldschoolowy" wygląd, mechaniczne bistabilne przyciski sterujące, oraz dwurzędowy alfanumeryczny wyświetlacz LCD z podświetleniem.

Przycisk Zero - wyzerowanie wskazania, wyeliminowanie wpływu pojemności lub indukcyjności przewodów pomiarowych. Podczas pomiaru pojemności zerowanie na rozwartych sondach, pomiar indukcyjności zerowanie przy zwartych sondach pomiarowych.
    Przełącznik L/C - przełączenie funkcji pomiaru indukcyjności i pojemności.
    Przełącznik Hi.C - wybór zakresu pomiarowego pojemności 0.01pF-10uF lub 1uF-100mF.
    Przełącznik Hi.L - wybór zakresu pomiarowego indukcyjności 1nH-100mH lub 1uH-100H.
    Przycisk Func - wyświetlenie częstotliwości wykorzystywanej przy pomiarze.

Wasze wypowiedzi w temacie będą miały wpływ na to czy miernik LC100-A będzie miał szansę trafić do gadżetów elektroda.pl

Zaletą urządzenia jest ciągłe, szybkie odświeżanie wyniku pomiaru i duża rozdzielczość pomiarów, to pozwala np. sprawdzenie zakresu zmian pojemności trymera.

Miernik radzi sobie z małymi wartościami pojemności i indukcyjności, których nie wykrywa np. popularny tester M328, który gościł w gadżetach elektroda.pl. Jednak tester M328 dostarcza więcej informacji o testowanych elementach (np. ESR i rezystancja uzwojenia), oraz testuje więcej elementów np. półprzewodniki.

Pomiar pojemności kondensatora 330nF na zakresie małych pojemności daje błędne wskazanie, przy pomiarze dużych pojemności wynik pomiaru jest prawidłowy.

Problemy z pomiarem pojemności ~100nF na zakresie małych pojemności, to moim zdaniem wada tego urządzenia. Nie wiem czy dotyczy to mojego egzemplarza, czy też jest to problem tej konstrukcji?

Miernik pozwala na pomiar dużych wartości indukcyjności, przykładowo pomiar uzwojenia transformatora sieciowego:

Miernik oparty jest o mikrokontroler STM8, na płytce pod wyświetlaczem znajduje się jedno nieopisane złącze, oraz drugie wyglądające na UART. Brak informacji o możliwościach wykorzystania tych złącz. Po podłączeniu się do UART okazuje się, że miernik przesyła dane o pomiarach z prędkością 57600b/s. Gdy wyświetlacz wskazuje 0, na UART zobaczymy 10 zer "0000000000", jeżeli wyświetlacz wskazuje 1.23pF to na UART pojawia się "3210000000". Co ciekawe gdy na wyświetlaczu zobaczymy np. 1324pF to na UART pojawia się "9242310000" czyli dwie dodatkowe cyfry 2 i 9. W przypadku zakresu dużych pojemności, wskazanie 0.31uF prezentowane jest jako "1300000000".

Poniżej porównanie wskazań LC100-A z innymi przyrządami.
    Pojemność:
    Miernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opinia
    Mój egzemplarz ma problemy z pomiarem na zakresie małych pojemności, dysponujemy rozdzielczością natomiast jest problem z dokładnością,
    pojemności w okolicach 100nF i wzwyż są już silnie zafałszowane.

Indukcyjność:
    Miernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opinia
    Pomiar indukcyjności wydaje się działać znacznie lepiej.

Miernik LC100-A może być ciekawym uzupełnieniem posiadanego wyposażenia warsztatu, jednak gdybym musiał wybierać to wolałbym tester M328 oferujący więcej funkcji. Dla kogo taki miernik LC może być ciekawą propozycją lepszą niż M328?
    Może dla osób zajmujących się czymś "mocno analogowym" np. audio, albo krótkofalarstwo?
    Co o tym myślicie? Gdzie widzicie zastosowanie dla LC100-A?

Czy miernik LC100-A powinien trafić do gadżetów elektroda.pl?

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 02 Wrz 2018 18:07
    Rezystor240
    Poziom 34  

TechEkspert napisał:
    Czy miernik LC-100A powinien trafić do gadżetów elektroda.pl?

Oczywiście powinien trafić do sklepu gadżetów.

Super przyrząd pomiarowy.

• #3 02 Wrz 2018 18:10
    TechEkspert
    Redaktor

@Rezystor240 czy miałeś okazję z niego korzystać?
    Podoba mi się szeroka "dynamika" zakresów, rozdzielczość i szybkość odświeżania,
    ale martwią mnie zakłócenia na zakresie małych pojemności.
    Czy ktoś trafił na taki problem?
    Muszę się temu bliżej przyjrzeć.

• #4 02 Wrz 2018 18:14
    Rezystor240
    Poziom 34  

TechEkspert napisał:
    @Rezystor240 czy miałeś okazję z niego korzystać?

Osobiście nie, lecz po recenzji spodobał mi się.
    Chętnie go zakupię jak będzie dostępny w naszym sklepie.

• #5 02 Wrz 2018 18:24
    TechEkspert
    Redaktor

OK, dam znać gdy dowiem się coś więcej o wskazanych problemach z małymi pojemnościami.

Głosy za lub przeciw propozycji umieszczenia miernika w gadżetach można wpisywać w wątku,
    lub jeżeli jesteście za a nie macie nic do dodania to można kliknąć + w pierwszym poście tematu.
    Zobaczymy jaka będzie decyzja @gulson w sprawie przyszłego dołączenia tego miernika do gadżetów.

• #6 02 Wrz 2018 19:27
    maciej_333
    Poziom 34  

Problemy z małymi pojemnościami zostały przez mnie już przewidziane w innym temacie. Oczywiście pomiary pojemności już od 1 pF z rozdzielczością 0,01 pF to tylko żart. Chodzi tu o pojemności pasożytnicze i budowę kondensatora. Najłatwiej zmierzyć pojemność kondensatora ceramicznego o pojemności co najmniej kilkudziesięciu nF np. 10...100 nF. Wtedy nie dojdzie do zauważalnego zawyżenia wyniku przez pojemności pasożytnicze. Ponadto różne kondensatory zwijane stwarzają problemy z uwagi na ich rezystancje i indukcyjności pasożytnicze. Powinno się dla nich stosować niższą częstotliwość pomiarową.

STM8 to "zwykły" mikrokontroler, który można normalnie programować. Istnieje zatem możliwość stworzenia alternatywnego firmware, jakby się komuś chciało narysować schemat. Jednak poprawy parametrów bym się nie spodziewał.

Moim zdaniem wśród gadżetów dostępnych za punkty nie ma nic ciekawego. Obecność tego urządzenia w tym zbiorze może coś minimalnie poprawi.

• #7 02 Wrz 2018 20:21
    japko1024
    Poziom 17  

Ma ktoś schemat tego urządzenia? Chciałem skonstruować miernik indukcyjności, bo mój multimetr nie potrafi jej mierzyć, tylko pojemność. Czy to działa na zasadzie pomiaru częstotliwości drgań rezonatora LC po wyłączeniu jego zasilania?

• Arrow Multisolution Day
  • #8 02 Wrz 2018 20:29
    maciej_333
    Poziom 34  

japko1024 napisał:
    Ma ktoś schemat tego urządzenia? Chciałem skonstruować miernik indukcyjności, bo mój multimetr nie potrafi jej mierzyć, tylko pojemność. Czy to działa na zasadzie pomiaru częstotliwości drgań rezonatora LC po wyłączeniu jego zasilania?

Możliwości jest kilka, ale raczej większość pomiarów jest realizowana w tym stylu: Link.

• #9 02 Wrz 2018 20:36
    AGrodecki
    Poziom 14  

Urządzenie o takiej konstrukcji mierzy "coś" a nie pojemność czy indukcyjność. To może być traktowane wyłącznie w charakterze zabawki, przydatne (ewentualnie) dla absolutnie początkującego radioamatora. Z uwagą, że nawet oni nie powinni po coś takiego sięgać.

Zaczynam się poważnie zastanawiać, co się w ogóle dzieje z tym portalem? Że pojawiają się tu na pierwszej stronie wątki o takich ŚMIECIACH, z błogosławieństwem kierownictwa. I tu zapanowała moda na równanie w dół?

• #10 02 Wrz 2018 20:46
    AGrodecki
    Poziom 14  

Nie licz na poparcie. Jesteś w przerażająco małej mniejszości. Musisz zakładać, że kiedy prezentujesz opinię albo nie ma odzewu albo jest negatywny.
    Ten świat się nieustannie zmienia. Ale bynajmniej nie na korzyść, w tym przypadku. I nie jest to pitolenie starego zgreda, dinozaura, za którego czasów wszystko było (oczywiście) lepsze.
    Analizując to co było (na podstawie zapisanych faktów a nie ułomnej pamięci) oraz to co jest a także zarysowujący się trend przyszłościowy stwierdzam, że nie widzę światełka nadziei. Przynajmniej nie w polskojęzycznym świecie. Wiosna już była.

• #11 02 Wrz 2018 22:50
    TechEkspert
    Redaktor

@maciej_333 , @AGrodecki a jakie urządzenia zamiast M328 i LC100-A polecacie dla początkujących elektroników?

@japko1024 jak to bywa w przypadku takich chińskich gadżetów brakuje schematu, czasami instrukcji. Schemat można by pozyskać przez reverse engineering, chociaż aby zbadać podstawowe bloki funkcjonalne pełny schemat nie będzie koniecznie potrzebny. Jeżeli chciałbyś pozyskać prosty miernik indukcyjności i nie tylko to w gadżetach https://www.elektroda.pl/rtvforum/shop.php jest jeszcze M328: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3354445.html

Natomiast gdybyś chciał zrobić prosty miernik indukcyjności, wykorzystujący jako "wyświetlacz" np. miliwoltomierz to na forum jest kilka schematów, np. tutaj pierwszy link z wyszukiwarki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1972490.html

• #12 02 Wrz 2018 23:15
    maciej_333
    Poziom 34  

TechEkspert napisał:
    @maciej_333 , @AGrodecki a jakie urządzenia zamiast M328 i LC100-A polecacie dla początkujących elektroników?

To nawet nie chodzi o to co można tu polecić. Moja wypowiedź związana jest z całokształtem serii ostatnich artykułów odnośnie recenzji jakichś dalekowschodnich modułów. Tu chodzi o poziom i fachowość tego portalu.

Problem z tanimi namiastkami przyrządów pomiarowych jest taki, jak zauważył kolega AGrodecki. Niby coś mierzą, ale nie wiadomo co. Z recenzji wyraźnie wynika, że typ i pojemność kondensatora mają tu duże znaczenie.

Skoro fascynacja Aliexpress jest tak silna, to może jakaś sonda logiczna CMOS/TTL np. Link, lub Link ? Przydatny byłby tu też analizator stanów logicznych. Korzystam nawet z LA5016 o maksymalnej częstotliwości próbkowania 500 MHz. Wprawdzie to tylko udaje analizator i nie zawsze daje poprawne wyniki, ale działa dosyć dobrze. Np. z tego można wykonać tanio klon Saleae. Trzeba pamiętać o towarzyszących temu ograniczeniach. Możemy się też zresztą pobawić mikrokontrolerem Cypress.

• #13 02 Wrz 2018 23:37
    zgierzman
    Poziom 18  

TechEkspert napisał:
    Pomiar pojemności kondensatora 330nF na zakresie małych pojemności daje błędne wskazanie, przy pomiarze dużych pojemności wynik pomiaru jest prawidłowy.

Jak dla mnie, to nie do przyjęcia.
    Mając nieznany element muszę zgadywać, czy pomiar jest bliższy prawdy na małym, czy dużym zakresie. A chodzi o rząd wielkości.
    Na przykład kondensator bez oznaczeń: czy to mała pojemność na wysokie napięcie, czy odwrotnie, duża pojemność, ale kondensator na niskie napięcie? Bo gabaryt mierzonego kondensatora może być podobny...

Przyrząd ten, moim zdaniem, nie nadaje się do niczego:
    - nie pozwoli oszacować wartości nieznanego elementu
    - nie pozwoli dokładnie zmierzyć wartości, którą z grubsza znamy
    - jeśli nie mierzy kondensatorów, to dlaczego mam wierzyć, że mierzy cewki?

Kolegom dyskutującym o detalach pomiarów: "Chodzi tu o pojemności pasożytnicze i budowę kondensatora. Najłatwiej zmierzyć pojemność kondensatora ceramicznego o pojemności co najmniej kilkudziesięciu nF np. 10...100 nF." chciałbym przypomnieć, że w tym wypadku mówimy raczej o "neonówce", a nie precyzyjnym woltomierzu "True RMS".

Ale i tak, w przypadku prezentowanego urządzenia trudno powiedzieć, że łapie się choćby w kategorii "neonówka".

• #14 03 Wrz 2018 02:38
    AGrodecki
    Poziom 14  

maciej_333 napisał:
    To nawet nie chodzi o to co można tu polecić. Moja wypowiedź związana jest z całokształtem serii ostatnich artykułów odnośnie recenzji jakichś dalekowschodnich modułów. Tu chodzi o poziom i fachowość tego portalu.

Właśnie.
    A wracając do pytania, co to znaczy tani? To pojęcie względne. Miernik ma mierzyć a parametry pomiaru muszą być znane. Znajomość błędu pomiarowego to absolutna podstawa bez której o jakimkolwiek pomiarze w ogóle nie ma mowy. W przypadku elementów rlc niezwykle ważna jest także wiedza o metodologii pomiaru. Jeśli miernik nie spełnia tych warunków to tak jakby go nie było a wtedy nawet 5zł to są pieniądze wyrzucone w błoto.
    Mierniki rlc które nadają się do CZEGOKOLWIEK poniżej 500 zł nie występują w ogóle. Przynajmniej ja nie spotkałem.
    Np takie coś: https://www.ebay.pl/itm/LCR-meter-TH2821B-ind...573114?hash=item33f1f31a3a:g:7j0AAOSwMKpUZOpw
    Drogo? To nie argument. Potrzebujesz to zarób i kup.
    Szkoda ci kasy? To daj sobie spokój z elektroniką. Świat odetchnie z ulgą.

• #15 03 Wrz 2018 07:07
    zgierzman
    Poziom 18  

AGrodecki napisał:
    Potrzebujesz to zarób i kup.

Zdecydowanie przesadziłeś.

Każdy kupuje przyrządy jakich potrzebuje.
    Jeśli ktoś zarabia pomiarami na życie, to z pewnością kupi miernik dokładny, z certyfikatami kalibracji itp.
    Ale dla hobbysty niekoniecznie taki wydatek będzie zasadny - każdy powinien znaleźć swój kompromis pomiędzy parametrami i ceną. Zależnie od potrzeb.
    Sukcesy w elektronice nie są związane z ceną posiadanych narzędzi. Można zrobić coś fajnego mając multimetr za 10zł i lutownicę transformatorową, i można też być nieogarniętym matołem posiadając narzędzia za grube tysiące.
    No i dlaczego każdy elektryk, choćby miał w torbie najlepsze mierniki, w kieszeni nosi zawsze wskaźnik napięcia za 2,50? Każdy przyrząd, choćby tani, znajdzie swoje zastosowanie. Należy wiedzieć jedynie, do czego można go użyć, a do czego nie...

• #16 03 Wrz 2018 08:51
    Phaeton
    Poziom 14  

AGrodecki napisał:

Drogo? To nie argument. Potrzebujesz to zarób i kup.

Kolega zdecydowanie, zdecydowanie przesadził, radzenie np. uczniowi technikum, żeby wysupłał 500zł na sam miernik RLC albo dał sobie spokój z elektroniką jest niepoważne. Warsztat to nie laboratorium metrologii, czasem taki miernik jest potrzebny, żeby rozróżnić kondensator 10nF od 100nF, a błąd czasem nawet 20% pojemności nie ma znaczenia, jeśli nie budujemy przesuwnika fazowego.

• #17 03 Wrz 2018 09:09
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

A ja uważam, że ten sprzęt do badania elementów mało sygnałowych się nadaje (tam gdzie nie płyną setki mA).
    Dla elementów mocy to się na pewno się nie nadaje, gdyż gdy element jest przeznaczony na kilka A a pomiar wykonuje się dziesiątkami mA to wyniki będą makabryczne.

Ja używam jakiegoś wskaźnika z Unit-T, który również nie powala dokładnością i jakością, ale pozwala mi oszacować rząd indukcyjności (tak rząd, a nie dokładny pomiar) i to wystarczająco pomaga w dobieraniu elementów.

Warto sobie zadać pytanie kim nie jest początkujący elektronik (czy hobbysta elektronik). Na pewno nie jest zawodowcem i nie będzie na tym zarabiać na życie. Nie jest dla nich ważne by to co stworzą było najwyższej jakości, a ważne by działało (czasem byle jak, ale jakoś działa). Nie są to często osoby nawet pełnoletnie, które chcą zacząć przygodę (lub zobaczyć czy to jest dla nich).

Trzeba również wspomnieć że kondensatory czy dławiki często nie są elementami liniowymi (wartość będzie zależna np od temperatury) i nawet najlepszy miernik (nie ważne ile by kosztował) nie pokaże poprawnych wyników, gdyż wynik wymaga INTERPRETACJI i nawet wyniki na bardzo kiepskim mierniku można jakoś zinterpretować poprawnie.

Ogólnie pomiar, który wykonuje się w ciągu kilku sekund to nie pomiar, tylko wskazanie. Porządne pomiary robi się czasem nawet godzinę, by pozwolić się miernikowi rozgrzać, pozwolić się ustabilizować obwodowi mierzonemu, nie mówiąc o porządnym przygotowaniu sond (sondy też muszą być w końcu dobrane!) oraz spreparowanie próbki pomiarowej...

• #18 03 Wrz 2018 11:01
    VoltAmper
    Poziom 18  

TechEkspert
    Jakie częstotliwości pomiarowe są używane w tym mierniku. Czy jest jedna, czy kilka ? Mam dostęp do kilku bardzo dobrych mostków LCR, można by zrobić zestawienie pomiarów przy częstotliwościach, które używa LC100.
    Bez takiego porównania trudno mi wydać miarodajną ocenę :(

• #19 03 Wrz 2018 22:40
    TechEkspert
    Redaktor

Macie racje, że mierzy człowiek, a w zasadzie interpretuje wyniki wskazań urządzeń pomiarowych,
    zarówno miernik za 2000zł jak i za 20zł znajdzie swoje zastosowanie, oraz nie zwalnia z myślenia...

Dla mnie np. tester M328 jest świetną propozycją dla początkującego elektronika.

@VoltAmper częstotliwości pomiaru są zmienne. Przyjrzałem się temu bliżej.

Przykładowo dla pomiaru L na zakresie małych indukcyjności, wskazanie 5.469mH po wciśnięciu przycisku Func wskazuje częstotliwość ~65752Hz.
    Gdy podejrzymy oscyloskopem co dzieje się na dławiku, widoczny jest przebieg sinusoidalny, o wspomnianej częstotliwości:
    Dla wskazania 7.934uH również na zakresie małych indukcyjności otrzymujemy częstotliwość 631100Hz.

Po przełączeniu na pomiar dużych indukcyjności dla wskazania 4.869mH mamy 7067Hz, a dla 121.6mH mamy 1421Hz.

Wniosek, indukcyjność jest elementem generatora, którego częstotliwość zależy od wartości indukcyjności.

Pomiar indukcyjności działa poprawnie, przechodzimy do pojemności.

Najpierw zakres dużych pojemności, który działa poprawnie.
    Podłączamy kondensator 1uF i okazuje się, że brak informacji o częstotliwości, podglądamy co dzieje się na kondensatorze:
    Miernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opiniaMiernik pojemności i indukcyjności LC100-A - test, opinia

Widać inną metodę pomiarową, wygląda na to że mierzony jest czas rozładowania kondensatora.

Przechodzimy do pomiaru małych pojemności, który działa słabo i jest to główny powód rozczarowania podczas testów.
    Podłączamy kondensator ~100nF, miernik pokazuje nieprawidłowo 74.20nF oraz częstotliwość 105176Hz i widać, że uległa zmianie metoda pomiarowa:

Kondensator jest prawdopodobnie częścią generatora, częstotliwość wyjściowa świadczy o pojemności.

Podłączamy kondensator ~4.7nF, otrzymujemy pomiar 4103pF i częstotliwość 311876Hz.

Wygląda na to, że część miernika odpowiedzialna za zakres pomiarowy niskich pojemności, nie działa prawidłowo.

Czy ktoś posiada miernik LC100-a, aby zweryfikować czy jest to problem jednostkowy, czy "fabryczny"?

• #20 03 Wrz 2018 23:32
    AGrodecki
    Poziom 14  

Pozwolę sobie zauważyć, że mowa jest o mierniku i do czego się nadaje a nie o tym, czy radioamator potrzebuje miernika rlc, czy potrzebuje go zawodowiec. Ani też nie o tym czy 500zł to jest czy nie jest cena zaporowa i ile kosztuje dobry miernik.
    Wyraźnie napisałem, że jeśli ktoś potrzebuje to powinien sobie kupić miernik prawdziwy a nie jakąś chińską płytkę udającą miernik której czas zakupu kosztował drożej niż zostało za nią zapłacone.
    Radioamator to człowiek zajmujący się elektroniką hobbystycznie a nie zawodowo (czyli profesjonalnie) i to wszystko. Radioamator może być 10x bardziej rozgarnięty i lepiej wykształcony od profesjonalisty. I nierzadko tak się zdarza

_lazor_ napisał:
    Trzeba również wspomnieć że kondensatory czy dławiki często nie są elementami liniowymi (wartość będzie zależna np od temperatury)
    LITOŚCI!

• #21 04 Wrz 2018 07:14
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

AGrodecki napisał:
    _lazor_ napisał:
    Trzeba również wspomnieć że kondensatory czy dławiki często nie są elementami liniowymi (wartość będzie zależna np od temperatury)
    LITOŚCI!

http://pe.org.pl/articles/2015/9/15.pdf

Wiesz, metrologia to bardzo trudna dziedzina i można się w niej przyczepić do naprawdę wielu rzeczy. Sprzęt pomiarowy dobiera się względem potrzeb i jest duża szansa, że początkujący elektronik nie będzie potrzebował sprzętu dokładniejszego. Oczywiście, są dziedziny gdzie nie polecę tego sprzętu jak np radiotechnika, ale już osobie która bawi się mikrokontrolerami, czy bardzo prostymi układami analogowymi to jak najbardziej wystarczy.

A co do stwierdzenia:
    AGrodecki napisał:
    Wyraźnie napisałem, że jeśli ktoś potrzebuje to powinien sobie kupić miernik prawdziwy a nie jakąś chińską płytkę udającą miernik (...)

To według mnie miernik bez certyfikacji nie jest prawdziwy, bo nie jest skalibrowany a papier w instrukcji przyjmie wszystko.

• #22 04 Wrz 2018 08:34
    Phaeton
    Poziom 14  

_lazor_ napisał:
    To według mnie miernik bez certyfikacji nie jest prawdziwy, bo nie jest skalibrowany a papier w instrukcji przyjmie wszystko.

To jeszcze prawdziwa certyfikacja musi być zrobiona przez prawdziwe laboratorium z certyfikowanymi wzorcami :)

• #23 04 Wrz 2018 13:43
    szeryf3
    Poziom 15  

Według mnie ten miernik powinien pojawić się w sklepiku. Tylko dla tego, aby kupujący miał wybór czy chce nabyć ten, lub ten drugi miernik.

• #24 04 Wrz 2018 14:17
    eurotips
    Poziom 35  

18 lat temu zrobiłem ten miernik LC i służy mi do dzisiaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1067364.html
    Podstawa pomiaru małych pojemności to kalibracja,
    bez tego to jakieś pokazywarki czegoś tam a nie mierniki.

• #25 04 Wrz 2018 14:55
    AGrodecki
    Poziom 14  

_lazor_ napisał:
    Wiesz, metrologia to bardzo trudna dziedzina i można się w niej przyczepić do naprawdę wielu rzeczy.
    Zapewne. I jak to w fizyce, wszystko zależy od wszystkiego. Ale co to ma do rzeczy. Ja się tylko czepiam tego, że nie wiesz co to liniowość. Ale oczywiście zaraz gdzieś doczytasz i będziesz się bronił że wiedziałeś tylko to taki "skrót myślowy" był :)
    Ech, MODERATORZY :)
    _lazor_ napisał:
    A co do stwierdzenia:
    AGrodecki napisał:
    Wyraźnie napisałem, że jeśli ktoś potrzebuje to powinien sobie kupić miernik prawdziwy a nie jakąś chińską płytkę udającą miernik (...)

Znowu osłabiasz swoją moderatorską pozycję :) Wyraźnie wcześniej już pisałem, że miernik to przyrząd pomiarowy który MUSI mieć zdefiniowany błąd pomiaru. Oraz inne warunki oczywiście, które umożliwiają pomiar.
    Certyfikacja to ZUPEŁNIE CO INNEGO i nie ma nic do rzeczy.

• #26 04 Wrz 2018 23:08
    VoltAmper
    Poziom 18  

Jestem w tej dobrej sytuacji, że na codzień mam możliwość pomiarów na miernikach z tzw wyższej półłki z predefiniowanymi zakresami pomiarowymi oraz z możliwością "wklepania" częstotliwości pomiarowych z tzw "palucha". Czy LC100 powinien trafić do "gadżeciarni" elektrody-jak najbardziej tak. Czy należy traktować LC100 jako wiarygodny instrument pomiarowy-to już zależy od wiedzy i doświadczenia tego , kto zdecydował się użyć tego urządzenia w warsztacie. Jednak z doświadczenia wiem, że aby być wiarygodnym w wydawaniu ocen co do przydatności (nie przydatności) urządzeń pomiarowych (ale nie tylko) wiedza merytoryczna co do zasady działania i wspomniane wcześniej doświadczenie (to drugie chyba nawet bardziej) to niezbędny element aby móc coś mądrego w tej kwestii wogóle powiedzieć.

• #27 05 Wrz 2018 07:06
    eurotips
    Poziom 35  

W tym LC100 na dzień dobry trzeba wywalić złącze ARK na wejściu i wlutować 3 piny podstawki goldpin 2.54, 2 piny na masie i jeden wejście. Wtedy można mówić o możliwości pomiaru pojemności poniżej 100pF. W razie potrzeby dopiero do goldpina wpinać jakieś kabelki jeśli mierzymy nim elki czy jakieś większe pojemności. Jako gadżet super sprawa, wiele można się nauczyć dociekając dlaczego pokazuje inaczej niż na kondensatorze napisali.

• #28 05 Wrz 2018 15:55
    robert123
    Poziom 16  

Używam tego miernika od ok 4 lat, jestem zadowolony z działania pojemnościomierza w zakresie małych i dużych pojemności. Mierniczek zyskał obudowę i zasilanie akumulatorowe z możliwością ładowania (2 ogniwa lion + stabilizator 7805). Do pomiaru pojemności jest wykorzystany pasek laminatu z dwoma polami kontaktowymi oraz fragment podstawki precyzyjnej do pomiaru kondensatorów przewlekanych. Ze złącza AKR na wejściu nie zrezygnowałem.
    Miernik pojemności bez problemu mierzy już 0.5pF. Nie porównywałem go z fabrycznymi miernikami lecz bez trudu można rozróżnić kondensatory smd 1pF od 1.5pF. Miernik nie wprowadza błędu większego niż 5% w zakresie 1-1000pf.

• #29 05 Wrz 2018 18:58
    TechEkspert
    Redaktor
  • #30 06 Wrz 2018 08:13
    robert123
    Poziom 16  

Głównie mierzę małe pojemności, musiałbym się przyjrzeć pomiarom pojemności powyżej 47nF dokładniej.