Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie LED - PWM z L293D

sikret 02 Wrz 2018 19:12 138 2
  • #1 02 Wrz 2018 19:12
    sikret
    Poziom 7  

Siemanko,

Zwracam się do Was z prośbą otóż leże sobie patrząc w sufit i rozmyślam... na temat mojej szafy, że stoi w ciemnym miejscu i jak otwieram to często koszulki dobrej nie mogę znaleźć i teraz sprawa ma się tak, że - chciałbym zrobić oświetlenie taśmami LED w środku szafy (załączanie za pomocą halotrona), ale teraz najważniejsza sprawa - żeby nie było tak nudno, że załączy od razu i świeci z maksymalną 'mocą' to chciałbym sobie zrobić tak, żeby rozjaśniało się od 0 do 100% w określonym czasie - i tutaj pojawia się pytanko czy dwukanałowy sterownik L293D sobie z tym poradzi (bo akurat taki leży w szafie) czy też nie.

Mam nadzieje, że przez moje 'lenistwo' nikt się nie poczuje urażony. Życzę wszystkim miłej reszty niedzieli.

Pozdrawiam,
    tomek

0 2
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 02 Wrz 2018 20:43
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ten układ nie ma jakiejś wybitnej obciążalności prądowej, więc jeśli LEDów jest więcej, lub są o większej mocy to po prostu nie wydoli. Lepiej daj jakiś tranzystor MOSFET, na który podasz PWM z MCU. Dodatkowo, ponieważ LEDy steruje się prądowo, można zrobić na tym kontrolę prądu.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 02 Wrz 2018 20:50
    rabbit2
    Poziom 19  

I tak musisz czymś mu zapodać sygnał PWM a taką taśmę wysterujesz tranzystorem bez większych udziwnień . Takim sterownikiem co podałeś też , ale po co sobie utrudniać .

Jakiś prosty mikrokontrol plus jakiś klucz na tranzystorze i pójdzie.

Dodano po 1 [minuty]:

Widze że pisaliśmy razem :)

0