Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inne

02 Wrz 2018 21:15 2766 43
  • Poziom 3  
    Witam,
    Posiadam pralkę Bosch Avantixx 6 Vario Perfecyt (WL020260PL). Od jakiegoś czasu pojawia się na pralce Error 18. Filtr wyczyszczony, odpływ przy syfonie, syfon też. Nie czyściłem węża odpływowego, który jest w pralce. Po wyczyszczeniu ponowiła się sytuacja. Pralka pierze, na każdym programie i często na minutę przed końcem prania pojawia się błąd. Woda w bębnie i płyn w szufladce.
    Sprawdziłem grzałkę. Na pierwszy rzut oka jest ok, nie ma nigdzie śladów przepalenia. Po sprawdzeniu grzałki puściłem program płukanie z pustym bębnem i program się "wykonał". W międzyczasie próbowałem też wykonać reset, ale kombinacja - pokrętło na 6 + przycisk od obrotów + pokrętło na 7 nie pomogło,
    Czy ktoś może coś mi jeszcze doradzić co mogę zrobić?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 36  
    Witam.
    Niech kolega włączy jakiś program prania by pralka pobrała wodę, później zatrzymać cykl i włożyć wąż odpływowy do wanny lub brodzika. Następnie włączyć odpompowanie wody i obserwować czy woda zostanie usunięta sprawnie i jednolitym strumieniem.
    Jest kolega w stanie zamieścić film jak pracuje pompa odpływowa?
    W tym wężu: https://north.pl/karta/waz-polaczeniowy-beben...alki-bosch-wlo20260pl-01,Y22-R8-CMM0-LTP.html może również być jakiś zator jeśli opróżnianie wody z bębna będzie zakłócone.
  • Poziom 3  
    Witam,
    Dziękuję za podpowiedź, spróbuje dzisiaj zrobić tak jak opisałeś. Wczoraj wieczorem zrobiłem jeszcze jeden test, wstawiłem program płukanie na ponad godzinę z proszkiem i płynem. Pralka program wykonała, płyn i proszek pobrany, woda spuszczona. Czy jest jakieś powiązanie pomiędzy ww. błędem, a obciążeniem bębna (czujnik, itp.)?

• Poziom 38  
    Kenworth 18 - po co od razu tak drastycznie, szkoda wody.
    Prościej jest odkręcić filtr i zobaczyć czy coś nie blokuje pompy, odpływu.
  • Poziom 36  
    Kolego Piotr 2608 zakładałem pisząc mój poprzedni post, że filtr pompy został sprawdzony.
    Każdy użytkownik pralki jest zobligowany do tego by sprawdzić czystość fitra przynajmniej raz w roku co nawet jest napisane chyba w każdej instrukcji obsługi pralki lub zmywarki.
    Zazwyczaj w wypadku awarii pralki większość użytkowników takowego urządzenia zaczyna od sprawdzenia filtra pompy spustowej choć nie zawsze jest to uzasadnione jeśli awaria nie dotyczy problemów z odpływem wody.
  • Poziom 3  
    Filtr czyściłem dwukrotnie,
    Za pierwszym razem było tam trochę śmieci, za drugim razem znalazł się w nim złoty łańcuszek :) Zobaczę co znajdę w nim dzisiaj.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 36  
    Jest możliwość, że silnik pompy spustowej jest już w słabej kondycji i stąd biorą się te problemy.
    Dlatego prosiłem o film lub dźwięk jak pracuje pompa podczas odpompowywania wody ze zbiornika.
    Doradzam również zakup preparatu czyszczącego do pralek i przeprowadzenie czyszczenia pralki na programie z najwyższą temperaturą.
  • Specjalista AGD
    pogo2018 napisał:
    Zobaczę co znajdę w nim dzisiaj.

Szukajcie, a znajdziecie :) Gdzieś będzie zator na układzie spustowym.
  • Poziom 3  
    Ona - ta pralka - jest nienormalna :)
    jeden program wykona od początku do końca, na drugim programie wyskakuje błąd na minutę przed końcem.
    Jak tylko znajdę chwilę to wrzucę film o jaki prosił Kenworth 18. Zobaczymy czy coś to rozjaśni sprawę.
  • Poziom 36  
    Sprawdził kolega jakim strumieniem pralka opróżnia zbiornik z wody?
  • Poziom 3  
    Witam,

wypompowywanie wody wygląda tak:

https://youtu.be/Y8wkacj2YVU
    silnik pompy spustowej??

Niestety nie mam możliwości nagrania dźwięku wypompowywania bo dzieci robią raban :)
  • Poziom 3  
    Ok,
    dzięki za pomoc. Postaram się rozebrać i sprawdzić. Czy ewentualne wyczyszczenie wchodzi w grę czy raczej należy wymienić na nowy?
    I pytanie techniczne: wąż odpływowy wychodzi z pralki i idzie w dół do podłogi gdzie przechodzi przez otwór w płytkach i następnie ostro do góry do syfonu. Czy taki przebieg węża może mieć wpływ na wyżej opisane objawy ?
  • Poziom 36  
    Oczywiście, że zdemontować i wyczyścić. Wymienia się tylko wtedy gdy wąż jest uszkodzony.
    Tą "piłeczkę" należy wyjąć by solidnie go doczyścić. Jeżeli wąż biegnie w górę i jest zamocowany do syfonu to jest to prawidłowe podłączenie. Wnioskuję, że pralka nie jest w ten sposób podłączona od tygodnia tylko od dłuższego czasu i tak też było przed pojawieniem się problemu.
  • Poziom 15  
    Pralka nie jest nienormalna, a jedynie ma określony czas na pozbycie się wody. Jeśli byłby odpływ zatkany całkowicie, to za każdym razem byłby błąd. U Ciebie coś się przesączało, więc raz się zmieściła w czasie i poszła dalej a innym razem nie i wyświetliła błąd. Wlej pół szklanki wody do bębna przy odkręconym filtrze i się okaże gdzie szukać. Jeśli woda wypłynie szybko (podłóż ręcznik) to wąż odpływowy, jeśli powoli to zbiornik-filtr.
  • Poziom 3  
    Witam, JacaP30 - sprytne rozwiązanie,
    Sprawdziłem,
    Woda spłynęła sprawnie i bez większych problemów.
    W takim razie zacząć czyszczenie od węża odpływowego ?
  • Poziom 36  
    Może kolega tak zrobić, ale jeśli nie będzie poprawy w ciśnieniu strumienia wody wylewanej z pralki to i tak czeka kolegę demontaż węża zbiornik-pompa lub trzeba będzie się skupić na silniku pompy.
  • Poziom 15  
    Kenworth 18 napisał:
    Może kolega tak zrobić, ale jeśli nie będzie poprawy w ciśnieniu strumienia wody wylewanej z pralki to i tak czeka kolegę demontaż węża zbiornik-pompa lub trzeba będzie się skupić na silniku pompy.

???
    Jeśli woda przepływa od razu to co tam szukać?
    Pompa dział zero-jedynkowo czyli pompuje lub nie. Niema opcji, że pompuje słabo. Jest tylko niedrożność.
    Obstawiam guzik w wężu odpływowym (tak dla zabawy, a co :) )
  • Poziom 3  
    Witam,
    Nie zdążyłem dobrać się do węża ale żona zdążyła dorwać się do pralki.
    Oczywiście pralka stanęła z błędem E18 więc żona włączyła odpompowywanie.
    Zaczęły dobiegać dziwne dźwięki z łazienki więc pędzę. I słyszę to:

https://youtu.be/pq3EHOjaZFs

Czy to dźwięk spalonej pompki ?

• Poziom 38  
    pogo2018 napisał:
    Czy to dźwięk spalonej pompki ?

Spalonej nie, bardziej rozsypanej pompki.
  • Poziom 3  
    Czy pompka dostępna na north.pl będzie ok czy jest gdzieś lepszy sprzedawca?

https://north.pl/karta/pompa-odplywowa-komple...ki-wlo20260pl-04--bosch-,WJX-VM-CMM0-LTR.html

Drugie pytanie - czy jest sens wymieniać pompkę, a może któryś jej elementy, czy po prostu kupić drugą pralkę? A tą pogonić na części?

ZimTech - czy jesteś w stanie naprawić odklejony ekran w laptopie YOGA714 - 14IKB, ewentualnie wymienić całą obudowę laptopa??
  • Poziom 36  
    Zdemontuj pompę z pralki i zdejmij silnik z korpusu bo się da i dopasujemy jakiś silnik.
    Zamieść na forum zdjęcia silnika głównie z przodu i z tyłu by móc poprawnie dobrać zamiennik.
    Zakup pompy za 450 zł to lekka przesada mówiąc delikatnie.
    Silnik będzie montowany na wkręty lub na zapadki a wtedy trzeba odbezpieczyć blokadę i przekręcić go o 90 stopni.
    Prawdopodobnie kolega będzie miał silnik jednego lub drugiego typu, ale by dopasować w 100% prawidłowo musi kolega dołączyć zdjęcia.
    https://www.gosdom.com.pl/produkt/9469/pralki...ompy-4-zatrzask-kostka-przod-kwadr-bosch.html
    https://www.gosdom.com.pl/produkt/2105/pralki...ompy-3-zatrzask-kostka-przod-kwadr-bosch.html
  • Poziom 3  
    Silnik mam w dłoni,
    Nie wiem tylko które te zapadki,
    Boję się mocniej szarpnąć żeby nie połamać
    Zdjęcia:
    Bosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inneBosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inneBosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inneBosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inne

Dodano po 10 [minuty]:

Zrobione,
    Sam silniczek:Bosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inneBosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inneBosch WLO24240PL Avantixx 6 VarioPerfect - Błąd E18 i inne
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    No to już kolega wie czego szukać a moc silnika może się różnić od fabrycznego i niczemu to nie zaszkodzi.
  • Poziom 3  
    Silnik zamówiony,
    Zobaczymy jak to będzie wyglądać jak się wszystko złoży.
  • Poziom 36  
    Witam.
    Skąd kolega zamówił silnik? Moje linki, które zamieściłem były tylko przykładowe.
    Mam nadzieję, że kolega przyjrzał się silnikowi a zwłaszcza jego mocowaniom do korpusu pompy.
    Z tego co widać na kolegi zdjęciach nie jest to powszechnie stosowany i dostępny silnik.
    Widocznie chiński producent Hanning produkuje te silniki typowo dla koncernu BSH.
    Znalazłem taki silnik stosowany w pompach do pralek Polar, ale wymaga on przeróbki przyłącza zasilania z wtyczki na konektory, ale po tej modyfikacji będzie działał:
    http://www.domserwiskielce.eu/42-pompa-pralki...r-pdg-585-gracja-aretuza-irys-luna-diana.html
  • Poziom 3  
    Dzięki za czujność,
    Silnik który wymontowałem wydaje się że jest mocowany do korpusu pompy na 4 zatrzaski a następnie korpus przykręcony jest od ramy pralki.
    Czy ten silnik nie będzie kompatybilny z korpusem:
    https://www.gosdom.com.pl/produkt/9469/pralki...ompy-4-zatrzask-kostka-przod-kwadr-bosch.html

Kwestia przeróbki złącza o której wspomniałeś,
    Jak skomplikowane to jest ?
    Wymaga lutowania lub innych eksperckich czynności?
    Czy można gdzieś spotkać na rynku jakąś przejściówkę ?
  • Poziom 36  
    Niestety ten silnik z linku raczej nie będzie pasował.
    W przypadku modyfikacji przyłącza elektrycznego najlepszym rozwiązaniem jest lutowanie, ale jeśli kolega nie ma czym to można zakupić złączki zaciskowe sprzedawane wraz z koszulkami termokurczliwymi.
    Jest duże prawdopodobieństwo, że trzeba będzie wydłużyć nieco przewody i najprostszym rozwiązaniem jest pozyskanie 2 przewodów z konektorami z wiązki elektrycznej innej pralki lub na złomowisku z samochodu.
    Niestety w kolegi przypadku pozostaje improwizacja bo zakup pompy za takie pieniądze to nic tylko naciąganie klienta.
    Zakupić takie złączki: http://www.trytyt.com/zlaczki-kablowe-tts-z-tulejka-miedziana i zdobyć 2 przewody z konektorami: https://www.tme.eu/pl/details/tmdn630820-fa/k...w7CvZAs6TLvmIKXKctktsDzQc18pSecsaAvhNEALw_wcB
  • Poziom 3  
    Ojoj,
    To modyfikacja tego przyłącza wykracza poza moje kompetencje niestety.
    Może ktoś zna w Warszawie lub bliskim sąsiedztwie jakiegoś magika który byłby w stanie to przerobić ?:)

A jeśli chodzi o lutownicę to możesz wskazać mi gotowe gniazdo które przylutuję?
  • Poziom 36  
    Skoro kolega dał radę wymontować pompę z pralki to bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem. Kwestia tylko zdobycia 2 przewodów z konektorami żeńskimi i tu jest tylko problem.
    Podjechać na jakiś szrot z cążkami i ciachnąć 2 przewody z jakiegoś samochodu i po sprawie.
    Niech kolega zerknie na ten film: https://youtu.be/QogqyVz_cEA
    Odradzam tylko stosowania złączy wago czyli tych kostek że śrubkami bo połączenie przewodów w pralce musi być zabezpieczone przed wilgocią i ewentualnym wyciekiem wody.