Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sensory fal milimetrowych do zliczania i śledzenia ludzi

ghost666 03 Wrz 2018 10:53 1929 2
 • Sensory fal milimetrowych do zliczania i śledzenia ludzi
  Firma Texas Instruments prezentuje projekt referencyjny oparty o scalony radar IWR1642. Układ ten wykorzystuje fale milimetrowe do obrazowania przestrzeni dookoła niego. Dzięki wbudowanemu procesorowi DSP system ten pozwala na identyfikację i śledzenie ludzi w jego otoczeniu. Dedykowany jest zarówno do zastosowań w budynkach, jak i poza nimi. Referencyjny projekt systemu oparty został o moduł ewaluacyjny IWR1642BOOST.

  W systemie zintegrowany jest cały łańcuch algorytmu przetwarzania danych. Projekt pozwala na śledzenie do 250 obiektów bądź namierzenie i lokalizację do 20 osób w jego polu widzenia. Rozciąga się ono w zakresie 120° poziomo oraz 30° pionowo. Radar ma zasięg 6 metrów (przy rozdzielczości 4,9 cm) i 14 metrów (przy rozdzielczości 12 cm).

  TIDEP-01000 jest referencyjnym projektem, który prezentuje, w jaki sposób wykorzystać można radar milimetrowy w aplikacjach wymagających zliczania osób np. w budynkach. System wykrywa i zlicza ludzi z odległości do 14 metrów. Projekt oparty jest o IWR1642 - zintegrowany, jednoukładowy radar fal milimetrowych, wykorzystujący falę ciągłą z modulowaną częstotliwością (FMCW). Radar pracuje przy wykorzystaniu fal z zakresu od 76 GHz do 87 GHz.

  Monitorowanie ludzi stało się w ostatnim czasie ważnym obszarem badań w sektorze automatyki budynkowej. Prezentowany system ma ogromny potencjał w tym zakresie. Tego rodzaju systemy docelowo mają pozwolić na zrozumienia działania ludzi, ich zamiarów i np. szybką identyfikację problemów zdrowotnych.

  Zdolność do ciągłego i konsekwentnego monitorowania ruchu człowieka w budynku może mieć wiele ważnych zastosowań. Dokładność i precyzja odgrywają kluczową rolę w tego typu aplikacjach. Niestety sensory będące w użyciu, takie jak pasywne czujniki podczerwieni (PIR) czy sensory czasu przelotu (TOF) są bardzo ograniczone. Mają kiepskie parametry, a ich stosowanie jest zależne od warunków środowiska, takich jak ciemność czy dym.

  Radary umożliwiają dokładny pomiar odległości oraz prędkości względnej zarówno ludzi, jak i innych obiektów. Są one stosunkowo odporne na warunki środowiskowe, takie jak działanie deszczu, pyłu lub dymu. Do tego mogą pracować w całkowitej ciemności lub w jasnym świetle dziennym. Są zatem przydatne do automatyzacji budynków w aplikacjach do liczenia osób, wykrywania ruchu, uzupełnienia kamer itp.

  Dostarczony projekt referencyjny to kompletna aplikacja wprowadzająca w tajniki IWR1642 i przetwarzania danych z radaru milimetrowego. Zaprezentowany system pozwala na dokładne zliczanie i śledzenie liczby osób w obszarze obserwowanym przez moduł radarowy.

  Zaimplementowany w procesorze DSP łańcuch przetwarzania danych radarowych wykorzystuje algorytmy ekstrakcji dopplerowskiej, analizy statystycznej, itd. do ekstrakcji chmury punktów. Są one następnie przekazywane do algorytmu śledzącego, który identyfikuje i lokalizuje osoby w polu widzenia radaru.

  Dzięki poznaniu i przetestowaniu przedstawionego projektu w swojej aplikacji, każdy będzie w stanie wykorzystać IWR1642 samodzielnie. Przedstawiona dokumentacja algorytmów pozwala na lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób implementować w systemie przedstawiony radar.

  Główne cechy układu:

  * Sprzęt i oprogramowanie demonstracyjne wykorzystujące czujnik radarowy IWR1642 do liczenia i śledzenia ludzi;
  * Technologia fal milimetrowych zapewnia informacje o odległości, prędkości i kącie lokalizacji ludzi;
  * Wszystkie algorytmy, detekcje i przetwarzanie sygnałów realizowane są na pokładzie IWR1642;
  * System przesyła do komputera chmurę punktów oraz informacje o obiekcie, co umożliwia wizualizację w czasie rzeczywistym.

  Pełen opis zestawu znaleźć można tutaj.

  Źrodło: http://www.ti.com/tool/tidep-01000

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9550 postów o ocenie 7615, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • OptexOptex
 • #2
  szy_mat
  Poziom 15  
  Nie za bardzo rozumiem, jakie zalety ma takie rozwiązanie ponad rozwiązaniami typu Computer Vision, z wykorzystaniem kamer standardowych lub termowizyjnych?
 • #3
  skyguy
  Poziom 14  
  Termowizja jest hyper droga w porównaniu do tego rozwiązania, standardowe kamery nie sprawdzają się w złych warunkach atmosferycznych, śnieg deszcz, mgła zaparowanie obiektywu. uW jest na to odporna.