Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komponenty automatyki budynkowej

magic9 03 Wrz 2018 11:28 681 1
 • Komponenty automatyki budynkowej
  Inteligentny dom to technologia, która od lat jest postrzegana jako nadchodzące nowe otwarcie na rynku elektroniki. Z roku na rok produktów przeznaczonych do tworzenia instalacji automatyki domowej i budynkowej jest coraz więcej. Ich parametry i funkcjonalność też systematycznie się polepszają, dzięki czemu tworzenie własnych rozwiązań staje się dostępne dla wszystkich.
  Komponenty automatyki budynkowej


  W kontekście układów domowej automatyki warto dostrzec nowości, które pojawiły się w ofercie firmy Micros. Są to m.in. centralki i sterowniki, piloty zdalnego sterowania, czujniki, przełączniki oraz cała gama niezbędnych akcesoriów takich jak przekaźniki wykonawcze lub zasilacze. Komponenty te współpracują ze sobą i pozwalają stworzyć spójny system sterowania z opcją dostępu i kontroli z poziomu Internetu i aplikacji na smartfony. W poniższym artykule przedstawiamy instalacyjne dotykowe przełączniki zarządzalne, które wchodzą w skład tego systemu.


  Zarządzalne przełączniki ścienne

  Przełączniki dotykowe są rozwiązaniem, w którym zapewniono pełną kompatybilność mechaniczną, a więc możliwość montażu w tradycyjnych okrągłych puszkach elektroinstalacyjnych oraz elektryczną, czyli możliwość zastąpienia tradycyjnych rozwiązań bez konieczności przerabiania instalacji. Przełącznik dotykowy, jednokanałowy łączy w sobie estetyczny i nowoczesny wygląd z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Przedni panel przełącznika wykonany jest ze szkła, które zapewnia nowoczesny wygląd, trwałość i odporność środowiskową.
  Komponenty automatyki budynkowej

  Sam przełącznik dzięki takiemu rozwiązaniu jest ognioodporny, odporny na zachlapania i zarysowania. W centralnym punkcie przełącznika umieszczono diodę LED podświetlającą element dotykowy, która zmienia kolor świecenia po dotknięciu sensora, a w nocy daje delikatną niebieską poświatę pozwalającą na łatwą lokalizację. Dotykowy sensor pozwala na bezszelestne działanie, a dzięki eliminacji przekaźników żywotność tego rozwiązania jest dłuższa niż przełączników tradycyjnych. Istotna może też być minimalizacja ryzyka porażenia prądem, bo dzięki czujnikowi pojemnościowemu i szklanemu panelowi istnieje galwaniczna izolacja pomiędzy panelem użytkownika a układem pod napięciem sieci. Kolejny aspekt związany z bezpieczeństwem jest taki, że nie ma tutaj tradycyjnych elementów stykowych, których iskrzenie może uszkadzać przełącznik lub doprowadzić do zapalenia.

  W ofercie Microsa są przełączniki jedno-, dwu- i trzyprzyciskowe. Maksymalna moc obciążenia 200 W pozwala na sterowanie praktycznie każdym odbiornikiem budynkowym.

  Komunikacja bezprzewodowa

  Przełączniki mają wbudowany układ radiowy pracujący na częstotliwości 433 MHz, dzięki czemu mogą być zdalnie sterowane i zarządzane z wykorzystaniem centralki Broadlink. Pozwala ona na sterowanie z aplikacji dla Android i iOS z każdego miejsca na świecie, możliwość programowania scenariuszy, scen i interakcji z czujnikami ruchu, okien i drzwi oraz sterowanie wyłącznikami oświetlenia. Dodatkowo do centralki można podpiąć wiele pilotów zdalnego sterowania. Centralka ma wbudowany interfejs Wi-Fi (połączenie z Internetem i siecią WAN), łącze RF do obsługi komponentów automatyki budynkowej oraz port IR do pilotów.

  Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic

  Źródła: "Elektronik" 2018/3, s. 62.


  Komponenty automatyki budynkowej

  Artykuł sponsorowany od Micros http://micros.com.pl/

  0 1
 • Arrow Multisolution Day