Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Gniazdka bez bolca - inne opcje

03 Wrz 2018 22:51 345 5
  • Poziom 9  
    Hej,
    mam otóż taki problem, że w pomieszczeniach nie mam uziemienia w gniazdkach. W kuchni i łazience jest. Mam komputer i chciałbym, to odpowiednio zabezpieczyć. Mieszkanie nie jest moje, więc nie mam możliwości kucia ścian.

Czy istnieją jakieś inne opcje ochrony życia i sprzętu? Jakieś listwy, które pochłaniają pojawiające się napięcie lub coś. Albo jakaś inna metoda, by to wszystko zrobić.

Z kilku odpowiedzi:
    W ścianach nie mam "trzeciego" kabla,
    Metody "pół bezpieczne" takie jak zerowanie mnie nie interesują, bo ktoś na innym zrobi remont i mi wszystko powysadza.....
    Estetyka rozwiązania nie ma zbytnio znaczenia.
    Najlepiej gdyby istniało tanie rozwiązanie, ale akceptowalne każde, które jest bezpieczne i spełnia rolę ochrony życia i sprzętu.

Dziękuję
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Kolego - mieszkam w starej kamienicy, modernizacja instalacji jakoś na początku lat 90(polegająca na wymianie kabli aluminiowych na miedziane), w gniazdach później przy jakieś okazji porobione zerowanie - sprzętu przewinęło się co nie miara, ciągle w użyciu komputer, laptopy itp. - jakoś żadnego problemu do tej pory nie miałem.
    machond napisał:
    Metody "pół bezpieczne" takie jak zerowanie mnie nie interesują, bo ktoś na innym zrobi remont i mi wszystko powysadza.....

Rozwiń tą myśl.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    sosarek napisał:
    machond napisał:

Rozwiń tą myśl.

Otóż czytałem różne inne wypowiedzi takie jak:
    Cytat:
    P.S. Z powodu "zerowania" na gniazdkach rocznie w Polsce ginie kilkaset osób - za komuny tak montowali instalacje a że robili to na kablach alu które są dość słabe, to często kabel się przepalał i napięcie szło na obudowę...

Cytat:
    Nie jest to zalecane bo niewłaściwe podłączenie a czasem np. remont instalacji w innym miejscu pomieszczenia lub też sieci energetycznej może spowodować odwrócenie biegunów i na “bolcu” pojawi się napięcie… lepiej nie myśleć co wtedy może się stać.

Cytat:
    Daj Boże żeby nikt nie stosował się do rady kolegi.
    [...]To dodatkowo zaleca rozwiązania niebezpieczne i niedopuszczalne, które mogą zaszkodzić nie tylko samemu wykonawcy, ale także innym mieszkańcom budynku.
  • Poziom 36  
    "Kilkaset osób rocznie" - chyba ktoś ostro przesadza, bo tygodniowo musiałoby umierać po kilka osób.

"Nie jest to zalecane bo niewłaściwe podłączenie a czasem np. remont instalacji w innym miejscu pomieszczenia lub też sieci energetycznej może spowodować odwrócenie biegunów i na “bolcu” pojawi się napięcie… lepiej nie myśleć co wtedy może się stać." - można myśleć co może się stać :P Mój znajomy miał kiedyś prąd na bolcu (mniejsza o powód, ale miał instalacje z "trzema" kablami) i objawiało się to tym, że po dotknięciu bolca leciał mu bezpiecznik.

Ale wracając do tematu, może pomyśl nad UPSem?
  • Poziom 38  
    machond napisał:
    Co to znaczy ktoś i co to znaczy na innym ?
    machond napisał:
    i mi wszystko powysadza.....
    O co chdzi z tym "powysadzaniem".
    Urządzenia nie ulegną zniszczeniu.
    Zniszczenie urządzeń, nie ma związku z instalacją TN-C = z zerowaniem.
  • Poziom 9  
    Wszystko działa zgodnie z opisem. Zerowanie wyszło ok!