Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mercedes 180 szyberdach

xbat 28 Aug 2005 09:04 1782 2
 • #1
  xbat
  Level 13  
  Witam. Dach uchyla się , ale nie do końca. Odsuwanie nie działa .Chciałbym się jakoś dobrać do tego napędu i dachu. Od czego zacząć , żeby za dużo nie rozkręcać ? Czy trzeba do tego zdemontować podsufitkę ?
 • #2
  Gerri
  Mercedes specialist
  Jest kilka wykonań, przykładowo szklany i stalowy, mechanizmy są jednak bardzo podobne. Dla dachu szklanego należy najpierw zdemontować boczne "harmonijki" zakrywające elementy mechanizmu po uchyleniu dachu do góry. W przednich rogach harmonijki wchodzą pod plastikową osłonę umieszczoną na przedniej, poprzecznej krawędzi, od niej należy zacząć rozbiórkę. Czasami rozebrać daje się bez jej ściągania, przy składaniu będzie jednak przeszkadzać. Te elementy utrzymują się przy pomocy różnych "ząbków/zatrzasków" które oczywiście ciężko opisać (jak to plastiki) Celem tych operacji jest dostanie się do śrub mocujących płat dachu do mechanizmu podnoszącego. Są po trzy "Torxy" na stronę. Po ich odkręceniu płat dachu można zdjąć. Po obu stronach, mniej więcej pośrodku długości otworu dachu są dwie takie małe klapki, zakręcane jedną śrubką każda. Po ich wyjęciu uzyskujemy dostęp do kanału w którym przesuwają się linki. Najprawdopodobniej to one są powodem zamieszania - pewnie wyszły z kanaliku w którym mają sie przesuwać. Linki można wyjąć po wyjęciu silnika napędzającego Silnik jest umieszczony nad lusterkiem (zrezygnowano z silnika w bagażniku i jednej linki, obecnie linki są dwie - po jednej na lewą i prawą stronę) Po odkręceniu silnika wyjmujemy go na zewnątrz (lub opuszczamy na kablach). Teraz linki nie są zazębione z napędem i można je wyjąć. Jeżeli chodzi o ustawianie tzw. "faz zamykania" po złożeniu całości, to również były różne rodzaje: początkowo mikroswitche wymagające odpowiedniego ustawienia wstępnego całości, później montowano czujniki przemieszczenia oparte na hallotronie - one do zaprogramowania potrzebują tylko jednorazowego dojścia do pozycji krańcowych.
  Tak jak zaznaczyłem na wstępie jest kilka wykonań, w trakcie demontażu mogą więc wystąpić pewne różnice w stosunku do mojego opisu.
  Pzdr.
 • #3
  xbat
  Level 13  
  Dzięki za podpowiedż. Jutro biorę się do roboty. Jeszcze jedno , dach jest metalowy i ciężki jest dostęp śrub . W którą stronę wyjąć część tapicerki , tą która przesuwa się z dachem ?