
Witam,
chciałbym zaprezentować mój pomysł na wykonanie regulatora pokojowego do kotła ze sterownikiem obsługującym taki właśnie regulator. Po wymianie starego "kopciucha" na kocioł na paliwo stałe z podajnikiem ślimakowym, zamontowany w nim sterownik wiodącego polskiego producenta sterowników do kotłów i innych systemów ogrzewania, daje sporo możliwości do wykorzystania. Między innymi posiada wejście na regulator pokojowy, działa to tak, że po dogrzaniu pomieszczenia do zadanej temperatury rozwarcie tego styku sygnalizuje sterownikowi, że osiągnięta została zadana temperatura, w momencie gdy temperatura opadnie poniżej zadanej styk powinien zostać zwarty, co informuje sterownik, że temperatura w pomieszczeniu musi zostać podniesiona do zadanej. W tym momencie nasunęło się pytanie, jak zrealizować sterowanie według poniższych wymagań:
- pomiar temperatury w pomieszczeniu ma się odbywać przy pomocy czujnika bezprzewodowego, tak aby łatwo można było zmieniać jego miejsce, przez co pomiar jest wiarygodny w odróżnieniu do czujników wbudowanych w regulator pokojowy zainstalowany np. na ścianie, który "łapie" temperaturę ściany i wnętrza samego regulatora, a nie pomieszczenia i stosowanie takiego rozwiązania mija się z celem.
- moduł wykonawczy przy kotle powinien mieć również komunikację bezprzewodową oraz mierzyć temperaturę na kotle oraz temperaturę za zaworem 4 drożnym.
- temperatury mierzone przez moduł przy kotle mają być prezentowana na wyświetlaczu w pomieszczeniu
- ustawienie temperatury zadanej z histerezą powinno być wykonywane przy pomocy smartfona lub tabletu
- na smartfonie powinny być prezentowane wszystkie mierzone temperatury, a więc temperatury przy kotle oraz aktualna temperatura w pomieszczeniu.
- czujnik pokojowy ma być zasilany z ogniwa z możliwością ładowania
- moduł przy kotle powinien również posiadać podtrzymanie napięcia
Powyższe założenia okazały się dość łatwe do zrealizowania poza sposobem prezentacji temperatur na smartfonie i ustawianiem temperatury zadanej w pomieszczeniu, ale i to udało się rozwiązać w bardzo przystępny sposób. Z pomocą przyszedł system sterowania IOT Blynk, w którym możliwość przesyłania sygnałów i zmiennych jest praktycznie dowolna. Pozostała jeszcze kwestia połączenia z internetem aby Blynk mógł działać i wybór padł na moduł ESP8266-01. Komunikacja bezprzewodowa pomiędzy czujnikiem pokojowym, modułem przy piecu, a centralką w domu oparta została na modułach RFM69HW 868MHz.
Projekty płytek wykonane zostały w Eaglu, a same płytki również samodzielnie metodą sitodruku.
Urządzenie z wyświetlaczem, które znajduje się w domu pełni funkcję centralki dla całego regulatora, gdyż przetwarza sygnały z systemu Blynk, łączy się z siecią przez WiFi za pośrednictwem ESP8266, odbiera sygnały z modułu przy kotle oraz z czujnika pokojowego, analizuje temperatury i steruje modułem wykonawczym przy kotle w zależności od zadanej temperatury pomieszczenia.
Po kilku dniach spędzonych nad pisaniem programów sterujących poszczególnymi modułami cały układ regulatora zaczął w końcu działać. Soft pisany był w Bascomie i w Arduino (dla ESP8266).
Poniżej prezentuję zdjęcia wykonanych elementów całego układu regulatora.
Moduł wykonawczy już w obudowie w chwili obecnej pracuje przy kotle, na płytce dodałem dodatkowy przekaźnik, gdyby była potrzeba sterowania np. oświetleniem w kotłowni lub wentylatorem z "Z-ce" (napowietrzanie kotłowni):




Czujnik pokojowy jeszcze bez obudowy:

Serce całego regulatora, czyli centralka, również jeszcze bez obudowy:


Zrzut ekranu a aplikacji Blynk sterującej regulatorem:

Aplikacja wyświetla temperaturę na kotle - CO, temperaturę za zaworem - ZAWÓR, temperaturę w pomieszczeniu - CZUJNIK POKOJOWY, poniżej tych wskazań ustawia się temperaturę zadaną w pomieszczeniu, można ją wpisać również bezpośrednio z klawiatury, bez naciskania na "+" oraz "-" po bokach tej wartości, kolejne pole to histereza z jaką będzie pracował regulator.
Regulator może pracować z każdym sterownikiem, który posiada wejście dwustanowe na regulator pokojowy.
Opracowany regulator pracuje u mnie od tygodnia czasu i sprawdza się znakomicie. Żaden z poszczególnych układów nie zawiesza się, nawet gdy ESP zerwie połączenie z internetem lub systemem Blynk, wznawia połączenie automatycznie.
Mam nadzieję, że zaprezentowany sposób na realizację nowoczesnego regulatora pokojowego spodoba się zainteresowanym tematem

Cool! Ranking DIY