Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy regulator pokojowy WiFi Blynk

Maryush 04 Wrz 2018 11:32 4233 12
  • Bezprzewodowy regulator pokojowy WiFi Blynk
    Witam,

chciałbym zaprezentować mój pomysł na wykonanie regulatora pokojowego do kotła ze sterownikiem obsługującym taki właśnie regulator. Po wymianie starego "kopciucha" na kocioł na paliwo stałe z podajnikiem ślimakowym, zamontowany w nim sterownik wiodącego polskiego producenta sterowników do kotłów i innych systemów ogrzewania, daje sporo możliwości do wykorzystania. Między innymi posiada wejście na regulator pokojowy, działa to tak, że po dogrzaniu pomieszczenia do zadanej temperatury rozwarcie tego styku sygnalizuje sterownikowi, że osiągnięta została zadana temperatura, w momencie gdy temperatura opadnie poniżej zadanej styk powinien zostać zwarty, co informuje sterownik, że temperatura w pomieszczeniu musi zostać podniesiona do zadanej. W tym momencie nasunęło się pytanie, jak zrealizować sterowanie według poniższych wymagań:

- pomiar temperatury w pomieszczeniu ma się odbywać przy pomocy czujnika bezprzewodowego, tak aby łatwo można było zmieniać jego miejsce, przez co pomiar jest wiarygodny w odróżnieniu do czujników wbudowanych w regulator pokojowy zainstalowany np. na ścianie, który "łapie" temperaturę ściany i wnętrza samego regulatora, a nie pomieszczenia i stosowanie takiego rozwiązania mija się z celem.

- moduł wykonawczy przy kotle powinien mieć również komunikację bezprzewodową oraz mierzyć temperaturę na kotle oraz temperaturę za zaworem 4 drożnym.

- temperatury mierzone przez moduł przy kotle mają być prezentowana na wyświetlaczu w pomieszczeniu

- ustawienie temperatury zadanej z histerezą powinno być wykonywane przy pomocy smartfona lub tabletu

- na smartfonie powinny być prezentowane wszystkie mierzone temperatury, a więc temperatury przy kotle oraz aktualna temperatura w pomieszczeniu.

- czujnik pokojowy ma być zasilany z ogniwa z możliwością ładowania

- moduł przy kotle powinien również posiadać podtrzymanie napięcia

Powyższe założenia okazały się dość łatwe do zrealizowania poza sposobem prezentacji temperatur na smartfonie i ustawianiem temperatury zadanej w pomieszczeniu, ale i to udało się rozwiązać w bardzo przystępny sposób. Z pomocą przyszedł system sterowania IOT Blynk, w którym możliwość przesyłania sygnałów i zmiennych jest praktycznie dowolna. Pozostała jeszcze kwestia połączenia z internetem aby Blynk mógł działać i wybór padł na moduł ESP8266-01. Komunikacja bezprzewodowa pomiędzy czujnikiem pokojowym, modułem przy piecu, a centralką w domu oparta została na modułach RFM69HW 868MHz.

Projekty płytek wykonane zostały w Eaglu, a same płytki również samodzielnie metodą sitodruku.

Urządzenie z wyświetlaczem, które znajduje się w domu pełni funkcję centralki dla całego regulatora, gdyż przetwarza sygnały z systemu Blynk, łączy się z siecią przez WiFi za pośrednictwem ESP8266, odbiera sygnały z modułu przy kotle oraz z czujnika pokojowego, analizuje temperatury i steruje modułem wykonawczym przy kotle w zależności od zadanej temperatury pomieszczenia.

Po kilku dniach spędzonych nad pisaniem programów sterujących poszczególnymi modułami cały układ regulatora zaczął w końcu działać. Soft pisany był w Bascomie i w Arduino (dla ESP8266).

Poniżej prezentuję zdjęcia wykonanych elementów całego układu regulatora.

Moduł wykonawczy już w obudowie w chwili obecnej pracuje przy kotle, na płytce dodałem dodatkowy przekaźnik, gdyby była potrzeba sterowania np. oświetleniem w kotłowni lub wentylatorem z "Z-ce" (napowietrzanie kotłowni):

Bezprzewodowy regulator pokojowy WiFi BlynkBezprzewodowy regulator pokojowy WiFi BlynkBezprzewodowy regulator pokojowy WiFi BlynkBezprzewodowy regulator pokojowy WiFi Blynk

Czujnik pokojowy jeszcze bez obudowy:

Serce całego regulatora, czyli centralka, również jeszcze bez obudowy:

Bezprzewodowy regulator pokojowy WiFi BlynkBezprzewodowy regulator pokojowy WiFi Blynk

Zrzut ekranu a aplikacji Blynk sterującej regulatorem:

Aplikacja wyświetla temperaturę na kotle - CO, temperaturę za zaworem - ZAWÓR, temperaturę w pomieszczeniu - CZUJNIK POKOJOWY, poniżej tych wskazań ustawia się temperaturę zadaną w pomieszczeniu, można ją wpisać również bezpośrednio z klawiatury, bez naciskania na "+" oraz "-" po bokach tej wartości, kolejne pole to histereza z jaką będzie pracował regulator.

Regulator może pracować z każdym sterownikiem, który posiada wejście dwustanowe na regulator pokojowy.

Opracowany regulator pracuje u mnie od tygodnia czasu i sprawdza się znakomicie. Żaden z poszczególnych układów nie zawiesza się, nawet gdy ESP zerwie połączenie z internetem lub systemem Blynk, wznawia połączenie automatycznie.

Mam nadzieję, że zaprezentowany sposób na realizację nowoczesnego regulatora pokojowego spodoba się zainteresowanym tematem :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 04 Wrz 2018 13:38
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Przewidziałeś jakieś proste awaryjne odstawienie tego sterownika przez domowników podczas Twojej kilkudniowej nieobecności? Gdyby się zepsuł...

• Metal Work Pneumatic
  • #4 04 Wrz 2018 16:27
    khoam
    Poziom 17  

Co to za konkretnie model wyświetlacza?

• #6 04 Wrz 2018 16:47
    khoam
    Poziom 17  

Maryush napisał:
    Standardowy wyświetlacz 2 x 16 znaków na sterowniku hd44780.

Ale chyba niestandardowa biblioteka do obsługi tego wyświetlacza. Ładne są te "graficzne" cyfry.

• #7 04 Wrz 2018 17:10
    pier
    Poziom 23  

khoam napisał:
    Maryush napisał:
    Standardowy wyświetlacz 2 x 16 znaków na sterowniku hd44780.

Ale chyba niestandardowa biblioteka do obsługi tego wyświetlacza. Ładne są te "graficzne" cyfry.

Każdy taki lcd ma możliwość zdefiniowania 8-miu własnych znaków i właśnie dzięki tekiemu trickowi tak to wygląda.

• #8 04 Wrz 2018 17:14
    khoam
    Poziom 17  

pier napisał:
    Każdy taki lcd ma możliwość zdefiniowania 8-miu własnych znaków i właśnie dzięki tekiemu trickowi tak to wygląda.

Tak, wiem. Szukam jakiejś bibioteki dla arduino, która miałaby już przynajmniej częściowo wsparcie dla tego typu tricków tzn. chodzi mi już zdefiniowany zestaw znaków niestandardowych takich, jak np. powiększone cyfry.

• #9 04 Wrz 2018 19:50
    burur
    Poziom 16  

Witam
    Projekt fajny, tylko dałbym jedno miejsce po przecinku w wartości zadanej i histerezie.
    Pozdrawiam

• #10 04 Wrz 2018 21:32
    khoam
    Poziom 17  

khoam napisał:
    zukam jakiejś bibioteki dla arduino, która miałaby już przynajmniej częściowo wsparcie dla tego typu tricków tzn. chodzi mi już zdefiniowany zestaw znaków niestandardowych takich, jak np. powiększone cyfry.

No i znalazłem. Wprawdzie nie bibiotekę, ale ładny opis, jak to zrobić: https://bart-projects.cba.pl/bigfont.html

• #11 04 Wrz 2018 23:34
    AGrodecki
    Poziom 14  

Fajne
    Z dokładnością do tego, że poniższe to zupełna bzdura:

Maryush napisał:
    pomiar temperatury w pomieszczeniu ma się odbywać przy pomocy czujnika bezprzewodowego, tak aby łatwo można było zmieniać jego miejsce, przez co pomiar jest wiarygodny w odróżnieniu do czujników wbudowanych w regulator pokojowy zainstalowany np. na ścianie, który "łapie" temperaturę ściany i wnętrza samego regulatora, a nie pomieszczenia i stosowanie takiego rozwiązania mija się z celem.

Czujnik zainstalowany na stałe, normalnie na ścianie to coś od czego nic lepszego nie wymyślono, bo się nie da. Tyle że musi być on umieszczony we właściwym miejscu a nie przypadkowym.
    I tylko w razie braku możliwości dociągnięcia przewodu do czujnika (czytaj: projektant nie pomyślał, zapomniał albo nie potrafił ustalić miejsca) jest sens stosowania czujnika bezprzewodowego.

Mam nadzieję, że przewidziałeś wszystjkie możliwe stany awaryjne, które "nie mogą się zdarzyć".

• #12 06 Wrz 2018 09:15
    Zenon407
    Poziom 14  

Mogłbys zdradzic jaki kocioł z podajnikiem kupiłes?
    Mój kopciuch oczekuje na śmierć..

• #13 12 Wrz 2018 11:26
    kj1
    Specjalista elektryk

Maryush napisał:
    tak aby łatwo można było zmieniać jego miejsce, przez co pomiar jest wiarygodny
    Dlaczego uważasz, że pomiar temperatury za pomocą czujnika, którego położenie można zmieniać, jest bardziej wiarygodny niż czujnika umieszczonego na stałe w reprezentatywnym miejscu pokoju?
    Maryush napisał:
    w odróżnieniu do czujników wbudowanych w regulator pokojowy zainstalowany np. na ścianie, który "łapie" temperaturę ściany i wnętrza samego regulatora, a nie pomieszczenia i stosowanie takiego rozwiązania mija się z celem.
    Dlaczego mija się z celem? Jaki jest ten cel? Gdy czujnik będzie miał zbyt małą bezwładność cieplną, kocioł może się załączyć po przypadkowym podmuchu zimnego powietrza (np z przeciągu)

Szukaj w 5mln produktów