Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dostawca i sprzęt LTE

damianos56 04 Wrz 2018 11:45 207 14
  • #1 04 Wrz 2018 11:45
    damianos56
    Poziom 9  

Witam,
    Potrzebuję pomocy przy wyborze operatora i sprzętu do internetu LTE.

Moje wymagania:
    - transfer 100GB
    - publiczny adres ip
    - router dla małej firmy ( tunel VPN , firewall )
    - zewnętrzna antena do LTE ( wewnątrz budynku wszystkie sieci komórkowe mają słaby sygnał)

Wołów( dolnośląskie) , ul Bolesława Prusa

0 14
  • Servizza
  • #2 04 Wrz 2018 11:54
    sosarek

Poziom 43  

Kolego - z takimi pytaniami powinieneś zgłosić się do operatorów - co proponują, dlaczego i za ile.

0
  • #3 04 Wrz 2018 12:42
    damianos56
    Poziom 9  

sosarek napisał:
    Kolego - z takimi pytaniami powinieneś zgłosić się do operatorów - co proponują, dlaczego i za ile.

Mógłbym siedzieć u każdego po kolei na infoliniach i tłumaczyć miłym Paniom co to jest adres publiczny, ale myślę,że na forum szybciej uzyskam informacje. Rok temu słyszałem,że tylko Plus oferuje publiczny adres na LTE.
    Dajcie znać czy coś się zmieniło,jeżeli nie to wyboru operatora nie ma.Pozostaje kwestia jaki kupić sprzęt.

0
  • Servizza
  • #4 04 Wrz 2018 12:44
    kpodstawa
    Poziom 31  

Nie odpowiem na wszystko, ale może takie kawałki przydadzą się Tobie lub innym czytelnikom.

Sam po długich porównaniach wybrałem Orange Free z LTE (już nie ma bez tego), chociaż mam to w leciwym smartfonie z co najwyżej 3G. Kryterium wyboru, częściowo subiektywne, częściowo obliczone: dostosowanie warunków techniczno-finansowych do moich potrzeb (czyli każdy użytkownik ma inne). Na razie jestem zadowolony z drobnymi problemami od strony założenia konta użytkownika.

Znajomy ma prepaid LTE. Ze względu na lokalizację nie ma możliwości taniego dołączenia internetu stacjonarnego, wiec wybrał operatora komórkowego.

Nie były Mu potrzebne stałe, publiczne adresy IP, więc tu się nie wypowiem. Jest krótkofalowcem, więc sam wybrał i kupił router, modem oraz antenę. Antena dachowa o dwu polaryzacjach (i dwa kable do modemu) - widziałem ją - takie plastikowe elementy w kształcie litery T w pozycjach V i H oraz mocowanie do masztu.

Znajomy twierdzi, że ma zaspokojone potrzeby, m.in. ogląda filmy lub transmisje sportowe. Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapytam o typy urządzeń, operatora i taryfę.

Krzysztof Podstawa

0
  • #5 04 Wrz 2018 13:03
    sosarek

Poziom 43  

damianos56 napisał:
    Rok temu słyszałem,że tylko Plus oferuje publiczny adres na LTE.

Orange do tej pory oferuje.
    Po szczegółowe oferty dla swojej firmy zgłoś się już do doradców biznesowych.

0
  • #6 04 Wrz 2018 13:10
    damianos56
    Poziom 9  

Ok,dzięki za info.
    Jeszcze pozostaje kwestia anteny i routera.
    Może jakiś zestaw: mikrotik+ modem lte+ antena zewnętrzna?

0
  • #7 04 Wrz 2018 13:15
    sosarek

Poziom 43  

Z tą anteną to też nie jest takie hop - długość kabla nie może przekroczyć 10metrów.

0
  • #8 04 Wrz 2018 15:03
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Zacznijmy od publicznego IP z dostępem z zewnątrz. Dostępny, płatny, stały w Orange , T-Mobile . W Plusie dla firm i indywidualnych dostępny zmienny za 6,15 zł/m-c i stały za 18,45 zł/m-c. Do tego w Orange klienci indywidualni mogą wykupić zmienny IP z dostępem z zewnątrz. Oferta T-mobile dla firm bez limitu danych( kilka taryf od 60 do 120 zł netto), w Orange 999GB za 50,99 zł netto. W Plusie oferta 100GB potem lejek 0,5Mb/s za 70 zł netto, oferta beznadziejna i droga. W T-Mobile lepsze i tańsze oferty bez limitu dla indywidualnych, tak samo w Plusie choć z limitami. Teraz zasięg tych operatorów, Orange i T-mobile dwie stacje bazowe NetWorks( Bosaka 21 i Magazynowa 1) i tylko wspólne 15MHz w MIMO2x2 na LTE1800 dla obydwu więc szału raczej nie będzie. Plus ma BTS przy Magazynowej LTE1800 i LTE800Sferii( do końca roku), przy Bosaka tylko LTE1800 i tez trudno oczekiwać sensownych prędkości. Najbliższy BTS na kościele na Bosaka 21 dla tych 3 operatorów i tylko LTE1800 więc antena pracująca w tym paśmie, oczywiście sprawdzona a nie jakieś śmieci w kształcie litery T jak u tego"krótkofalowca'. To złom zwany antena AKc2uni z Buro sprzedawany przez Plusa/CP. Na początek testy tych 3 operatorow na ich kartach , na zewnątrz . na telefonie aplikacja Network Cell Info i pokazujesz screeny z zakładki DANE . Pokazuje parametry sygnału, psmo LTE oraz eNB , ECI BTS-a. Do tego speedtesty każdego operatora. No i kwestia VPN, masz gdzieś wykupiony serwer VPN ? od tego zależy dobór sprzętu. Zacznij od testów jak wyżej, pokaz wyniki.

0
  • #9 04 Wrz 2018 15:46
    damianos56
    Poziom 9  

matek451 napisał:
    Plus ma BTS przy Magazynowej LTE1800 i LTE800Sferii( do końca roku), przy Bosaka tylko LTE1800 i tez trudno oczekiwać sensownych prędkości.

Jaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTE

Z tego co sprawdziłem na bt search,to wygląda na to,że plus ma na bosaka LTE900, LTE1800, a na magazynowej LTE900, LTE1800,LTE2600.

Może coś źle sprawdzam.Proszę o potwierdzenie.

0
  • #10 04 Wrz 2018 15:57
    matek451

Ty mi nie pokazuj screenów z BTSearch tylko zrób testy, jakie pozwolenia ma Plus wiem. Co na nich działa naprawdę to inna bajka. To jest Plus, oszczędny operator, nie modernizujący sieci. Co najwyżej to uruchomi/ił LTE900 plusa na Magazynowej zamiast LTE800Sferii( pozwolenia wygasają z końcem2018). ale LTE900 w Plusie to tylko 5MHz w MIMO2x2 i DL do 37Mb/s i działa jak LTE800Sferii czyli z reguły wolno a pasmo jest przytkane. LTE1800Aero2 ma 20MHz w MIMO2x2 i DL do 150Mb/s a prędkości zależą głównie od ilości użytkowników. w Wołowie to warto sprawdzić play, który na Kołłątaja ma BTS z LTE, na nim pozwolenie na komplet 4 pasm LTE, trzeba sprawdzić które działaja.

0
  • #11 10 Wrz 2018 15:13
    damianos56
    Poziom 9  

Przesyłam wyniki testów robionych przed budynkiem w którym ma działać lte.
    Ogólnie zauważyłem,że w tym miejscu jest słaby zasięg.Wewnątrz budynku praktycznie nie ma zasięgu.

Plus:
    Jaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTE
    Co chwilę przeskakuje między LTE a LTE+.

Play:
    Jaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTE
    Też skacze między LTE a LTE+.

Orange:
    Jaki dostawca i sprzęt LTEJaki dostawca i sprzęt LTE

Jeżeli chodzi o VPN to chcę mieć dostęp przez zdalny pulpit w tunelu vpn.
    Myślałem o skonfigurowaniu serwera vpn na routerze i łączeniu się ze zdalnej stacji roboczej,dlatego potrzebuję publicznego adresu.

0
  • #12 10 Wrz 2018 16:32
    matek451

Co do Plusa to tak jak przewidziałem, extra to on jest w głupawych reklamach TV Polsat z Majewskim. w rzeczywistości w wielu lokalizacjach to dno ale czego się spodziewać po najgorszym operatorze mobilnym w Polsce. Słabiutki sygnałz Magazynowej 1 z przeciążonego na maksa LTE1800Aero2. LTE+ załacza sie przy agregacji LTE1800+LTE800Sferii. Ale to tylko jeszcze 3 m-ce a na dodatek to pasmo 'działa" jak LTE900 Plusa czyli też dno i metr mułu. Zielonego operatora możesz sobie darować. Nie pomyliłem się też co do Play, dostateczny sygnał na LTE1800 jako pasmo podstawowe i do niego agregacja innych pasm. Prędkości bardzo dobre jak na te parametry sygnału. Orange z kościoła na Bosaka 21, slaby sygnał z LTE1800Networks. Prędkości OK. Pomysł z własnym serwerem VPN na routerze kiepski. Jak ma być publiczny IP dla indywidualnych to pozostaje tylko Orange.

0
  • #13 11 Wrz 2018 13:00
    damianos56
    Poziom 9  

Nie wiem dlaczego Plus łączy się z nadajnikiem na Magazynowej 1 skoro ma dużo bliżej do nadajnika na Bosaka 21.
    Rzeczywiście Plus bardzo kiepsko działa.
    matek451 jak poznajesz nadajniki orange, bo na btsearch są jakieś inne numery bts.
    Po czym widać,że na plusie jest agregacja 1800+800? Na programie pokazuje 2x Band3.
    Internet będzie brany na firmę.Publiczny adres mi jest potrzebny tylko do zdalnej pracy.
    Gdybym wziął Play to jak mogę sobie zrobić zdalny dostęp bez publicznego adresu,żeby było to w miarę bezpieczne?

0
  • #14 11 Wrz 2018 13:22
    matek451

a sadzisz ze z Bosaka na gołym LTE1800Aero2 Plus będzie działał lepiej?. Orange zidentyfikowane po ECi , jego zmiana na HEX a potem krótki CID pokazuje eNB76053 czyli Bosaka, band 3 czyli LTE1800. agregacja LTE1800+800 załącza się przy aktywnej transmisji, pokazuje się LTE+, ECI i band podstawowy 3 czyli LTE1800 a do niego LTE800Sferii bo tylko ono jest jeszcze na Magazynowej. Na firmę czyli jest jeszcze opcja z T-Mobile i oferta dla firm z internetem bez limitu i publicznym IP. Poczytaj też o usłudze VPS i ustawieniu na nim własnego VPN.

0
  • #15 11 Wrz 2018 14:01
    damianos56
    Poziom 9  

Ok,dzięki za wyjaśnienie.
    O VPS poczytam.Jaki kupić sprzęt do lte?

0
  Szukaj w 5mln produktów