Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki i silniki w jednym programie arduino

04 Wrz 2018 17:18 249 4
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich,
  piszę do was w sprawie połączenia programu do sterowania silnikami oraz odczytu danych z czujnika w jednym programie lub na jednej płytce Arduino. Tworzę projekt zdalnie sterowanego robota i zarówno same sterowanie silnikami jak i odczyt danych z czujnika da się osobno wykonać. Mnie natomiast interesuje czy jest możliwość podłączenia kilku czujników tak aby dane odczytywane były w tym samym czasie co sterownie silnikami. Z moich prób nie wyszło nic co by działało. Dodatkowo dane z tych czujników jeżeli by się dało miałyby być przesyłane za pomocą modułu radiowego RF 433 MHz na inną płytkę arduino i wyświetlane albo na ekranie LCD albo na komputerze.
  Dodam że mam oryginalną płytkę Arduino Uno R3 wraz z zestawem czujników a silniki są sterowane poprzez aparaturę RC.
  Za wszelką pomoc z góry dziękuję :)
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Wróżka ma nieczynne, bez kodu nie da się określi dlaczego te próby nie wychodziły.
  Zgadywać na podstawie much na suficie można, że używasz delay() - praktycznie nie da się wtedy wykonywać więcej niż jednego zadania
 • Poziom 2  
  Rozumiem ze bez kodu się nie da liczyłem po prostu na to ze jest jakaś ogólna zasada pisania tego typu kodu np to co zostało zauważone ze jest delay(). Zaraz wstawię wszystkie kody które mam.

  Dodano po 31 [minuty]:

  Dodaje w tej wersji ponieważ przy próbie dodania w formie załącznika wyskakiwał błąd że zły format
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Zamiast delay() użyj millis(). Przykłady->0.2 Digital->BlinkWithoutDelay.
 • Poziom 36  
  cez.rud napisał:
  Rozumiem ze bez kodu się nie da liczyłem po prostu na to ze jest jakaś ogólna zasada pisania tego typu kodu np to co zostało zauważone ze jest delay(). Zaraz wstawię wszystkie kody które mam.

  Dodaje w tej wersji ponieważ przy próbie dodania w formie załącznika wyskakiwał błąd że zły format

  'ZŁY' to może byc pies.... "UWAGA! ZŁY PIES", - procedura może byc na przykład błędna
  Dodałeś jednak w formie załącznika... (Attachments < == > Załączniki)
  Forma dodawania załączników winna akceptowac ‘cokolwiek’ dodajesz, niezależnie od formatu pliku; może to byc: document sporządzony w ‘Words”, albo zwykły text z notepad, lub też plik pdf , obrazek w png, etc.
  Załączanie treści programu w formie ‘obrazka textu’ (fragmenty stron) nie jest praktyczną formą na poprawną korespondencję i analizę tego co chcesz przedstawic.

  Myślę że gdzieś w nagłówkach/ objaśnieniach tej grupy, znajdziesz instrukcję prawidłowego dołączania/umieszczania treści listingu swojego programu w treści postu.

  Jeżeli dotychczas nie poznałeś tej formy, to skorzystaj z tej krótkiej instrukcji.
  Załóżmy że chcesz dołączyc cały program edytowany w arduino:
  W otwartum edytorze ( arduino IDE) klikasz Edit > Select All , -> co 'zamarkuje' ci się całośc.
  albo szybka metoda ‘(Ctrl+A)’- robi to samo....
  nastepnie znów Edit > Copy; albo ‘na szybko’ (Ctrl+C)
  Możesz zamarkowac tylko istotny fragment programu i go skopiowac do clipboard (schowek)...
  Na tym etapie możesz opuścic edytor lub go całkowicie zamknąc.

  W trakcie edytowania odpowiedzi dla grupy elektrody, zechcesz przedstawic/dołączyc swój skopiowany do schowka program lub jego fragment; - stawiasz w tym miejscu cursor (zwyczajny klick ‘Enter’), - dalej, w górnej części edytora odszukaj i kliknij na przyciemnione pole „SYNTAX wybierz” – z otwartej listy wybierz C /C++.
  W miejscu kursora wpisze ci się:Czujniki i silniki w jednym programie arduino
  Tu zwróc uwagę gdzie mruga kursor; Jeżeli jest on na końcu tego wyrażenia, to wstaw go pomiędzy te nawiasy'] ['
  i kliknij ze dwa razy ‘Enter’; i to jest pora na wstawienie treści clipboard; - kliknij ‘Paste’/(wklej) w tym miejscu tego co zostało uprzednio skopiowane. Skrót ‘Ctrl+V’.....

  W komunikowaniu się na odległośc, odnośnie konkretnych fragmentów/linii programu , dobrą praktyką jest wstawienie opcji numerów linii. Naturalnie ma to sens, jeżeli ktoś zechce analizowac twój program i jest skłonny referowac swoje uwagi odnośnie konkretnych linni programu.
  O ile ta procedura w arduino jest relatywnie łatwa do zrealizowania (włączając to w preferences), to jednak w kopiowanych powyższą metodą numery linni nie zostają kopiowane. Opcja ta jest możliwa do osiągnięcia stosując pośrednie kopiowanie do ‘notepad++’ ; a wtedy załączony w treści postu listing programu będzie zaopatrzony w numery linni.

  e marcus