Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dysk SSD ma niski zapis danych i nie zapisuje dalszych danych na dysku

Marcineq01 04 Sep 2018 21:25 1302 5
GoodRam konkurs
    Marcineq01
    Level 10  
    Witam. Mam problem z moim dyskiem SSD. Transfery dysku SSD dla zapisu są bardzo niskie, sekwencyjny zapis wynosi 37MB/s. Odczyt jest w normie, tak jak powinno być. Oprócz tego podczas wypakowywania paczki o pojemności 10GB, nie chce mi się ona zapisać na dysku, mimo, że zostało jeszcze jakieś 30% wolnego miejsca na dysku(70GB). Podczas wypakowywania dochodzi do pewnego momentu, komputer zawiesza się, po około dwóch minutach resetuje się samoczynnie i komputer uruchamia się ponownie. Format był już raz robiony, wcześniej zawieszał mi się komputer w losowych momentach, po formacie już się nie zawiesza, ale są wyżej wymienione problemy.
    Teraz pytanie czy da radę jakoś odratować ten dysk SSD czy nadaje się na śmietnik? AHCI w BIOSie włączone i podłączony dysk do SATA3.

Procesor: FX-6300
    Płyta główna: MSI 970 Gaming
    Dysk SSD: Patriot Blaze 240GB
    System: Windows 10 Pro

Jak powinno wyglądać(tak wiem, że nie jest zapełniony) vs obecnie mój dysk:
    Dysk SSD ma niski zapis danych i nie zapisuje dalszych danych na dyskuDysk SSD ma niski zapis danych i nie zapisuje dalszych danych na dysku

Dysk SSD ma niski zapis danych i nie zapisuje dalszych danych na dyskuDysk SSD ma niski zapis danych i nie zapisuje dalszych danych na dysku

Jak myślicie, zmiana oprogramowania powinna pomóc? https://www.usbdev.ru/files/phison/ps3108s8upgradefw/
    Zmieniłbym na tą co jest w tym pierwszym screenie, czyli S8FM07.9, bo widzę, że mam wersję 8.3.
  • GoodRam konkurs
    cpavlo
    Level 7  
    Witam,
    Prawdopodobnie kończy się kontroler w dysku, generalnie SSD nie powinny być zapełnione więcej jak 60-70% swojej pojemności, chociaż to nie jest przyczyną padu dysku tylko kontroler.
  • GoodRam konkurs
    Marcineq01
    Level 10  
    Rozumiem, czyli nie da się z tym nic zrobić? Co mogło spowodować uszkodzenie kontrolera dysku SSD? Dysk ma niecałe 4lata, ale już od ponad roku świrował. Gdybym go szybciej zdiagnozował to by mi pewnie jeszcze go wymienili na gwarancji(miał 3lata), szkoda.

Może wiesz też, który kontroler warto kupić na przyszłość, aby coś takiego drugi raz mi się nie przydarzyło?
    Dyski SSD z kontrolerami Indilinx, LAMD, SandForce, Samsung czy Marvell?

W tym moim modelu chyba był kontroler Marvella, dobrze myślę?
    dt1
    Admin of Computers group
    Patrząc na SATA PHY Errors zmieniłbym na początek taśmę łączącą dysk i płytę. SMART nie wygląda źle i nie bardzo wskazuje, że cokolwiek na tym dysku się kończy (chociaż oczywiście nie musi to być wykluczone). Co do wgrywania oprogramowania to wgrywaj jedynie z oficjalnej strony producenta oficjalne oprogramowanie dla Twojego modelu, żadne inne. Jeśli będziesz zmieniał firmware to licz się z utratą danych, zrób wcześniej kopię zapasową. Przed ewentualną zmianą firmware wymień taśmę sygnałową.

Kontroler w Kolegi dysku jest firmy Phison. Ogólnie Phison nie robi wcale złych kontrolerów, chociaż wariantów bardzo niskobudżetowych warto unikać (ale to samo ma zastosowanie w przypadku każdego innego producenta). Kontrolery Sandforce również były dość problematyczne (chociaż to zdaje się wynikało tylko z ich firmware, Intel potrafił zrobić na tych kontrolerach serie dysków, które nie sprawiały większych problemów).
    Marcineq01
    Level 10  
    dt1 wrote:
    Patrząc na SATA PHY Errors zmieniłbym na początek taśmę łączącą dysk i płytę. SMART nie wygląda źle i nie bardzo wskazuje, że cokolwiek na tym dysku się kończy (chociaż oczywiście nie musi to być wykluczone). Co do wgrywania oprogramowania to wgrywaj jedynie z oficjalnej strony producenta oficjalne oprogramowanie dla Twojego modelu, żadne inne. Jeśli będziesz zmieniał firmware to licz się z utratą danych, zrób wcześniej kopię zapasową. Przed ewentualną zmianą firmware wymień taśmę sygnałową.

Kontroler w Kolegi dysku jest firmy Phison. Ogólnie Phison nie robi wcale złych kontrolerów, chociaż wariantów bardzo niskobudżetowych warto unikać (ale to samo ma zastosowanie w przypadku każdego innego producenta). Kontrolery Sandforce również były dość problematyczne (chociaż to zdaje się wynikało tylko z ich firmware, Intel potrafił zrobić na tych kontrolerach serie dysków, które nie sprawiały większych problemów).

Co do taśmy to chodzi Ci o kabel SATA? Wymieniałem raz na jakiś żółty SATA(miałem taki pod ręką) i było to samo kiedyś. Potem wróciłem do mojego starego czarnego, bo żółty ciężko się odłączał, trzeba było na siłę go wyciągać. Mogę spróbować jeszcze raz podłączyć tamten i zobaczyć czy coś się zmieni, więc jakby co dam znać.

Niestety producent nie udostępnia żadnego oprogramowania do dysku SSD, więc zostają tylko te z internetu ewentualnie.
    Dobrze, że dałeś znać o utracie danych, bo tego nie wiedziałem. Mam sporo gier zapisanych, więc nie wiem czy będę się decydował na zmianę tego oprogramowania, żeby to usuwać wszystko teraz. A nie mam też za bardzo na co wrzucić tego wszystkiego. Planowałem zakup nowego dysku SSD na M.2, ale muszę poczekać na nowe procesory i wtedy zmieniam platformę, bo na obecnej płycie nie mam tego złącza. Obecne 240GB to jednak za mało, bo wystarczy parę gier zainstalować i nie ma już miejsca. Z tego co czytałem to dyski SSD mają jeszcze spadać, więc będzie mi to na rękę.
    Marcineq01
    Level 10  
    Okazało się, że wadliwy jest dysk SSD(prawdopodobnie uszkodził się kontroler). Poszedł na śmietnik i zastąpiłem go nowym SSD na M.2. Wszystko śmiga aż miło.