Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sprzęt na morze / jacht

Devast 04 Wrz 2018 21:34 210 8
  • #1 04 Wrz 2018 21:34
    Devast
    Poziom 2  

Witajcie,
    poczytałem na forum, ale za mało wiem żeby sobie poradzić.
    Potrzebuję sprzęt do internetu mobilnego na jacht, poniżej warunki pracy i inne parametry"
    1. nie znam operatora - obszar to głównie Europa, być może Karaiby - możliwie uniwersalnie
    2. nie zależy na prędkości tylko na stabilności i zwiększeniu zasięgu (może lte nie jest najlepsze?)
    3. nie zależy na wydajności myślałem o modemie lub mini routerze ale z możliwością wyłączenia wifi ( interferencja z przyrządami nawigacyjnymi i pobór prądu)
    4. konieczna zewnętrzna antena, kabel co najmniej 15m lepiej 20m, nie może być duża/ długa
    będzie zamocowana do masztu ale musi być krótka lub płaska ( możliwie wysoko) ale maszt jest węglowy i kadłub jest węglowy (wewnątrz z zasięgiem jest słabo)
    Będzie super jak pomożecie, z netem na działce poradziłem sobie nieźle ale to mnie przerasta:)
    pozdrawiam

0 8
  • #2 05 Wrz 2018 17:05
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet

W różnych krajach sieci są różnie skonfigurowane. Przy LTE jeszcze jest w miarę podobnie, ale zasięg marny. W sieciach 3G różnice są ogromne pomiędzy różnymi krajami (kontynentami) na świecie i żadne urządzenie prosto z fabryki nie będzie obsługiwało wszystkich pasm częstotliwości i metod nadawania. Niektóre routery ilub telefony na procesorach Qualcomm można przeprogramować i wymusić zgodność z różnymi sieciami ale to już wysoka szkoła jazdy. Zasięg sieci 3G to też obszary zurbanizowane. Na morzu, czy dalej od miasta zapomnij o zasięgu.
    Jedyne co jest w miarę "uniwersalne" i pokrywa zasięgiem dużą część świata to dostęp do Internetu przez satelitę. Poszukaj w sieci ofert. Ceny już nie są zaporowe. Poczytaj opinie o dostawcy. Upewnij się jakie kontynenty /obszary oferta obejmuje.

0
  • #3 05 Wrz 2018 17:23
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

IC_Current napisał:
    W różnych krajach sieci są różnie skonfigurowane. Przy LTE jeszcze jest w miarę podobnie, ale zasięg marny. W sieciach 3G różnice są ogromne pomiędzy różnymi krajami (kontynentami) na świecie i żadne urządzenie prosto z fabryki nie będzie obsługiwało wszystkich pasm częstotliwości i metod nadawania. Niektóre routery ilub telefony na procesorach Qualcomm można przeprogramować i wymusić zgodność z różnymi sieciami ale to już wysoka szkoła jazdy. Zasięg sieci 3G to też obszary zurbanizowane. Na morzu, czy dalej od miasta zapomnij o zasięgu.
    Jedyne co jest w miarę "uniwersalne" i pokrywa zasięgiem dużą część świata to dostęp do Internetu przez satelitę. Poszukaj w sieci ofert. Ceny już nie są zaporowe. Poczytaj opinie o dostawcy. Upewnij się jakie kontynenty /obszary oferta obejmuje.

Z postu wnioskuje że to jacht żaglowy.
    Antena satelitarna wymagajaca precyzyjnego ustawienia na bujającym się jachcie żaglowym? Jakoś to marnie widzę. Na czymś wielkości tankowca to prędzej bo to się buja zdecydowanie wolniej i przewidywalnie.
    Zresztą autor napisał że antena musi być mała, a te satelitanre maja po 30-40cm lub wiecej.
    Antena dookolna wyciągnięta na maszt z jakimś standardwoym routerem obskoczy Europe. Jakz karaibami tego nie wiem. Na chorwacji patrzyłem, gdzieś pomiędzy wyspami po pare km do lądu i sygnały na komórce po -70db. Otwarta przestrzeń i brak przeszkód dużo daje.

0
  • #4 05 Wrz 2018 21:18
    Devast
    Poziom 2  

Panowie,
    dziękuję za odpowiedzi, jednak nie o to mi chodzi:)
    Jestem świadomy ograniczeń zasięgu oraz różnic w konfiguracji dlatego głównie Europa.
    Oczywiście internet satelitarny jest i działa ( IRIDIUM w tym przypadku), nawet na środku oceanu, jednak podczas trasy np wokół Sycylii (middle sea race) jest szansa na zasięg 80% czasu, i nie ma sensu wydawać "chorych" sum na "satelitę" .
    Empirycznie bardzo często mam zasięg na telefonie (samsung s7), zakładam, że odpowiednia antena 15m nad wodą znacznie zwiększy szanse.
    Nie umiem jednak dobrać urządzeń a wiem że nie każdy modem nadaje się do pracy z 20m kablem i anteną i nie każda antena zadziała przyklejona do karbonowej konstrukcji.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Wrz 2018 10:46
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

Devast napisał:
    Panowie,
    dziękuję za odpowiedzi, jednak nie o to mi chodzi:)
    Jestem świadomy ograniczeń zasięgu oraz różnic w konfiguracji dlatego głównie Europa.
    Oczywiście internet satelitarny jest i działa ( IRIDIUM w tym przypadku), nawet na środku oceanu, jednak podczas trasy np wokół Sycylii (middle sea race) jest szansa na zasięg 80% czasu, i nie ma sensu wydawać "chorych" sum na "satelitę" .
    Empirycznie bardzo często mam zasięg na telefonie (samsung s7), zakładam, że odpowiednia antena 15m nad wodą znacznie zwiększy szanse.
    Nie umiem jednak dobrać urządzeń a wiem że nie każdy modem nadaje się do pracy z 20m kablem i anteną i nie każda antena zadziała przyklejona do karbonowej konstrukcji.

Wrzuc do googla "antena dookolna LTE". Zobaczysz jak to może wygladac.
    Do karbonowej konstukcji bym nie kleił, bo i jak. Nie da się do topu czy do salingu?
    Tu musi byc antena dookolna. Wszeliiej masci panelowe są mniej lub bardziej kierunkowe - w przechyle lub "złym" halsie zgubi sygnał ;-) Na domu można powiesić kierunkową bo komin się nie kołysze.

Zadziała z kazdym routerem który ma możliwość podłączenia anteny zewnętrznej.
    Moim zdaniem jakichś cudów się nie spodziewaj względem gołego telefonu. Częśc zysku antent zje Ci kabel antenowy. Nad morzem nie ma co sygnału tłumić, nie ma odbić, róznica nie bedzie dramatyczna. Jak wynoszę z domu (za grubymi ścianami) router na zewnatrz i podłaczam antene to róznica jest duża. Wydaje mi się że w tym przypadku nie bedzie az takiej.

0
  • #6 06 Wrz 2018 11:03
    Devast
    Poziom 2  

Dzięki,
    antenę już znalazłem:
    https://yagi.pl/dookolna-antena-mimo-12-dbi-lte-4g-3g-2g-2x-nz
    Mocowanie do salingu może być, na topie, nie da rady, ale to i tak karbon i musi być przy samym maszcie.
    Z tego co piszesz to wysokość nie powinna mieć dużego znaczenia, może lepiej skrócić kabel o 10m i zamontować 3m nad wodą?
    Zresztą jak się okaże że nie ma to sensu to zestaw komuś zainstaluje na lądzie:)
    A czy któryś modem lub te mini routerki z wifi poradzą sobie z taka anteną?
    pozdrawiam.

0
  • #7 06 Wrz 2018 11:05
    sosarek

Poziom 43  

Kolego - jedno pytanie - czy tam gdzie pływasz jest zasięg sieci komórkowych? Przy brzegu pewnie i jest(pytanie jaki, bo na LTE raczej bym nie liczył) ale co jak odpłyniesz kawałek dalej?

0
  • #8 06 Wrz 2018 11:10
    Devast
    Poziom 2  

sosarek napisał:
    Kolego - jedno pytanie - czy tam gdzie pływasz jest zasięg sieci komórkowych? Przy brzegu pewnie i jest(pytanie jaki, bo na LTE raczej bym nie liczył) ale co jak odpłyniesz kawałek dalej?

Tak jak pisałem wyżej, zasięg jest tylko w strefie przybrzeżnej, liczę że dzięki antenie znajdę zasięg nie tylko 7km od brzegu ale może 12-15

0
  • #9 09 Wrz 2018 00:02
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Devast napisał:
    liczę że dzięki antenie znajdę zasięg nie tylko 7km od brzegu ale może 12-15

To tak, jakbyś będąc w jednym mieście chciał korzystać z masztu z innego miasta.
    Antenę dobiera się pod dane pasmo z danego konkretnego nadajnika.

0
  Szukaj w 5mln produktów