Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 110 czy 150W do turbiny kominkowej 500m3/h

Dolce 04 Wrz 2018 23:41 165 6
  • #1 04 Wrz 2018 23:41
    Dolce
    Poziom 22  

Witam.
    Potrzebuję wymienić silnik w turbinie kominkowej o wydajności ok. 500m3/h.
    Pierwotnie turbinę napędzał silnik indukcyjny (niestety nie pamiętam o jakiej mocy), który miał ok. 1300obr/min.
    Po jego uszkodzeniu wstawiłem kolejny silnik indukcyjny, francuskiego producenta o poborze mocy ok. 100W (220V/0,5A) i większej prędkości obrotowej - podejrzewam, że miał ok. 2600obr/min. Ten silnik musiałem zasilać napięciem 110V, bo inaczej "rzucało" turbiną (zbyt wysokie obroty). No i w zasadzie takie rozwiązanie się sprawdzało ładnych parę lat, dopóki silnik "nie padł".
    Obecnie planuję wstawić silnik tego typu:
    Link
    lub
    Link
    Te silniki "rozmiarowo" są prawie identyczne. Mocniejszy silnik (150W) ma jedynie o ok. 1cm dłuższy korpus i jest nieznacznie (ok. 0,2kg) cięższy. Widocznie uzwojenie jest "gęstsze" skoro wycisnęli z niego o 50% więcej mocy.
    Chyba, że mocy nie jest 50% więcej a jedynie poboru prądu :)
    Moje pytanie jest następujące - czy warto wziąć ten mocniejszy silnik?
    Jak napisałem wyżej, poprzedni silnik miał pobór mocy ok. 100W ale musiałem mu podawać niższe napięcie zasilania (nie korzystałem z żadnych regulatorów bo rozwiązanie obniżonym napięcie zasilania się w zasadzie sprawdzało) więc w praktyce ta moc była niższa. Ten silnik był dobrze wykonany (piszę o tym ponieważ być może to ma znaczenie - ostatecznie chodzi o moc oddawaną).
    Nie wiem jaką moc są w stanie oddać te silniki z linków powyżej, czy ten silnik 110W będzie tak samo sprawny jak "francuz", który mi padł.
    Być może nie ma się co zastanawiać i po prostu lepiej wziąć mocniejszy silnik (150W)? Większy zapas mocy pewnie nie zaszkodzi. Nie wiem.
    W zasadzie to powinno się pewnie dobierać silnik do urządzenia o odpowiedniej mocy. Jednak ja żadnych konkretnych parametrów nie mam.
    Czy przewymiarowanie silnika w najgorszym przypadku spowoduje nieco większą masę urządzenia (w tym przypadku praktycznie jest to nieistotne) + ewentualnie nieco większy pobór mocy ale za to zyskamy rezerwę mocy albo wręcz okaże się, że ten silnik jest "w sam raz"? Po prostu nie wiem czy nieco większy silnik w tym przypadku to będą raczej same plusy czy akurat może być na odwrót.
    Będę wdzięczny za porady.

0 6
  • #2 05 Wrz 2018 08:44
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Miałeś problemy z za wysokimi obrotami i zasilałeś go 110 woltami, teraz chcesz zrobić tak samo ?
    Czy nie lepiej poszukać silnia z mniejszymi obrotami ( ok. 1350obr/min ) ?

0
  • #3 05 Wrz 2018 09:05
    Dolce
    Poziom 22  

Nie miałem problemów z silnikiem zasilanym niższym napięciem. Pracował ok. 7 lat. Szukałem silników z niższymi obrotami, są ale dużo droższe i te które widziałem mają łożyska ślizgowe.
    Proszę o radę odnośnie ewentualnego zakupu tego mocniejszego silnika. Czy jeśli nie ogranicza nas jego wielkość i ciężar, to korzyści z jego zastosowania przeważają? W moim zastosowani bardzo ważne jest również jak cicho silnik pracuje ale w przypadku tych dwóch silników pewnie głośność pracy jest podobna.

0
  • #5 05 Wrz 2018 09:59
    Dolce
    Poziom 22  

Nie i nie. To inny wynalazek.
    Nadal aktualne jest pytanie o korzyści wynikające z zastosowania mocniejszego silnika, jeśli jego wymiary i waga nie są przeszkodą.
    Czy taki silnik, w porównaniu do silnika "nominalnego" będzie pobierał więcej prądu przy takim samym obciążeniu/wydajności turbiny?

0
  • #7 05 Wrz 2018 19:13
    Dolce
    Poziom 22  

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Ten mocniejszy silnik waży zdaje się tylko 0.2kg więcej niż silnik 110W. Niestety waga nie jest ujęta w nocie katalogowej więc to tylko odczucie Pana magazyniera, który na moją prośbę popatrzył na oba silniki. Tak więc te 40W więcej na mocniejszym silniku uzyskano długością korpusu silnika większą o zaledwie 1cm oraz wagą większą tylko o ok. 0,2kg. To w sumie jeszcze bardziej mnie przekonuje do zakupu tego mocniejszego silnika bowiem przy zachowaniu praktycznie takich samych gabarytów i masy jak silnik 110W pewnie można liczyć na nieco większy moment.
    Silnik 110W ma podany pobór prądu 0,8A a silnik 150W 1,1A. Nie wiem czy to dane dotyczące maksymalnego prądu pobieranego przez silnik?
    Według tych danych te silniki powinny mieć odpowiednio: 220Vx0,8A=176W oraz 220Vx1,1A=242W.
    Hmm.
    Mam natomiast istotne pytanie - czy przy tym samym obciążeniu obu silników przez turbinę kominkową (przy tej samej wydajności przepływu/ciśnienia powietrza) będą one zużywały podobną ilość prądu?
    Myślę, że tutaj nie powinno być jakiś dużych różnic w zużyciu prądu ale pewności nie mam.

0
  Szukaj w 5mln produktów