Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaka antena DCF77 do zegara systemowego HOPF?

05 Sep 2018 10:14 804 7
  • Level 10  
    Używam zegara systemowego typu 6021 firmy HOPF jako znacznika czasu. Jest to zegar synchronizowany sygnałem DCF77. Antena tego zegara była zainstalowana na zewnątrz budynku. Podczas ostatnich prac elewacyjnych antena została skradziona i zrobił się problem. Zegar przestał synchronizować się i powstała spora różnica czasu.
    W związku z powyższym mam pytanie jaką antenę (ew moduł odbiornika) mógłbym zastosować do tego zegara aby rozwiązać problem? W sklepach jest sporo odbiorników sygnału DCF77 ale nie wiem czy one będą pasowały do mojego systemu.
    Moja antena była podłączona do modułu zegara kablem koncentrycznym poprzez złącze BNC przez które dodatkowo wychodzi zasilanie +5V. Czy ktoś wie jak rozwiązać problem?
    Opis mojego zegara jest pod linkiem:

http://www.hopf.com/downloads/manuals/6021_v1400_en.pdf
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 40  
    W opisie jest "aktywna antena ferrytowa" więc trochę inaczej bo przeważnie umieszcza się moduł odbiornika w postaci anteny ferrytowej z kompletnym odbiornikiem a sygnał do urządzenia to już dane cyfrowe.

Tutaj jest antena ferrytowa ze wzmacniaczem i dopasowaniem do przewodu koncentrycznego a odbiornik (układ scalony) jest w module zegara; na płytce układ U1, jakie ma oznaczenie?

Raczej kontakt do producenta, będzie potrzebny o dane tej anteny
  • Level 43  
    zaczek wrote:
    W związku z powyższym mam pytanie jaką antenę (ew moduł odbiornika) mógłbym zastosować do tego zegara aby rozwiązać problem? W sklepach jest sporo odbiorników sygnału DCF77 ale nie wiem czy one będą pasowały do mojego systemu.
    Jak zwykle producent pisze żeby stosować jego antenę i na tym koniec, wspomina jeszcze że to antena ferrytowa selektywna, choć tego można było sie domyślać. (czy próbowałeś pytać u producenta?) Anteny na DCF77 to anteny ferrytowe (pręt ferrytowy, cewka i kondensator dobrany do rezonansu), jeśli na wejściu antenowym jest napięcie to przy antenie powinien być przedwzmacniacz, Google na hasło "dcf77 antena" zwraca kilka schematów, nie znamy wymagań odbiornika więc musiałbyś próbować na chybił trafił.
    zaczek wrote:
    W sklepach jest sporo odbiorników sygnału DCF77 ale nie wiem czy one będą pasowały do mojego systemu.
    Musiałbyś znać budowę wewnętrzną swojego systemu i wymagane parametry, producent się tym nie pochwali, dzięki czemu pozostaje jedynym pewnym dostawcą podzespołów do swoich wyrobów.
  • Level 10  
    HD-VIDEO wrote:

Tutaj jest antena ferrytowa ze wzmacniaczem i dopasowaniem do przewodu koncentrycznego a odbiornik (układ scalony) jest w module zegara; na płytce układ U1, jakie ma oznaczenie?

Raczej kontakt do producenta, będzie potrzebny o dane tej anteny

"HD-VIDEO", myślę za masz dużo racji. Szkoda ze zapomniałeś wkleić linka do anteny ze wzmacniaczem o którym piszesz w poście. Układ U1 na module zegara, to U2900 (lub U2900B) firmy TFK. Niestety nigdzie nie znalazłem w necie informacji na temat tego układu. Na płytce modułu zegara znajduje się też cewka i kilka innych elementów mogących świadczyć o tym, ze odbiornik być może jest na tym module. Niestety nie jestem tego pewien. Z drugiej strony to w jakim celu byłoby zasilanie 5V wysyłane do anteny? Być może napięcie to zasilało jakiś wzmacniacz ???. Brak danych technicznych producenta na temat anteny stawia wiele znaków zapytania. Owszem mogę kupić i próbować uruchomić zegar z różnymi odbiornikami będącymi w sprzedaży na naszym rynku, ale wcześniej muszę wiedzieć czego faktycznie potrzebuję. Na ebay.de jest podobna antena jak ta, co była w moim zestawie, ale nie wiem czy będzie pasowała. Jest to produkt zupełnie innej firmy i już sam wtyk na kablu koncentrycznym jest zupełnie inny. W załączeniu fotka modułu mojego zegara systemowego. Być może będzie on pomocny w rozwiązaniu mojego problemu.
  • Level 40  
    Ja znalazłem zdjęcia tej karty, anteny nie znalazłem.

Tu masz kupić antenę (ze wzmacniaczem) nie odbiornik DCF z anteną - bo tego nie podłączysz.

Napisz do producenta, może pomoże w zakupie anteny
  • Level 10  
    HD-VIDEO wrote:
    Ja znalazłem zdjęcia tej karty, anteny nie znalazłem.

Tu masz kupić antenę (ze wzmacniaczem) nie odbiornik DCF z anteną - bo tego nie podłączysz.

Napisz do producenta, może pomoże w zakupie anteny

Za chwilę spróbuję napisać do firmy HOPF, chociaż na ich stronie nie widzę adresu emailowego.
    Ciekawe czy udało się Tobie znaleźć jakieś informacje na temat układu U2900. Myślę, że gdyby była taka informacja, to byłoby łatwiej. I druga sprawa.
    Czy w necie znalazłeś taką antenę ze wzmacniaczem a nie odbiorniki DCF z anteną?
    Może masz jakieś propozycje zakupowe, tak aby przeprowadzić próby.
    Wiem, że takie odbiorniki DCF z anteną w moim przypadku nie wchodzą w grę chociażby na to, że nie byłoby jak to podłączyć. Takich rozwiązań w postaci modułów (odbiornik DCF z anteną ferytową) w necie jest wiele. Gdyby to pasowało, to nie byłoby chyba mojego tematu na elektrodzie.

Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

Kilkanaście minut temu dostałem DTR anten DCF z firmy HOPF do mojego zegara. Nie za wiele mogę doczytać, bo dokumentacja jest w języku niemieckim.W języku angielskim nie mają. Oczywiście proponują zakup nowej anteny za spore pieniądze. Myślę, że nie jest to jakieś zaskoczenie i należało się tego spodziewać. Szukam więc w dalszym ciągu rozwiązania mojego problemu. Zakup to ostateczność.
    W załączniku otrzymana DTR
  • Level 10  
    Widzę swój stary temat który nie zamknąłem.
    Problem rozwiązałem stosując gotowy moduł odbiornika DCF z układem MAS6180.
    Układ zsynchronizował się i pracuje poprawnie do chwili obecnej.
    Temat więc zamykam i dziękuję za wszystkie podpowiedzi, które były bardzo przydatne.